Strona główna Dom Ile kosztuje licznik przedpłatowy? Jak go doładować i czy się opłaca?

Ile kosztuje licznik przedpłatowy? Jak go doładować i czy się opłaca?

autor Weronika Majewska
2 komentarze 1,1K odsłon 3 minuty czytania

Przedpłata kojarzy nam się przede wszystkim z telefonią komórkową, gdyż dzięki doładowaniom pre-paid można zasilić konto określoną kwotą, by móc m.in. wykonywać połączenia. Okazuje się, że tego typu sposób płacenia jest z powodzeniem stosowany również w innych usługach. Można kupować prąd na kartę, a także gaz. Jak doładować licznik przedpłatowy? Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Czym jest licznik przedpłatowy?

Oczywiste dla wielu z nas jest to, że jak podpisuje się umowę z dostawcą wody, prądu lub gazu, konieczne jest założenie licznika, aby sprawdzał, jego zużycie. W ustaleniach z usługodawcą jest zawarte to, ile się planuje zużyć w danym okresie rozliczeniowym, ale możliwe jest przekroczenie ustaleń, czy wręcz przeciwnie – mniejsze zużycie. Aby było wiadomo, ile tak naprawdę pobrało się energii, gazu i wody, trzeba więc zamontować odpowiednie urządzenie.

Najczęściej płaci się za to, co się zużyło. Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy zdecydujemy się na licznik przedpłatowy. Wówczas najpierw doładowuje się urządzenie określoną kwotą. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne przy dostarczaniu energii. Warto wiedzieć, że da się założyć licznik przedpłatowy (www.aiut.com) umożliwiający sprzedaż gazu. Odbiorca korzystający z tego typu urządzenia może doładować je dowolną kwotą i w dowolnym momencie. W jaki sposób?

Jak doładować licznik przedpłatowy?

A jak jest możliwe doładowanie licznika na gaz? Przede wszystkim warto wiedzieć, że na liczniku montowany jest rejestrator danych, a dzięki temu, że ma zawór wewnętrzny – może w każdej chwili odcinać dostęp gazu. A jak można kontrolować ilość gazu i doładowywać konto? Wszystko dzięki dedykowanej aplikacji. Za jej pośrednictwem lub poprzez specjalny portal internetowy można sprawdzić informacje na temat salda swojego konta oraz doładować je zdalnie. Tak więc o każdym czasie można to zrobić, posiadając dostęp do swojego konta internetowego.

Czy licznik przedpłatowy się opłaca?

Niewątpliwą zaletą licznika przedpłatowego dla odbiorcy gazu jest to, że może sobie doładować dokładnie tyle pieniędzy, ile chce. Dzięki temu łatwiej jest mu kontrolować wydatki. Taka opcja jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają problem z płynnością finansową, a co za tym idzie, zdarzają im się zadłużenia. Dzięki licznikowi przedpłatowemu na gazomierz mogą kontrolować to, ile gazu zużywają i za jaką kwotę. To pozwala lepiej zarządzać budżetem, ale i nauczyć się oszczędności, gdy pojawiają się problemy z finansowaniem zakupu gazu.

Korzyści z zastosowania licznika przedpłatowego na gaz może mieć nie tylko jego odbiorca, ale i przedsiębiorstwo dostarczające gaz. Dzięki zdalnemu, w pełni automatycznemu odczytywaniu danych znacznie łatwiej jest się rozliczać. W sytuacji, gdy klient nie ma środków, zawór wewnętrzny zamyka dopływ gazu, więc nie powstaje problem z egzekwowaniem należności, jak bywa przy tradycyjnym systemie rozliczeń.

Choć licznik przedpłatowy montowany na gazomierzu nie jest jeszcze tak popularny, jak ten na prądomierz, to warto wiedzieć, że istnieje takie rozwiązanie. Jest wygodne w stosowaniu, a jego zalety doceniają nie tylko odbiorcy, ale i dostawcy prądu.

Ile kosztuje licznik przedpłatowy?

Cena licznika przedpłatowego zależy od producenta, modelu i funkcjonalności. W Polsce ceny liczników przedpłatowych zaczynają się zwykle od około 200 złotych za podstawowy model, ale koszt może być wyższy dla bardziej zaawansowanych i specjalistycznych urządzeń. Przykładowo, koszt licznika przedpłatowego z funkcjonalnością zdalnego odczytu może być wyższy niż koszt podstawowego modelu.

Typ licznika przedpłatowego Szacunkowy koszt (PLN)
Licznik przedpłatowy na prąd 200 – 500
Licznik przedpłatowy na gaz 300 – 600
Licznik przedpłatowy na wodę 200 – 500

Warto jednak pamiętać, że cena licznika przedpłatowego nie obejmuje kosztów związanych z instalacją i podłączeniem urządzenia. Te koszty zwykle zależą od wybranej firmy, regionu kraju oraz od rodzaju i długości kabla, oraz odległości między licznikiem a źródłem zasilania.

podobne artykuły

2 komentarze

osttra 11 lutego 2022 - 09:56

Teraz licznik przedpłatowy to chyba jedyna okazja, żeby utrzymać rachunki w ryzach albo przynajmniej mieć nad nimi jakąkolwiek kontrolę.

odpowiedz
Myślący 5 października 2023 - 15:09

Co za brednie piszesz Ostraa? Licznik przedpłatowy wychodzi jeszcze drożej…

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl