Karta kredytowa to ciekawa alternatywa dla kredytu gotówkowego. Dzięki niej możemy mieć dodatkowe pieniądze na przykład na zakupy. Produkty te są jednak obciążone pewnymi kosztami, które należy wziąć pod uwagę, zanim jeszcze zdecydujemy się na taką opcję. Jak znaleźć najtańszą kartę kredytową? Ile dokładnie kosztuje?
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa często wybierana jest zamiast kredytu. Czym jest ten produkt bankowy? To inaczej karta, dzięki której w ramach limitu płacisz pieniędzmi banku, sumą z góry ustaloną w umowie. Karta kredytowa przyznawana jest na takich zasadach, jak kredyt – bank sprawdza Twoją zdolność kredytową i decyduje, czy przyznać Ci pożyczkę. Oczywiście, korzystanie z pieniędzy banku jest oprocentowane, lecz wiele placówek proponuje jakiś czas – na przykład miesiąc – bezpłatne korzystanie z karty. Trzeba tutaj jednak uważać, żeby spłacić pożyczkę w terminie.
Żeby znaleźć odpowiednią kartę kredytową, warto zrobić dobry reasearch w Internecie. Oferty ciekawych produktów bankowych znajdziesz w specjalnie ułożonych zestawianiach, zerknij na przykład na ranking kart kredytowych przygotowany przez ekspertów ze Zgarnijpremie.pl. Dzięki niemu dowiesz się więcej o ukrytych i jawnych kosztach związanych z kartami kredytowymi.
Jakie opłaty związane są z kartą kredytową?
Karty kredytowe generują różne opłaty. W tym przypadku koszty, które musimy ponieść, są podobne jak w przypadku kredytu, co znaczy, że musimy liczyć się z oprocentowaniem i odsetkami. Co prawda, biorąc kredyt częściej będziemy musieli zapłacić także za takie dodatkowe usługi, jak przygotowanie wniosku czy ubezpieczenie. To ostatnie jednak bywa również częstym warunkiem w przypadku karty kredytowej, którą łatwo jest zgubić. Również samo wyrobienie i utrzymanie karty może nas trochę kosztować w skali miesięcznej.
Całkowite koszty karty kredytowej mieszczą się, podobnie jak w przypadku kredytu, w skrócie RRSO, który jest wyszczególniony we wszystkich rankingach, gdzie wyróżnione są karty kredytowe. Oprócz tego, w zestawieniach możesz znaleźć koszty na przykład wypłat z bankomatów, a także dodatkowe promocje, jak bonusy i premie, które możesz dostać za skorzystanie z danej oferty.
Jak wybrać najtańszą kartę kredytową?
Niemal każdy bank oferuje karty kredytowe. Jedne są mniej, inne bardziej opłacalne. W procesie wyboru odpowiedniej karty kredytowej może pomóc Ci doradca kredytowy, Twój własny bank, albo wspomniane już rankingi i porównywarki internetowe. To ostatnie rozwiązanie jest jednocześnie najprostsze i najbardziej transparentne – rankingi internetowe pozwalają na porównanie ze sobą różnych ofert w jednym czasie i wybraniu aktualnie najkorzystniejszej. Szukanie w sieci odpowiedniej karty jest jednym z najlepszych sposobów na znalezienie najlepszej opcji dla siebie.
Na co zwrócić uwagę, przy wyborze karty kredytowej? Przede wszystkim ważny będzie okres bezodsetkowy, podczas którego możemy skorzystać z karty bezpłatnie, a dokładniej, spłacić bankowi tylko taką kwotę, jaką od niego pożyczyliśmy. Jeśli spóźnimy się ze spłatą, musimy przygotować się na nieco większe koszty. Wszystkie one wskazane są w skrócie RRSO, który powinien być dla nas drugim najważniejszym wskaźnikiem.
Karta kredytowa – co możesz zyskać?
Karta kredytowa jest dobrym pomysłem, jeśli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na przykład na zakupy. Taką kartą możemy płacić w sklepie, jednak rzadko kiedy możliwe będzie bezpłatne wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu.
Jeśli znajdziesz kartę kredytową na korzystnych warunkach, na przykład z długim okresem bezodsetkowym, w niektórych przypadkach możesz zyskać premię pieniężną. To ciekawa opcja, która sprawi, że do Twojej kieszeni może wpaść nawet kilkaset złotych, a Ty będziesz mieć dodatkowe pieniądze na pilne wydatki.
Koszt karty kredytowej może się różnić w zależności od banku i rodzaju samej karty. Niektóre karty kredytowe mogą mieć roczną opłatę, podczas gdy inne mogą być darmowe. W zależności od rodzaju karty kredytowej opłaty mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Należy pamiętać, że opłata roczna za kartę kredytową nie jest jedynym kosztem związanym z jej użytkowaniem. Często karty kredytowe mają dodatkowe opłaty, takie jak opłaty za wypłaty gotówki, odsetki od niespłaconego salda, opłaty za przekroczenie limitu kredytowego, a także inne koszty związane z usługami oferowanymi przez bank. Aby poznać dokładne koszty karty kredytowej, należy sprawdzić ofertę banku, który ją oferuje, i dokładnie zapoznać się z warunkami i opłatami związanymi z jej użytkowaniem.
3 komentarze
Ja się wciąż waham. Ostatnio była fajna promocja na kartę kredytową, ale sama nie wiem. To produkt, który obniża zdolność kredytową. Ale z drugiej strony — buduje historię kredytową. Ale też jest ogromną pokusą. No i jak widać z tekstu — może też być sporym wydatkiem.
Jak dla mnie kartka kredytowa to drogi gips, zwłaszcza jak się nie pamięta o spłacie albo nie ma się na to kasy – łatwo wpaść z taką kartą w kłopoty…
Jak się spłaca wszystko w terminie, to karta kredytowa może być darmowa. Nie mniej i tak nie jestem zwolennikiem.