Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje badanie moczu?

Ile kosztuje badanie moczu?

autor Marek Kozielski
0 komentarz 473 odsłon 2 minuty czytania

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonywane jest w przypadku podejrzenia chorób układu moczowego oraz niektórych innych schorzeń. Nie zawsze koszt takiego badania jest taki sam w poszczególnych placówkach, a ma to związek głównie z tym, w jakim miejscu zostało ono przeprowadzone. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje badanie moczu ogólne, badanie moczu na posiew oraz jakie są koszty prywatnych badań moczu.

Cena badania moczu ogólnego

Badanie moczu ogólne to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie nie tylko chorób układu moczowego, ale także innych schorzeń. Cena badania moczu ogólnego zależy od laboratorium, w którym zostanie wykonane oraz od tego, czy pacjent posiadał skierowanie. Średnio, koszt badania moczu ogólnego wynosi od 10 do 50 złotych.

rodzaj badania przybliżona cena (zł) refundacja przez NFZ
badanie ogólne moczu od 10 zł do 30 zł TAK
badanie posiewu moczu od 50 zł do 120 zł TAK
badanie osadu moczu od 15 zł do 50 zł TAK
badanie poziomu białka w moczu od 10 zł do 30 zł NIE
badanie poziomu glukozy w moczu od 10 zł do 30 zł NIE
badanie poziomu ketonów w moczu od 10 zł do 30 zł NIE
badanie poziomu leukocytów w moczu od 10 zł do 30 zł NIE

W przypadku badania moczu ogólnego bez skierowania warto pamiętać o tym, że niektóre laboratoria wymagają dodatkowej opłaty za wystawienie skierowania przez lekarza.

Ile kosztuje badanie moczu na posiew?

Badanie moczu na posiew to badanie, które pozwala na wykrycie bakterii i innych patogenów w moczu. Również w tym przypadku cena badania może być uzależniona od placówki, w której je wykonano. Na jego koszt wpływa także to, czy pacjent zgłasza się na badanie bez skierowania. Zazwyczaj cena standardowego badania moczu na posiew wynosi od 30 do 70 zł, natomiast w przypadku posiewu moczu z antybiogramem cena może być wyższa i wahać się od 50 do 120 zł.

Cena prywatnych badań moczu

Prywatne badania moczu to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że badanie zostanie szybko wykonane i nie mają możliwości (lub nie chcą) zgłoszenia się do lekarza. Zwykle jego koszt wynosi od 50 do 200 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że wyniki badania moczu są dostępne następnego dnia po pobraniu próbki.

Ile kosztuje badanie kwasu moczowego?

Cena badania kwasu moczowego zazwyczaj mieści się w przedziale od 20 do 50 złotych. W prywatnych laboratoriach cena może być nieco wyższa i wynosić około 70-100 złotych. Takie badanie może pomóc w wykryciu dny moczanowej, chorób nerek oraz niektórych rodzajów zaburzeń metabolicznych. Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są m.in. kamica nerkowa, choroby sercowo-naczyniowe i niektóre nowotwory.

Bardzo często badanie moczu jest refundowane z Narodowego Funduszu zdrowia, a pacjent otrzymuje skierowanie do laboratorium. Naszym zdaniem regularne wykonywanie posiewu moczu może być dobrą praktyką przyczyniającą się do wczesnego wykrycia różnych chorób układu moczowego i nie tylko. Jak często powinno się wykonywać badanie moczu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl