Strona główna Finanse Ile kosztuje skrytka bankowa?

Ile kosztuje skrytka bankowa?

autor ile kosztuje
0 komentarz 615 odsłon 4 minuty czytania

Kryzys, załamanie walutowe, krach. To tylko niektóre ze słów coraz częściej pojawiające się w prasie i telewizji związane z obecną sytuacją gospodarczą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka bezpiecznych przystani dla swoich oszczędności. Jedną z nich jest inwestycja w kruszce, złoto lub srebro, dzieła sztuki czy też kosztowności.

Pojawia się wtedy jednak kwestia bezpieczeństwa naszej inwestycji. Trzymanie
w domu większej ilości kosztowności niesie ze sobą ryzyko kradzieży lub stania się obiektem rabunku. W takim przypadku po naszej bezpiecznej inwestycji nie pozostanie ślad. Dużo bezpieczniejszą alternatywą wydaje się być skrytka lub kaseta bankowa.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Skrytka bankowa to mało popularny produkt. Nie każdy bank ją oferuje, gdyż wiąże się to z posiadaniem oddziału w którym będziemy mogli nasze kosztowności zdeponować. Takie banki jak mBank z racji ich nieposiadania oddziałów nie oferują skrytki swoim klientom. Produkt ten nie jest głośno reklamowany a informacji o nim trzeba dobrze poszukać w tabelach prowizji i opłat. Czy jednak zwykły Kowalski może sobie pozwolić na trzymanie kosztowności w skrytce banku?

Ile kosztuje skrytka bankowa? Ceny skrytek nie są bardzo wygórowane, ale zależą od wielu czynników. Przede wszystkim im większa skrzynka, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Za małą skrytkę o wysokości 5 cm w MultiBanku zapłacimy 360 zł za rok (płatne z góry). Jeśli będziemy potrzebować większą np. 15 cm – kwota ta wzrośnie już do ~1000 zł za rok. Do tego musimy jeszcze doliczyć opłatę za kartę magnetyczną oraz zamek (260 zł).

W Banku Zachodnim WBK możemy mieć skrzynkę taniej, bo już za 400 zł rocznie. Niektóre banki w swojej ofercie mają także możliwość wykupienia skrytki na okres krótszy niż rok – nawet miesiąc. W PKO BP już od 2 zł za dzień możemy mieć skrytkę, w której będziemy mogli przechować nasze kosztowności przez maksymalny okres 29 dni. Za 50 groszy mniej będziemy mogli wynająć kasetę na mniejsze kosztowności.

Czy skrytka bankowa jest bezpieczna?

Generalnie skrytki bankowe są dobrze zabezpieczone. Zwykle potrzeba dwóch kluczy czy zestawu kart, aby taką skrytkę otworzyć. Wymagane są także dokumenty, aby osoba postronna na naszą prośbę czy też po naszej śmierci uzyskała dostęp do naszej skrzynki a same pomieszczenia w których są one przechowywane, przypominają bunkry z wielkimi żelaznymi drzwiami, które dość trudno sforsować.

Zdarzają się jednak wypadki – ludzkie pomyłki czy też kataklizmy takie jak trzęsienia ziemi i zawartość naszej skrytki może ulec zniszczeniu. Warto upewnić się, że umowa zawarta z bankiem zapewni nam odpowiednie odszkodowanie/ubezpieczenie w przypadku utraty dóbr i jednocześnie da nam tajemnicę tego, co w niej przechowujemy.

Ile kosztuje zagraniczna skrytka bankowa?

Skrytki bankowe można również zakładać poza granicami naszego kraju, jeśli boimy się o nasze kosztowności lub też wolimy mieć je dostępne za granicą. Dla przykładu w wiedeńskim DasSafe możemy posiadać skrytkę już od 330 euro za rok.

W przypadku krótszych terminów cena odpowiednio maleje. Jeśli chcemy przechować kosztowności na czas urlopu w Wiedniu, przyjdzie nam za to zapłacić aż 50 Euro. Dla osób z obsesją na punkcie anonimowości, za dodatkową opłatą można mieć skrytkę bez podania naszych danych osobowych. Tutaj ceny zaczynają się od 60 Euro za tydzień za najmniejszą skrytkę, aż do 4560 Euro rocznie za skrzynkę o pokaźnych rozmiarach 182x60x48, w której spokojnie przechowamy nawet duży obraz.

Bank Rozmiar Koszt Cykl Uwagi
DeutscheBank mała 30 zł miesięczny
300 zł roczny
średnia 45 zł miesięczny
450 zł roczny
duża 55 zł miesięczny
550 zł roczny
BZWBK bd. 50 zł miesięczny
400 zł rocznie
MultiBank mała 360 zł rocznie + 260 zł jedn. koszt
średnia 600 zł rocznie
duża 900 zł rocznie
PKO BP skrytka od 2 zł dziennie do 29 dni
od 40 zł miesięcznie
od 300 zł rocznie
kaseta od 1,5 zł dzienie do 29 dni
od 25 zł miesięcznie
od 250 zł rocznie
BPH kaseta 50 zł miesięcznie
500 zł rocznie
ING Bank Śląski skrytka 25 zł miesięcznie
BOŚ Bank skrytka 40 zł + VAT miesięcznie
250 zł + VAT rocznie
BNP Paribas do 13x24x36 cm 2 zł dziennie do 7 dni
30 zł miesięcznie
powyżej 13x24x36 cm 3 zł dziennie do 7 dni
50 zł miesięcznie
BGŻ skrytka 30 zł miesięcznie
250 zł rocznie
DasSafe od 50 Euro miesięcznie nieanonimowa
od 60 Euro miesięcznie anonimowa

Czy warto mieć skrytkę bankową?

Jak widzimy luksus posiadania skrytki bankowej możemy zapewnić sobie już od 250 zł za rok. Nie jest to wygórowana cena za bezpieczniejsze przechowywanie naszych inwestycji. Spokojny sen i niemartwienie się o nasze kosztowności jest zdecydowanie droższe.

 

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl