Strona główna Dom Ile kosztuje gotowy dom?

Ile kosztuje gotowy dom?

autor ile kosztuje
0 komentarz 430 odsłon 6 minuty czytania

Korzyści z wyboru gotowych domów obejmują szybszy czas budowy, niższe koszty, mniejszy wpływ na środowisko oraz lepszą kontrolę jakości. Wybór odpowiedniego rodzaju gotowego domu zależy od preferencji, budżetu i potrzeb klienta. Poniżej dowiesz się czym jest i ile kosztuje gotowy dom. Czytaj dalej!

Od czego zależy koszt gotowego domu?

  • od stanu wykończenia (dom w stanie surowym będzie tańszy niż w pełni wykończony),
  • od ogólnego stanu technicznego (dom kwalifikujący się do generalnego remontu jest tańszy niż odnowiony/nowy),
  • od rodzaju nieruchomości (domy i rezydencje zabytkowe kosztują dużo więcej niż nowo wybudowane z racji swojej wartości historycznej),
  • od indywidualnego projektu (dom wolno stojący, wybudowany według autorskiego projektu będzie kosztował więcej niż dom oferowany przez dewelopera – w praktyce domy jednakowe, które budowane są przez deweloperów na wydzielonych osiedlach, są w cenach 120-metrowych mieszkań),
  • od miejsca, gdzie dana nieruchomość się znajduje (w małych miejscowościach oddalonych od większych miast domy są tańsze, domy w bezpośredniej okolicy dużych miast kosztują mniej więcej tyle, co mieszkanie w centrum miasta, natomiast te znajdujące się w samym mieście potrafią kosztować nawet po kilka milionów złotych),
  • od dzielnicy (wiadome jest, że w miastach są dzielnice lepsze i gorsze – dom w bardziej prestiżowej okolicy, bezpiecznej, cichej i czystej będzie kosztował odpowiednio drożej niż dom w gorszej dzielnicy).

Gotowy dom od dewelopera czy od prywatnego właściciela?

Zarówno opcja kupienia domu od dewelopera jak i od prywatnego właściciela ma swoje plusy i minusy. To, na co się zdecydujesz zależy wyłącznie od twoich oczekiwań. Domy od deweloperów są tańsze, a więc możesz pozwolić sobie na większą powierzchnię, oddawane są jednak w stanie deweloperskim — nie jest to stan surowy, dom posiada zewnętrzną elewację, ma wstawione okna, drzwi i nierzadko tynk położony na ścianach wewnętrznych. Zdarza się również, że dom deweloperski będzie miał od razu zagospodarowany teren zielony (nie musisz się więc martwić posadzeniem trawy i krzewów). Dużym minusem jest tutaj jednak mały ogródek — deweloper wydziela tylko narzuconą przepisami część ogrodu po każdej stronie domu, aby na wykupionym przez niego terenie zmieściło się jak najwięcej budynków. Dodatkowo domy deweloperskie są jednakowe (zazwyczaj wykupywane są około trzy projekty domów, różniące się między sobą wielkością i układem pomieszczeń, a następnie powielane naprzemiennie na całym osiedlu). Elewacja takiego domu będzie również identyczna jak u sąsiadów. Jeśli jednak nie zależy ci na indywidualizmie, rozwiązanie kupna takiego domu jest warte rozpatrzenia.

Dom kupiony od prywatnego właściciela może być całkowicie lub częściowo wykończony, ale zdarzają się też domy w stanie surowym lub nawet tylko częściowo wybudowane. Plusem domu gotowego jest fakt, że możesz się od razu do niego wprowadzić, choć czasem potrzebne jest wykończenie i sprzątanie. Dodatkowo dom taki będzie miał większą działkę (choć nie jest to regułą — domy w centrum miast są raczej ściśnięte i za duży ogród trzeba słono zapłacić). Kupując dom gotowy mamy jednak kilka minusów: nie zawsze jego wykończenie nam odpowiada, zazwyczaj kończy się to remontem, gdzie nie wystarczy tylko położyć nowe płytki, ale czasem kuć stare, a nawet przesuwać ściany, przy starszym domu trzeba liczyć się z większymi kosztami jego utrzymania — podczas sprzedaży wszystkie mankamenty mogą być niewidoczne, natomiast po wprowadzeniu się, może się okazać, że tynk zewnętrzny pęka/odpada, rury są niedrożne itp.

