Strona główna Usługi Ile kosztuje wycinka drzew?

Ile kosztuje wycinka drzew?

autor Marek Kresso
0 komentarz 574 odsłon 2 minuty czytania

Czasem wycinka drzew jest nieunikniona, nie można jej jednak przeprowadzać samodzielnie. Jeśli chcemy usunąć drzewo bądź krzew, musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu, wniosek można złożyć w urzędzie miasta. W poniższym artykule przedstawiamy, ile kosztuje wycinka drzew i jakie są ustawowe opłaty za ich usunięcie.

Ile kosztują opłaty urzędowe przy wycince drzew?

Opłaty za wycinkę drzew są uzależnione od rodzaju, jak i wielkości rośliny, które mają zostać usunięte. Łatwo więc wyliczyć, ile będzie kosztowała wycinka drzew, można też założyć stawkę maksymalną, ponieważ koszt za usuwanie drzew nie może przekroczyć 500 zł, a w przypadku krzewów 200 złotych.

Co składa się na cenę za wycinkę drzew?

Do ceny za wycinkę należy doliczyć także opłaty związane z wynajęciem firmy, która zajmuje się profesjonalną wycinką drzew, jak np. taxus.pl. Drzewa oczywiście możemy wyciąć samodzielnie, wtedy nie ponosimy dodatkowych opłat, jednak może to być trudne w przypadku większych drzew.

Cena za wycinkę rośnie, jeśli dane drzewo wymaga użycia dodatkowego sprzętu czy umiejętności, dlatego koszt za wycinkę drzewa może się zwiększyć, jeśli zajdzie potrzeba użycia podnośników lub metod alpinistycznych. Co więcej, ceny za wycinkę drew wśród fachowców mogą się różnić także w zależności od regionu, jeśli np. w Katowicach usługi budowlane są droższe, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że profesjonalna wycinka również będzie droższą usługą.

Czasami wycinka nie jest konieczna, doświadczone firmy mogą zaproponować przesadzenie roślin w inne miejsce, co może się oczywiście wiązać z dodatkowymi kosztami.

I najważniejsze, usuwanie drzewa to nie jest tylko pocięcie drwa na mniejsze kawałki, to też sprzątanie terenu, wywóz drewna i jego utylizacja. Te akcje również wpływają na cenę usługi.

Ile kosztuje wycięcie drzewa?

Opłaty są ściśle określone w Ustawie o ochronie Przyrody, a art. 85 o stawkach opłat za usunięcie drzew lub krzewów. Obwód pnia w cm należy pomnożyć przez stawkę opłaty. Przy czym, jeśli drzewa ma kilka pni, to ich sumuje się obwód największego pnia i połowę obwodu mniejszych pni.

Ile kosztuje wycięcie krzewów?

Opłata za usunięcie krzewu również jest ustawowo regulowana. Koszt usunięcia krzewu wylicza się, mnożąc powierzchnie gruntu w metrach kwadratowych ze stawką opłat. Stawka opłat jest szczegółowo opisana w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 roku.

Koszta związane z nielegalną wycinką drzew

Żeby móc wyciąć drzewo na własnej posesji, należy złożyć stosowny wniosek. Nielegalna wycinka grozi karą grzywny. Wysokość kary pieniężnej jest zależna od gatunku drzewa, które zostało wycięte. Kara za wycięcie konaru bez pozwolenia, wynosi dwukrotność opłaty za usuniecie drzewa bądź krzewu. Żeby dowiedzieć się, ile kosztuje kara za nielegalną wycinkę, wystarczy tylko znać gatunek rośliny i obwód pnia.

Podsumowując, to ile kosztuje wycinka drzew, zależy przede wszystkim od opłat urzędowych oraz od tego, czy zdecydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która za nas usunie drewno. Oczywiście kwota za tę usługę będzie w pełni zależna od wielkości konaru czy korony i tego ile należy poświęcić mu czasu i jaki sprzęt trzeba wykorzystać.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl