Meble ogrodowe

Gdy kupujemy meble ogrodowe, kierujmy się bardziej jakością niż ceną czy wyglądem, pamiętajmy o przeczytaniu instrukcji obsługi i nie pozostawiajmy małych dzieci bez nadzoru w ogrodzie. Po zimie konieczne skontrolujmy stan techniczny mebli i w razie potrzeby oddajmy je do naprawy lub wymieńmy.

Chyba każdy właściciel ogrodu chce, aby jego meble postawione na zewnątrz domu były bezpieczne i nie zagrażały zapraszanym gościom ani dzieciom. Na pierwszy rzut oka ogród nie stanowi dla nikogo większego zagrożenia. Możemy sobie pomyśleć – co z tego, że dziecko przewróci się na trawę? Co najwyżej się ubrudzi. Gorzej jednak, jeśli w naszym ogrodzie przewróci się starsza osoba, albo któryś z zaproszonych gości utknie w nieoczekiwanie składającym się krześle. Jak uniknąć takich sytuacji?

Jakość ważniejsza niż cena

Przede wszystkim stawiajmy jakość mebli ponad ich wygląd i cenę. Tanie meble ogrodowe mogą być gorzej wykonane, mieć słabszy materiał, a co za tym idzie nie być tak bezpiecznymi, jak nieco droższe modele. Niezależnie od tego, jaką cenę widzimy na metce, upewnijmy się, że składane meble ogrodowe, które planujemy kupić, mają mocne, solidne blokady, są wykonane z trwałego materiału i – jeśli są to meble tapicerowane – mają mocne przeszycia.

Kontrola po zimie
Gdy po długiej zimie wyciągamy meble ze schowka, dokładnie sprawdźmy ich stan techniczny. Ramiona foteli, leżaków czy rozkładanych stolików mogą okazać się przerdzewiałe. Materiał może się pruć i strzępić. Także mechanizmy i blokady mogą okazać się wgięte, przekrzywione lub złamane. Nie bagatelizujmy takich uszkodzeń. Może pod nami leżak się nie pruje, ale co może się stać, gdy usiądzie na nim ciocia przy kości lub nieco otyły znajomy? Zanim wystawimy takie meble do ogrodu, oddajmy je do reperacji lub w ogóle wymieńmy na nowe.

Parasol nie dla dzieci
Zagrożenie może też stanowić niepozornie wyglądający ogrodowy parasol. Nie zakładajmy, że umiemy go rozkładać i nie musimy czytać instrukcji producenta. Nawet jeśli rzeczywiście nie mamy problemów z wyczuciem, jak powinno się postępować z parasolem, lepiej jest na wszelki wypadek przeczytać instrukcję. Parasola nie powinny rozkładać ani składać dzieci, nie powinny też bawić się na nim. Parasol może się przewrócić na dziecko, połamać, a połamane druty stanowią poważne zagrożenie. Wybierzmy też model z odpowiednio ciężką podstawą, aby nie przewrócił się pod wpływem wiatru. Zawsze też chowajmy go do pomieszczenia gdy widzimy, że zbiera się na deszcz.

Sprzęty pod kontrolą
Meble ogrodowe nie powinny stać zbyt blisko basenów i oczek wodnych. To szczególnie istotne, gdy mamy małe dzieci. Maluchy mogą wspinać się po fotelach i leżakach, a to stwarza ryzyko, że wraz z meblem wpadną do wody. Unikajmy też bałaganu w ogrodzie. Nie powinniśmy zostawiać narzędzi, sprzętów i puszek z chemikaliami w dostępnym miejscu. Najlepiej też składać nieużywane meble i chować je po pomieszczenia lub pod dach. Dzięki temu unikniemy zagrożeń czyhających nie tylko na nasze dzieci, ale też na innych domowników i gości.