Strona główna Finanse Ile kosztuje kredyt gotówkowy? Co musisz wiedzieć o RRSO?

Ile kosztuje kredyt gotówkowy? Co musisz wiedzieć o RRSO?

autor Allan Mazur
2 komentarze 562 odsłon 3 minuty czytania

Kredyty i pożyczki to dość drogie instrumenty finansowe. Każdy z nich składa się po pierwsze z pożyczonej kwoty, a po drugie z tego, na czym zarabia bank – odsetkach, oprocentowaniu i produktach dodatkowych. Co dokładnie składa się na koszty kredytu gotówkowego? I czym w istocie jest RRSO?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej wybieranych produktów bankowych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że ten typ kredytu jest stosunkowo prosty do uzyskania, przeciwnie na przykład do kredytu hipotecznego. Jeszcze łatwiejszą kwestią jest wzięcie pożyczki, jednak w tym przypadku koszty mogą nas po prostu wykończyć. Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia dużo bezpieczniejszą i nieco tańszą opcją – choć nadal jest to jeden z najdroższych produktów bankowych.

Czym jest kredyt gotówkowy? To, innymi słowy, pożyczka bankowa, przeznaczona na dowolny cel. W tym przypadku bank nie musi znać powodu wzięcia kredytu, i wręcz nie powinien o niego pytać. Kredyt gotówkowy nie jest przyznawany na wysokie kwoty, jednak nadal może to być kwestia nawet 200 tysięcy złotych. Taki kredyt jest rozłożony na kilka lat.

Zobowiązanie to cechuje niewielka ilość formalności, jednak jego cena może być stosunkowo wysoka. Dokładne koszty kredytu gotówkowego przedstawia Bankier w rankingach, dzięki którym będziesz mógł znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Poniżej wymieniamy, co zazwyczaj wchodzi skład kredytu gotówkowego.

Co składa się na koszt kredytu?

Wiele banków, proponując klientowi kredyt gotówkowy, przedstawia kwestię oprocentowania, niedopowiedzianą pozostawiając natomiast sprawę innych opłat. A te mogę być całkiem spore. Maksymalne odsetki kredytu gotówkowego określa ustawa o kredycie konsumenckim oraz kodeks cywilny i są one ściśle powiązane ze stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Na ten moment, maksymalne odsetki mogą wynosić 9,5 procenta.

Jednak same odsetki to nie wszystko. Wśród składowych kosztów kredytu gotówkowego, oprócz odsetek znajdują się także prowizja za udzielenie kredytu (ustalana przez bank samodzielnie), koszty związane z samym kredytem, jak na przykład opłaty za przygotowanie wniosku, czy cena dodatkowych zabezpieczeń, które często są wymagane (na przykład ubezpieczenie kredytu, w przypadku kredytu hipotecznego jest to często ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Wszystkie koszty można znaleźć w bardzo istotnym skrócie RRSO, który zawiera w sobie wszystkie koszty kredytu.

Co to jest RRSO?

Skrót RRSO to coś, co jest często wskazywane w różnego rodzaju rankingach czy porównywarkach. Czym właściwie jest RRSO? Nazwa jest skrótem od określenia Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania i w definicji jest to całkowity koszt, ponoszony przez konsumenta wybierającego dany kredyt, wyrażony w procentach od całkowitej kwoty w stosunku rocznym. RRSO obliczają banki a także twórcy różnego rodzaju rankingów kredytowych. W skład RRSO wchodzi więc zarówno prowizja bankowa, jak i oprocentowanie oraz, co ciekawe, wszystkie dodatkowe opłaty, na przykład ubezpieczenie kredytu. Zmienne te są dodawane do wartości odsetek i oprocentowania, a łączna kwota obliczana w odniesieniu do rat kredytu i zamieniona na procenty. Znając RRSO będziesz więc wiedział, jak dokładnie, w ujęciu procentowym, wyglądać będzie Twoja rata kredytu. Znając RRSO, stateczną kwotę raty można obliczyć w prosty sposób.

Na jakie opłaty uważać, biorąc kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe nie są tanie, jednak istnieją opłaty, które można ominąć. Każdy bank na pewno odciągnie od kredytu koszty związane z oprocentowaniem i prowizją, ale już nie każdy będzie wymagał uiszczenia opłaty za wniosek, czy ubezpieczenia kredytu. To ostatnie często jest wymagane w przypadku kredytu hipotecznego, jeśli na przykład nasz wkład własny jest niewystarczający. Natomiast kredyt gotówkowy nie musi być obciążony dodatkowym ubezpieczeniem.

Szukając odpowiednich kredytów gotówkowych, warto sprawdzić wszystkie składowe pożyczki. W rankingach, dostępnych w sieci powinny być wyszczególnione i dokładnie rozpisane koszty każdego kredytu. Jeśli szukasz najbardziej opłacalnej opcji, warto sprawdzić, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat na przykład za wspomniane wyżej ubezpieczenie lub przygotowanie wniosku.

podobne artykuły

2 komentarze

Król 8 lutego 2022 - 08:02

Kredyt gotówkowy jest chyba najdroższym kredytem, a mimo to tyle osób z niego korzysta… O.o Czyli ludzie serio nie myślą, nie czytają, przed zaciągnięciem takiego zobpowiązania…

odpowiedz
Rodzynka 14 marca 2022 - 09:33

Nie sądzę, żeby to wynikało z niewiedzy, po prostu taki kredyt najłatwiej dostać, banki mają w tym przypadku najmniej wymagań względem kredytobiorcy, więc jeśli ktoś ma problem z uzyskaniem innego kredytu, to to może być jedyna opcja.

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl