Strona główna Elektronika Ile kosztuje cyfrowy aparat fotograficzny?

Ile kosztuje cyfrowy aparat fotograficzny?

autor ile kosztuje
0 komentarz 360 odsłon 3 minuty czytania

Aparaty cyfrowe swoim pojawieniem się na rynku kompletnie odmieniły podejście do fotografii. Dzięki nim nie trzeba wywoływać zdjęcia, aby je zobaczyć. Reprodukcja stała się banalnie prosta, ponieważ cyfrowe zdjęcie to plik graficzny, który można otworzyć na każdym komputerze. Sprawiło to, że coraz więcej osób chętnie kupuje aparaty fotograficzne. Jeśli zastanawiasz się, ile one kosztują, czytaj dalej!

Kompakt czy lustrzanka – jaki aparat fotograficzny wybrać?

Decydując się na aparat cyfrowy, klient staje przed podstawowym wyborem – kompakt czy lustrzanka? Lustrzanki to sprzęt droższy, od 1200 złotych. Nic więc dziwnego, że do ich zakupu sprzedawcy zachęcają z dużo większym zapałem. Nie chodzi tu tylko o bezpośrednie formy marketingu, ale też o wylansowanie słowa “lustrzanka”, jako wręcz magicznego hasła otwierającego portfel klienta.

typ aparatu cena
aparat kompaktowy 150 zł +
 aparat lustrzanka 1200 zł +

Zanim jednak klient podejmie tę decyzję, powinien się zastanowić, czy wie, co kupuje i czy w ogóle mu to potrzebne. Fakt – cyfrowe lustrzanki to sprzęt o dużo lepszych parametrach niż cyfrowe kompakty. Jednak wraz ze wzrostem możliwości rośnie też cena, a poza tym znakomita większość użytkowników i tak nigdy nie wykorzysta potencjału, jaki kryją w sobie cyfrowe lustrzanki. Druga sprawa, że kompakty także posiadają swoje zalety. Jednym z nich jest cena – już od 150 zł.

Matryce i rozdzielczość aparatu fotograficznego

Zacznijmy od tego, co przede wszystkim zyskuje użytkownik lustrzanki. Nazwa sugeruje, że jakieś “lustro”, którego zastosowania on i tak nie zna. Nie będziemy wchodzić w konstrukcyjne niuanse. Lustro rzeczywiście jest i odgrywa ważną rolę, jednak najważniejsze korzyści wynikają z tego, że w cyfrowe lustrzanki mają dużo większy fizyczny rozmiar matrycy światłoczułej niż cyfrowe aparaty kompaktowe.

Fizyczna wielkość matrycy nie jest tym, co podpowiadają producenci, czyli tzw. rozdzielczością podawaną w megapikselach. Rozdzielczość swoją drogą. Piksel jest to światłoczuły punkt na powierzchni matrycy. Jest to pojęcie dosyć wirtualne, ponieważ wielkość rozdzielczości nie ma nic wspólnego z fizyczną wielkością elementu. Ta zaś ma znaczenie.

Matryce w lustrzankach mają większy rozmiar. Dzięki temu upakowane na nich światłoczułe punkty nie muszą być tak małe jak w cyfrowych kompaktach. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ pozwala na dużo precyzyjniejsze tworzenie obrazu. To się odbija na jakości zdjęcia. Widać to po efektach – cyfrowe lustrzanki w rękach profesjonalistów potrafią odmalować piękne obrazy. Cechują się też większą czułością na światło, czyli tzw. ISO. Oznacza to, że można nimi robić zdjęcia przy słabszym świetle i przy krótszym czasie naświetlania. W kompaktach wraz ze zwiększaniem ISO pojawiają się problemy, ponieważ matryca światłoczuła jest zbyt mało dokładna.

Nie bez znaczenia jest też możliwość wymieniania obiektywów, jakie dają nam cyfrowe lustrzanki. To wolność w doborze narzędzia, które w danej sytuacji pozwoli nam zrobić dobre zdjęcie. Kompakt ma jeden obiektyw, zamontowany na stałe. W niektórych sytuacjach wada zamienia się w zaletę. Obiektywy kompaktów są zazwyczaj dużo bardziej uniwersalne. Do tego sam korpus jest dużo mniejszy niż korpus cyfrowej lustrzanki. Dlatego cyfrowe aparaty kompaktowe to rozwiązanie bardzo wygodne, a do tego wystarczające dla większości użytkowników.

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej konstrukcji łączących zalety obydwu rozwiązań – kompakty z wymienną optyką, tzw. aparaty bezlusterkowe. To bardzo interesująca opcja, ponieważ małe gabaryty korpusu idą w parze z dużymi możliwościami: takie aparaty mają matrycę większą niż zwykłe kompakty (chociaż mniejszą niż lustrzanki) oraz pozwalają na wymienianie obiektywów. Ich największą wadą są ceny (od 780 złotych), które, póki co stoją na wysokim poziomie. Można się jednak spodziewać, że z czasem, gdy rozwiązanie to się upowszechni, aparaty te stanieją.

Ile kosztuje cyfrowy aparat fotograficzny?

Cena cyfrowych aparatów fotograficznych zależy od wielu czynników, takich jak marka, model, funkcje i jakość. Można kupić aparat cyfrowy już za około 200-300 złotych, ale za bardziej zaawansowane modele z dodatkowymi funkcjami, większą rozdzielczością, lepszymi obiektywami i sensorami, trzeba zapłacić znacznie więcej.

Jak widzisz, cena  aparatu zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Lustrzanki są bowiem zauważalnie droższa od kompaktów. A Ty, jakiego sprzętu szukasz? Napisz w komentarzu!

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl