Strona główna Finanse Ile kosztują składki na ZUS?

Ile kosztują składki na ZUS?

autor ile kosztuje
0 komentarz 304 odsłon 1 minuty czytania

Składka ZUS za miesiące styczeń – grudzień 2013 wynosiła 414,85 zł dla nowych oraz 1026,98 zł dla pozostałych przedsiębiorców. Jak jest aktualnie?

Ile kosztowały składki na ZUS w 2013?

W 2013 roku składki ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) w Polsce obejmowały różne rodzaje ubezpieczeń, takie jak ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe czy wypadkowe. Składki były ustalane jako procent dochodów brutto, a ich wysokość zależała od rodzaju prowadzonej działalności i ubezpieczenia.

Poniżej przedstawiam przykładowe stawki składek ZUS dla 2013 roku:

  • Ubezpieczenie emerytalne: 19,52%
  • Ubezpieczenie rentowe: 8,00%
  • Ubezpieczenie chorobowe: 2,45%
  • Ubezpieczenie wypadkowe: 1,93% (maksymalna stawka)

Proszę pamiętać, że wysokość składek mogła się różnić w zależności od specyfiki prowadzonej działalności oraz innych czynników, takich jak przykładowo preferencyjne stawki dla nowych przedsiębiorców.

Ile kosztuje ZUS w 2024?

Aktualne składki na ZUS kształtują się następująco:

rodzaj składki ZUS kwota
emerytalna 693,58 zł
rentowa 284,26 zł
chorobowa (dobrowolne) 87,05 zł
wypadkowa 59,34 zł
na Fundusz Pracy 87,05 zł

Składki na ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) to obowiązkowe płatności, które pracodawcy, pracownicy oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Polsce muszą wnosić na rzecz systemu ubezpieczeń społecznych. Składki te służą do finansowania różnych świadczeń społecznych, takich jak emerytury, renty, zasiłki chorobowe czy wypadkowe.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl