Strona główna Usługi Ile kosztuje komornik, jakie są koszty usług komorniczych?

Ile kosztuje komornik, jakie są koszty usług komorniczych?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 230 odsłon 2 minuty czytania

Wydawać by się mogło, że komornik w swojej pracy, głównie pomaga w odzyskiwaniu należności od dłużnika na rzecz wierzyciela. Logicznym mogłoby się również zdać, że osoba ta powinna otrzymywać za swoją pracę wynagrodzenie właśnie od wierzyciela. Komornik pracuje jednak na polecenie Sądu, a jego urzędu nie można traktować, jako usługę do wykupienia. W poniższym tekście przyjrzymy się więc temu, ile kosztuje komornik i jakie są koszty wykonywanych przez niego usług.

Czy komornika można wynająć?

Wszystkie działania podejmowane przez komornika powinny wynikać z jasnego polecenia Sądu. Idąc krok dalej, można również stwierdzić, że komornik, który wykonuje swoje działania wbrew przepisom, może podlegać karom. Istotne jest, aby pamiętać, że osoba, która zawodowo zajmuje się egzekucją długów, jak komornik we Wrocławiu (reps.pl) nie działa imieniu swoim, a jest jedynie organem wykonawczym Sądu i nie jest do wynajęcia. Oznacza to również, że komornik podczas swoich działań nie może bezpośrednio czerpać korzyści materialnych z egzekwowanego majątku, a tym bardziej przywłaszczać sobie napotkanych przedmiotów czy nieruchomości.

Kto płaci za usługi komornicze?

Warto pamiętać, że komornik sądowy, nawet jeśli nie pobiera bezpośredniej zapłaty za swoje czynności, w dalszym ciągu otrzymuje wynagrodzenie za podejmowane działania. Fundusze te przyznawane są na podstawie opłaty egzekucyjnej, którą w większości przypadków ponosi dłużnik. Oznacza to więc, że od osoby zadłużonej egzekwuje się zaległe środki finansowe, ale musi ona również ponieść tego koszty. Nie można jednak zapominać o tym, że w niektórych sytuacjach cała procedura może zostać przerwana przez wierzyciela, lub dłużnik może nie posiadać wystarczającego majątku.

Ile kosztuje praca komornika?

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od innych administracyjnych opłat manipulacyjnych, opłata egzekucyjna przeważnie jest proporcjonalna, do całości pobieranego majątku i powinna wynosić 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Jeśli natomiast egzekucja komornicza zostanie przerwana przez samego wierzyciela, powinien on uiścić opłatę w wysokości 5% od majątku pozostałego do egzekucji. Najprostszym przykładem może być tu więc sytuacja, w której komornik sądowy miał do wyegzekwowania od dłużnika majątek w łącznej wartości 100 000 zł. Przy założeniu, że proces nie został przerwany i zakończył się powodzeniem dla wierzyciela, dłużnik powinien uiścić opłatę egzekucyjną, w wysokości 10 000 zł na rzecz działań przeprowadzanych przez komornika w trakcie całego procesu.

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje komornik i jakie są koszty usług komorniczych, nie jest aż tak prosta. Przede wszystkim nie można zapominać, że komornika nie można tak po prostu wynająć, bo działa on z ramienia i na polecenie Sądu. Koszt usług komorniczych, zależne są natomiast od indywidualnej sytuacji i sprawy. Warto jednak wspomnieć, że przeważnie za usługi komornicze powinien zapłacić dłużnik i należność będzie wynosiła tu 10% całości egzekwowanego majątku. Może się jednak zdarzyć sytuacja, kiedy to cały proces zostaje przerwany przez wierzyciela, który w takim wypadku powinien sam pokryć opłatę egzekucyjną, tym razem w wysokości 5% od majątku jeszcze niezlicytowanego.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl