Inhalator

W sezonie jesienno – zimowym choroby gardła są częstą przypadłością. Zachorowaniu sprzyjają nie tylko warunki atmosferyczne ale przede wszystkim ogrzewanie w mieszkaniach, wpływające negatywnie na prawidłowe nawilżenie powietrza (a tym samym gardła). Próbujemy się ratować tabletkami do ssania, płukankami a także syropami i ciepłymi napojami. Metody te nie są złe ale raczej uśmierzają tymczasowo ból niż rzeczywiście leczą.

Choroba gardła u dziecka

Większe dziecko potrafi powiedzieć gdzie boli i kiedy boli, z mniejszym dzieckiem nie jest aż tak łatwo. Chore gardło (a przede wszystkim chora krtań) zazwyczaj nie objawiają się podwyższoną temperaturą. Jedynym objawem jest ból, o którym malutkie dziecko nie powie. Są przypadki kiedy ni z tego, ni z owego pojawia się „szczekający” kaszel – wtedy możemy z całą pewnością potwierdzić zapalenie krtani. W gorszych przypadkach dziecko nie zdradza żadnych objawów a w nocy zaczyna się dusić. W takim przypadku nie pozostaje nam inne wyjście jak wezwanie pogotowia. Srodkiem doraźnym jest natychmiastowe wyprowadzenie dziecka na zewnątrz lub chociażby otwarcie okna. Sama miałam ostatnio „przyjemność” wzywać pogotowie do mojej dwulatki właśnie z powodu nocnej duszności. W szpitalu zasugerowano mi kupno inhalatora. Jak się okazuje to właśnie inhalacje są najlepszym lekarstwem przy chorobach gardła. Doskonale je nawilżają i zarazem leczą. Zrobienie dziecku inhalacji zastępuje wizytę na pogotowiu i pozwala spokojnie przetrwać noc. Rano spokojnie zabieramy dziecko do pediatry.

Inhalacja nie tylko nawilża gardło ale powoduje natychmiastowe rozluźnienie w gardle oraz swobodne oddychanie przy zatkanym nosie.  Wykonuje się wlewając do pojemnika roztwór soli fizjologicznej i lekarstwa do inhalacji. Jeśli akurat nie mamy lekarstwa pod ręką można zrobić ją samą solą fizjologiczną. Stosuje się również niekiedy wywary z ziół, dostępne w aptece.

Inhalatory

Tutaj nie ma co wybrzydzać, inhalator składa się z pompki, rurki, pojemnika na lekarstwo i zestawu maseczek. Ten najdroższy nie będzie dużo lepszy niż tani, ważne żeby spełniał swoją funkcję.

Microlife Neb 100B
od 37 PLN
Philips Pro Soft Touch
od 37 PLN
Rossmax Na100
od 37 PLN
Omron C28
od 173 PLN
Beurer Ih 21
od 173 PLN
Microlife Neb 10
od 173 PLN
Kardio-Test Kt-Family Pro
od 80 PLN
Medel Family Plus
od 80 PLN
Signamed Pingwin Cn02Wf
od 80 PLN