Dom w stanie surowym jest tutaj dobrym rozwiązaniem — działka będzie raczej spora, bo w centrum miasta nie widuje się nowej zabudowy, a poza centrum można sobie pozwolić na większy ogród. Dodatkowo dom taki trzeba samemu wykończyć i chociaż ściany wewnętrzne są już postawione, to można dobrać takie elementy wykończenia, które będą odpowiadały naszemu indywidualnemu gustowi. Cena domu w stanie surowym waha się w zależności od miejsca, gdzie się znajduje oraz jego wielkości. Okazyjnie zdarzają się domy za 300 tysięcy zł (będą to domy małe), są jednak i takie, za które trzeba zapłacić i milion złotych (są to raczej rezydencje z ogromnymi działkami).

Ile kosztują nieruchomości zabytkowe?

Nieruchomości zabytkowe to zupełnie osobny temat jeśli chodzi o kupno domu, może się okazać jednak całkiem dobrym rozwiązaniem. Chcąc nabyć rezydencję zabytkową trzeba niestety wziąć udział w przetargu. Ceny nieruchomości zaczynają się od 300 tysięcy złotych, a kończą nawet na 24 milionach złotych. Cena jest tutaj jednak bezpośrednio uzależniona od stanu nieruchomości — te do remontu kosztują maksymalnie 5 milionów złotych, natomiast te całkowicie wykończone (zazwyczaj przygotowane pod luksusowe hotele) są droższe.

Decydując się na taką nieruchomość mamy ogromny plus, jakim jest wielkość terenu (często z parkiem i stawem) – nieruchomości zabytkowe stoją na ok. 10 hektarowych działkach, ale bywają i większe. Dodatkowo oprócz budynku głównego mamy gratis stajnie, budynki gospodarcze itp. Wszystko to jest do zagospodarowania pod nasz użytek. Całkowita powierzchnia użytkowa takiej nieruchomości przekracza 2000 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o sam budynek główny to jego sposób wykończenia jest narzucone w pewien sposób przez historię i pewnych rzeczy zmienić nie można. Po co więc kupować tego rodzaju nieruchomość? Stanowi ona dobrą inwestycję, gdyż w budynku głównym bardzo łatwo można zrobić pensjonat, natomiast budynki gospodarcze przerobić na własny dom mieszkalny.

Poniżej zestawienie średnich cen domów na rynku wtórnym w największych miastach:

Domy w zabudowie wolnostojącej
miasto cena
Warszawa 1 416 612 zł
Kraków 1 020 462 zł
Wrocław 1 060 485 zł
Domy w zabudowie bliźniaczej
miasto cena
Warszawa 1 277 193 zł
Kraków 886 935 zł
Wrocław 831 058 zł

 

Domy w zabudowie szeregowej
miasto cena
Warszawa 1 357 324 zł
Kraków 984 555 zł
Wrocław 882 757 zł

Jakie mogą być gotowe domy?

Gotowe domy, zwane również domami prefabrykowanymi, są domami, które są wstępnie wyprodukowane w fabryce, a następnie transportowane i montowane na docelowym miejscu budowy. Istnieje kilka rodzajów gotowych domów, w tym:

  • Domy modułowe: Są to domy, które są budowane w sekcjach (modułach) w fabryce i następnie transportowane na teren budowy, gdzie są łączone i montowane na fundamencie. Domy modułowe muszą spełniać standardy budowlane i są trwałe, często mając wygląd i jakość tradycyjnych domów murowanych.
  • Domy szkieletowe: Są to domy, których konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie. W fabryce są wstępnie montowane ściany, dach, a czasem także podłoga, które są następnie transportowane na budowę i montowane na miejscu.
  • Domy panelowe: W domach panelowych ściany, dach i podłoga są tworzone z gotowych paneli (np. drewnianych), które są produkowane w fabryce, a następnie transportowane na teren budowy i montowane na fundamencie.
  • Domy kontenerowe: Są to domy zbudowane z przekształconych kontenerów morskich. Kontenery są adaptowane do życia, instalowane są w nich okna, drzwi, izolacja, instalacje i wykończenia wewnętrzne.

Ile kosztują nowe gotowe domy?

Ceny gotowych domów modułowych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar domu, jakość materiałów, lokalizacja oraz dodatkowe usługi i funkcje. W Polsce ceny domów modułowych zaczynają się zwykle od około 150 000 PLN za małe, podstawowe domy o powierzchni około 40-50 metrów kwadratowych.

Dla większych i bardziej zaawansowanych modeli, które oferują więcej przestrzeni, ulepszonych materiałów i dodatkowych funkcji, koszt może wzrosnąć do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że te ceny zazwyczaj obejmują koszt samego domu, a nie dodatkowych wydatków, takich jak fundamenty, przyłącza, prace ziemne czy wykończenie wnętrza.

Jak więc widzisz, cena gotowych domów zależy przede wszystkim od ich stanu czy wieku. A Ty chciałbyś kupić na własność nowy dom modułowy? A może marzy Ci się zabytkowa kamienica? Daj znać w komentarzu!

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl