Skrytka bankowa

Skrytka bankowa

Kryzys, załamanie walutowe, krach. To tylko niektóre ze słów coraz częściej pojawiające się w prasie i telewizji związane z obecną sytuacją gospodarczą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka bezpiecznych przystani dla swoich oszczędności. Jedną z nich jest inwestycja w kruszce, złoto lub srebro, dzieła sztuki czy też kosztowności.

Pojawia się wtedy jednak kwestia bezpieczeństwa naszej inwestycji. Trzymanie
w domu większej ilości kosztowności niesie ze sobą ryzyko kradzieży lub stania się obiektem rabunku. W takim przypadku po naszej bezpiecznej inwestycji nie pozostanie ślad. Dużo bezpieczniejszą alternatywą wydaje się być skrytka lub kaseta bankowa.

Skrytka – luksus, nie tylko dla bogatych

Skrytka bankowa to mało popularny produkt. Nie każdy bank ją oferuje, gdyż wiąże się to z posiadaniem oddziału w którym będziemy mogli nasze kosztowności zdeponować. Takie banki jak mBank z racji ich nieposiadania oddziałów nie oferują skrytki swoim klientom. Produkt ten nie jest głośno reklamowany a informacji o nim trzeba dobrze poszukać w tabelach prowizji i opłat. Czy jednak zwykły Kowalski może sobie pozwolić na trzymanie kosztowności w skrytce banku?

Ceny skrytek nie są bardzo wygórowane, ale zależą od wielu czynników. Przede wszystkim im większa skrzynka tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Za małą skrytkę o wysokości 5 cm w MultiBanku zapłacimy 360 zł za rok (płatne z góry). Jeśli będziemy potrzebować większą np. 15 cm – kwota ta wzrośnie już do ~1000 zł za rok. Do tego musimy jeszcze doliczyć opłatę za kartę magnetyczną oraz zamek (260 zł).

W Banku Zachodnim WBK możemy mieć skrzynkę taniej bo już za 400 zł rocznie. Niektóre banki w swojej ofercie mają także możliwość wykupienia skrytki na okres krótszy niż rok – nawet miesiąc. W PKO BP już od 2 zł za dzień możemy mieć skrytkę w której będziemy mogli przechować nasze kosztowności przez maksymalny okres 29 dni. Za 50 groszy mniej będziemy mogli wynająć kasetę na mniejsze kosztowności.

Czy nasze kosztowności są bezpieczne?

Generalnie skrytki bankowe są dobrze zabezpieczone. Zwykle potrzeba dwóch kluczy czy zestawu kart, aby taką skrytkę otworzyć. Wymagane są także dokumenty, aby osoba postronna na naszą prośbę czy też po naszej śmierci uzyskała dostęp do naszej skrzynki a same pomieszczenia w których są one przechowywane przypominają bunkry z wielkimi żelaznymi drzwiami, które dość trudno sforsować.

Zdarzają się jednak wypadki – ludzkie pomyłki czy też kataklizmy takie jak trzęsienia ziemi i zawartość naszej skrytki może ulec zniszczeniu. Warto upewnić się, że umowa zawarta z bankiem zapewni nam odpowiednie odszkodowanie/ubezpieczenie w przypadku utraty dóbr i jednocześnie da nam tajemnicę tego, co w niej przechowujemy.

A może zagranicą?

Skrytki bankowe można również zakładać poza granicami naszego kraju, jeśli boimy się o nasze kosztowności lub też wolimy mieć je dostępne za granicą. Dla przykładu w wiedeńskim DasSafe możemy posiadać skrytkę już od 330 euro za rok.

W przypadku krótszych terminów cena odpowiednio maleje. Jeśli chcemy przechować kosztowności na czas urlopu w Wiedniu przyjdzie nam za to zapłacić aż 50 Euro. Dla osób z obsesją na punkcie anonimowości, za dodatkową opłatą można mieć skrytkę bez podania naszych danych osobowych. Tutaj ceny zaczynają się od 60 Euro za tydzień za najmniejszą skrytkę, aż do 4560 Euro rocznie za skrzynkę o pokaźnych rozmiarach 182x60x48, w której spokojnie przechowamy nawet duży obraz.

BankRozmiarKosztCyklUwagi
DeutscheBankmała30 złmiesięczny
300 złroczny
średnia45 złmiesięczny
450 złroczny
duża55 złmiesięczny
550 złroczny
BZWBKbd.50 złmiesięczny
400 złrocznie
MultiBankmała360 złrocznie+ 260 zł jedn. koszt
średnia600 złrocznie
duża900 złrocznie
PKO BPskrytkaod 2 złdzienniedo 29 dni
od 40 złmiesięcznie
od 300 złrocznie
kasetaod 1,5 złdzieniedo 29 dni
od 25 złmiesięcznie
od 250 złrocznie
BPHkaseta50 złmiesięcznie
500 złrocznie
ING Bank Śląskiskrytka25 złmiesięcznie
BOŚ Bankskrytka40 zł + VATmiesięcznie
250 zł + VATrocznie
BNP Paribasdo 13x24x36 cm2 złdzienniedo 7 dni
30 złmiesięcznie
powyżej 13x24x36 cm3 złdzienniedo 7 dni
50 złmiesięcznie
BGŻskrytka30 złmiesięcznie
250 złrocznie
DasSafeod 50 Euromiesięcznienieanonimowa
od 60 Euromiesięcznieanonimowa

Czy warto?

Jak widzimy luksus posiadania skrytki bankowej możemy zapewnić sobie już od 250 zł za rok. Nie jest to wygórowana cena za bezpieczniejsze przechowywanie naszych inwestycji. Spokojny sen i niemartwienie się o nasze kosztowności jest zdecydowanie droższe.