Elektroniczna niania

Przydatność elektronicznej niani często bywa poddawana dyskusji. Jedni są nią zachwyceni, twierdzą, że bardzo ułatwia życie z małym dzieckiem; inni zaś są jej całkowitymi przeciwnikami. Wyniki sprzedaży elektronicznych niani są na wysokim poziomie a urządzenia wciąż są udoskonalane a więc do czegoś jednak niania się przydaje.

Kiedy kupić nianię?

Początki z noworodkiem bywają trudne. Życie zmienia się o 180 stopni i kręci wokól trzykilowego wrzeszczącego zawiniątka, które nie zawsze ładnie pachnie. Na tym etapie raczej nie zostawia się dziecka samego, przyzwyczajone jest ono do hałasów słyszanych w łonie i w ciszy się budzi. Niania więc się nie przyda. Dopiero kiedy dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, złapie rytm i będzie wolało spać w ciszy – wówczas warto zainwestować w nianię.
Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie i ma sporo otwartej przestrzeni, prawdopodobnie usłyszysz ruchy dziecka szybciej niż wyczuje je niania. Kupno elektronicznej niani ma sens jeśli dziecko sypia lub chociaż drzemie w oddzielnym pokoju.

Na co zwracać uwagę?

Wybór elektronicznych niani jest w tej chwili bardzo duży, praktycznie każda firma specjalizująca się w artykułach dziecięcych ma przynajmniej jeden model niani; przy wyborze można dostać zawrotu głowy, zwłaszcza jeśli dokładnie nie wiemy czego nam potrzeba.

1. Czułość – dość ważna rzecz, im czulsza niania, tym szybciej będziemy mogli zareagować na ruchy budzącego się dziecka i uśpić je ponownie zanim zdąży się ostatecznie wybudzić i rozedrzeć. Tommee Tippee wyprodukował nianię z czujnikiem ruchu, wychwytuje najmniejszy szelest u dziecka. Cena dość wysoka 315 – 419 zł. Do kupienia tutaj. Angelcare – również bardzo czuła niania, dodatkowo posiada takie funkcje jak pomiar temperatury u dziecka, cena 315 – 409 zł.

2. Zasięg – im większy, tym lepszy, zwłaszcza jeśli posiadasz w mieszkaniu (domu) więcej niż jeden poziom. Zwracaj uwagę na dopiski przy zasięgu. Zazwyczaj producenci zawyżają zasięg testując urządzenia na otwartej przestrzeni. Jeśli więc na opakowaniu jest napisane 250 metrów, sprzwdź czy drobnym drukiem nie ma dopisku *na otwartej przestrzeni lub *w dobrych warunkach. Ściany oraz sufity ograniczają zasięg niani nawet o połowę. Tutaj warte polecenia są nianie:

3. Zasilacz – dobrze jeśli niania jest zasilania nie tylko do gniazdka, ale także ma możliwość włożenia akumulatorków. Tutaj na szczęście trzba na to zwracać uwagę tylko przy najtańszych modelach.

4. Wyświetlacz – rzecz wykraczająca ponad podstawowe zastosowanie niani aczkolwiek dość przydatna. Pokazuje na przykład temperaturę w pokoiku dziecięcym. Polecamy tutaj zwłaszcza Motorolę z zasięgiem 300 metrów za 182 – 240 zł.

5. Kamera – niania z kamerą sporo kosztuje ale daje nam stałą kontrolę nad dzieckiem i pozwala uniknąć niepotrzebnych spacerów do pokoju dziecięcego. Nie musimy reagować na każdy szum i szmer – wszystko widać jak na dłoni. Polecane przez nas wideonianie poniżej.

Nianie bardzo często mają również funkcję, która pozwala uniknąć tak zwanej „śmierci łóżeczkowej”. Funkcja wydaje się przydatna ale w efekcie niania włącza sygnał dźwiękowy kiedy wyczuje, że dziecko długo się nie rusza i tym samym je budzi. Dobrze jest więc jeśli funkcję tą da się wyłączyć.

Co takiego daje nam elektroniczna niania? Odrobinę wolności w nowym, zwariowanym świecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *