Hipoteka

Kredyt hipoteczny

Kupując lub budując nieruchomość, musimy liczyć się z ogromnymi wydatkami, jakie na ten cel poniesiemy. Rzadko, kiedy stać nas na pełne sfinansowanie takich inwestycji, bo duża gotówka w kieszeni to w obecnych czasach rzadkość. Dlatego banki oferują nam kredyty hipoteczne i mieszkaniowe. Pozwalają one uzyskać większą część wymaganej sumy, przy czym ich spłata jest rozłożona na wiele lat, więc możemy bez większego problemu podołać ich uregulowaniu.

Zasady udzielania

Zasady, na jakich udzielany jest kredyt hipoteczny różnią się od siebie w zależności od konkretnego banku bądź instytucji finansowej. Najwięcej różnic występuje w kwestii wysokości kredytów. Praktycznie zawsze wymaga się, żeby kredytobiorca zadbał również o wkład własny (to dla banku swojego rodzaju zabezpieczenie). Odmienne są również okresy kredytowania takich pożyczek. Mogą one rozciągać się od 5 do nawet 50 lat. Najczęściej interesuje nas ta górna granica, która jest zależna od określonej placówki i jednocześnie podwyższa zwykle kwotę spłaty zobowiązania wobec banku.

Oprocentowanie

Ponadto, kredyt hipoteczny ma odmienne oprocentowanie w różnych bankach. Zazwyczaj jest ono stosunkowo niskie, ze względu na małe ryzyko niewypłacalności. Zabezpieczenie, jakim jest hipoteka, czyli sam budynek, na który zaciągamy kredyt, jest wystarczające, by w razie problemów bank mógł go przejąć i spieniężyć. Jeszcze jedną kwestią jest wybór waluty, w jakiej ma być obliczany kredyt mieszkaniowy i jego raty. Poza złotówkowym, popularny jest także walutowy, najczęściej zaciągany we frankach szwajcarskich bądź w euro.

Cel

Kredyt mieszkaniowy przyznaje się na określony cel, więc klient musi okazać dokumentację potwierdzającą rozpoczęcie budowy bądź jej planowanie. Ponadto, wielokrotnie musi także dostarczyć do banku zaświadczenie o zatrudnieniu i stosownych zarobkach. Jeśli rzecz tyczy się małżeństwa, może okazać się, że przydadzą się dwa zaświadczenia po to, by można było wyliczyć ogólne, miesięczne przychody rodzinne i sprawdzić, że dane osoby będą w stanie spłacać raty kredytu.