Jazz to małe auto Hondy produkowane od 1981 roku z przerwą w latach 1986-2002, kiedy to japoński koncern postanowił przywrócić ten model do życia. Obecnie możemy już kupić w salonach trzecią generację tego auta, po faceliftingu z 2011 roku.
Zalety Hondy Jazz
- Niska awaryjność. W większości zestawień dostępnych na portalach motoryzacyjnych króluje honda jazz. Internauci niewiele muszą przy niej robić, auto jest prawie bezobsługowe i kupując je prosto z salonu można liczyć na co najmniej 3 lata bezawaryjnej jazdy.
- Honda jest dość praktyczna w środku. Ma na przykład wiele uchwytów na napoje, w tym dwa przy nawiewach po bokach kabiny, co sprawia, że latem przy włączonej klimatyzacji napoje są cały czas chłodzone, a przy tym pod ręką.
- Świetnym rozwiązaniem są również składane na dwa sposoby tylne fotele, co jest rozwiązaniem opatentowanym przez Hondę dostępnym również w innych modelach. Dzięki możliwości doprowadzenia siedzisk do pionu zyskujemy przestrzeń bagażową do której spokojnie wejdzie mały rower, blat od stołu czy 52 calowy telewizor LCD.
- Zaletą jazz-a są również wygodne fotele oraz duża przestrzeń na tylnej kanapie, jak na taki mały samochód. Przetestowałem bardzo wiele aut i komfort siedzenia mogę porównać do Forda Mondeo – auta z wyższej półki cenowej i klasowej.
- Ogólnie auto jest całkiem pojemne – mając umiejętność układania bagażu można w nim jechać na wakacje z trójką dzieci.
- Spalanie również należy do dość niskich. W moim przypadku wynosi średnio 6,1 litra na 100 km przy jeździe 40% w mieście i 60% na trasie, a posiadam dość “ciężką nogę” i korzystam z klimatyzacji (silnik 1.4, 90 KM).
Honda Jazz – wady
Nie ma auta bez wad i nawet taka mała hondka je posiada:
- Mała szyba z tyłu oraz potężne tylne słupki utrudniają widoczność podczas cofania. Warto rozważyć zainwestowanie w czujniki cofania (koszt ok. 800 złotych).
- Deska rozdzielcza. Jej skomplikowana forma sprawia, że w kącikach plastiku szybko zbiera się kurz, który potem trudno usunąć. Ponadto w moim egzemplarzu niedopasowany jest plastik na kolumnie kierownicy i w momencie lekkiego dociśnięcia kierownicy do przodu słychać jak on “strzela”. Dość duża powierzchnia deski odbija również światło słoneczne, co z kolei odbija się od przedniej szyby i trafia do oka kierowcy. Trudno się prowadzi, jadąc pod słońce.
- Słaby lakier, nieodporny na zarysowania czy uderzenia kamyczków podczas jazdy. Po trzech miesiącach jazdy i 4 tys. km pojawił się już pierwszy ubytek w lakierze przedniej maski. Ale to problem chyba wszystkich nowych aut.
- Koszt przeglądu – w zależności od miasta za tą usługę trzeba zapłacić od 650 zł (Łódź) do 800 zł (Warszawa). Być może uda się gdzieś taniej (proszę o kontakt!).
Ile kosztuje Honda Jazz?
Cena używanej Hondy Jazz będzie zależała od wieku, przebiegu, stanu technicznego i wyposażenia samochodu. Można oczekiwać, że ceny używanych modeli Hondy Jazz zaczynają się od kilku tysięcy złotych i mogą wzrosnąć w zależności od wyżej wymienionych czynników. Najlepszym sposobem na uzyskanie dokładnej ceny używanej Hondy Jazz jest porównanie cen na rynku wtórnym i skonsultowanie się z profesjonalnym sprzedawcą samochodów używanych.
Podsumowując, jeśli zależy Ci na bezawaryjnym aucie klasy B typu MPV to honda jazz jest godna polecenia i podpisuję się pod tym obydwoma rękami. Auto może być zbyt małe dla rodziny, ale jest w sam raz dla singla. A gdy ten stan rzeczy się zmieni, to jazz powędruje do żony, a pan domu kupi większego Civica.