Strona główna Dziecko Ile kosztuje dziecko?

Ile kosztuje dziecko?

autor ile kosztuje
0 komentarz 384 odsłon 4 minuty czytania

Planując powiększenie rodziny, liczysz się z pewnymi kosztami. Zazwyczaj dominujące myślenie zakłada: małe dziecko – mały wydatek, duże dziecko – duży wydatek. Patrząc na fakt, że większe dziecko posyłamy do szkoły, kupujemy książki i zapisujemy na dodatkowe zajęcia, myślenie takie nie jest błędne. Jeśli zastanawiasz się więc, ile faktycznie kosztuje dziecko, czytaj dalej!

Jak wyglądają wydatki w ciąży?

Teoretycznie oczekując na urodzenie dziecka, nie powinniśmy ponosić kosztów. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Na pewno taniej wychodzi jeśli korzystacie z publicznej służby zdrowia, a nie prywatnego gabinetu lekarskiego. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży należy liczyć jedną wizytę na miesiąc, trzy badania ultrasonograficzne i zestaw badań laboratoryjnych na każdy trymestr. Dodatkowo przez pierwsze 3 miesiące niezbędne jest zażywanie kwasu foliowego — jego koszt to około 20 zł za 90 tabletek.

W przypadku publicznej służby zdrowia wszystkie badania i wizyty lekarskie są darmowe, trzeba tylko czekać w kolejce odpowiednio długo. Patrząc na prywatne zakłady lekarskie, koszty, z jakimi trzeba się liczyć w czasie ciąży, przedstawiają się następująco:

  • 9 wizyt kontrolnych – około 80 zł za jedną – 720 zł
  • 3 badania USG – około 100 zł za jedno – 300 zł
  • 3 zestawy badań laboratoryjnych – około 200 zł za wszystkie

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Już pod koniec ciąży niezbędne jest kupienie podstawowych rzeczy potrzebnych zarówno mamie jak i dziecku. Faktem jest, że wiele osób przesadza w ilości i w rezultacie zostaje z masą nieużytecznych rzeczy, które niestety były wymienione w poradnikach dla przyszłych rodziców. Poniżej zestawienie rzeczy niezbędnych maluszkowi wraz z orientacyjnymi cenami.

Ile kosztują akcesoria dla dziecka?

Poniżej omawiamy koszt akcesoriów dla dziecka.
akcesoria cena
wózek 200-4 000 zł
łóżeczko 100-300 zł
fotelik samochodowy 500-5 000 zł
materacyk do łóżeczka 50-200 zł
wanienka 20-150 zł

Ile kosztują ubranka dla dziecka?

A ile kosztują ubranka dla dziecka? Poniższa tabela rozwiewa wątpliwości.

 
rodzaj ubrania cena
body 15-40 zł
komplet (bluzka + spodnie) 30-60 zł
komplet pajacyków 25-50 zł
kombinezon 50-100 zł
koszulka 10-25 zł
spodenki 20-40 zł
skarpetki 5-15 zł

Niezbędny zestaw ubranek dla noworodka mieści się w kwocie 200 zł.

Nowe czy używane rzeczy dla dziecka?

Wiele rzeczy z niezbędnej listy można kupić z drugiej ręki – zamiast wydawać na wózek 2000 zł, można wydać 500 zł. Obserwując uważnie internetowe aukcje można nabyć w rozsądnej cenie wózek trzyfunkcyjny – posiadający fotelik samochodowy. Łóżeczko także nie musi być nowe – za cenę nowego łóżeczka z podstawowym wyposażeniem możemy spokojnie kupić takie z szufladą na pościel i funkcją kołyski. Kolejną rzeczą, na której można zaoszczędzić są ubranka – nie każdy jest przekonany do kupowania rzeczy po kimś, ale często zdarza się, że znajomi oddają rzeczy po własnym dziecku – warto skorzystać.

A na czym nie da się zaoszczędzić? Pieluchy – widząc ceny jednorazowych pieluszek mamy nieraz ochotę sięgnąć po stare pieluszki tetrowe. Zastanawiając się nad tym szybko dojdziemy do wniosku, że piorąc codziennie lub w optymistycznej wersji raz na dwa dni w proszku dziecięcym, wydajemy więcej niż 40 zł miesięcznie, czyli tyle, ile kosztuje paczka pieluch jednorazowych.

Ile kosztuje większe dziecko?

Pamiętajmy, że z czasem wydatki związane z dzieckiem się zwiększają – szybko dochodzą szczepienia i wizyty lekarskie – niektóre są darmowe, ale bywają też te płatne. Z ciuszków dziecko wyrasta w tempie błyskawicznym i zaczyna mieć inne potrzeby – jedzenie stałe, a nie tylko mleko, smoczki, gryzaki i inne. W przypadku kiedy oboje z rodziców pracują dochodzi też wydatek opiekunka/żłobek/przedszkole. Opiekunka zechce zarabiać przyzwoicie, często będzie miała stawkę godzinową od 15 złotych w Warszawie i 8-10 zł za godzinę w pozostałych miastach. Żłobek i przedszkole to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że nie jest prywatne – za prywatną placówkę miesięcznie trzeba zapłacić około 700 zł, w publicznych koszt miesięczny to około 300 zł.

Szkoła – mało kto decyduje się posłać dziecko do prywatnej szkoły ze względu na duże koszty czesnego, jednak w państwowej szkole, gdzie nauka jest za darmo, również ponosimy wydatki. Szybko okazuje się, że zajęcia szkolne nie są wystarczające, aby rzeczywiście odpowiednio przygotować dziecko do dalszego kształcenia lub nie rozwijają odpowiednio jego zainteresowań i zdolności. Dużym wydatkiem dla rodzica może się okazać wyprawka do zerówki, której potrzebuje każde dziecko idące do szkoły. Rezultatem tego są drogie korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy językowe i inne.

Jak widać, dziecko to nie lada wydatek. Wiele osób z chęcią jednak płaci nawet największe sumy, by w zamian uszczęśliwić swoją pociechę. A Twoim zdaniem, ile powinno się wydawać na dzieci? Koniecznie nam o tym napisz!

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl