paszport

Wyrobienie paszportu

Na całkowitą cenę, jaką musimy zapłacić za paszport składa się kilka czynników. Sama opłata paszportowa bez zniżek to 140 zł, zdarza się jednak, że opłata ta jest różna w przypadku różnych grup wiekowych i osób uprzywilejowanych . W przypadku utraty lub zniszczenia paszportu z winy posiadacza, opłata paszportowa wynosi 200% należnej kwoty.

Jakie koszty?

Sama opłata skarbowa bez zniżek wynosi 140 zł – dowód jej uiszczenia należy dołączyć do wniosku paszportowego. Do wniosku należy dołączyć dwie kolorowe fotografie (35 x 45 mm) – jest to koszt od 16 do nawet 36 zł – cena uzależniona jest od konkretnego studia fotograficznego.

Osoba, która wzięła ślub za granicą musi dołączyć do wniosku odpis skrócony aktu małżeństwa – kosz około 22 zł.
Jeśli osoba ubiegająca się o paszport nie może przedstawić dowodu osobistego ani innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, wówczas do wniosku musi dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia. Akt urodzenia jest niezbędny również w przypadku wykrycia błędów w starym dokumencie.

Ile to kosztuje?

Przypadek

Cena

Cena bez ulgi

140 zł

Paszport tymczasowy

30 zł

Dziecko do lat 5

30 zł

Dziecko które w dniu złożenia wniosku nie ukończyło 13. roku życia

60 zł

Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, a także współmałżonkowie tych osób, pozostający na ich utrzymaniu

70 zł

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych

70 zł

Kombatanci oraz osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

70 zł

Uczniowie i studenci

70 zł

Osoby, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat

0 zł

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji

0 zł

Osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej

0 zł

Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych

0 zł

Zmniejszenie opłaty paszportowej

W przypadku wcześniejszej wymiany paszportu możliwe jest obniżenie opłaty paszportowej jeśli wymiana następuje z następujących powodów:

 • Sprostowanie błędnie wpisanego do paszportu nazwiska, imienia (imion), daty i miejsca urodzenia, płci, lub numeru PESEL.
 • Zmianie uległo nazwisko lub imię (imiona).
 • Zmienił się wygląd osoby posiadającej paszport, mogący utrudnić ustalenie jej tożsamości.
 • Brak jest w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim wiz lub stempli poświadczających przekroczenie granicy.

Opłata, jaką należy uiścić zmniejszana jest o jedną dziesiątą lub jedna piątą część opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności starego paszportu.

15 komentarzy do “Wyrobienie paszportu”

 1. Czyli np żona emerytowanego górnika, który otrzymuje 5000zł miesięcznie ma zniżkę, a samotna, bezrobotna matka, która ma 500zł na dwie osoby nie ma zniżki? 😐

 2. Do MamUlka – widzisz tak to jest – już kiedyś pewien minister sportu rozszyfrował ten Kraj i stwierdził zgodnie z tym co widzi i co wokół nas wszystkich się dzieje: „to jest dziki Kraj” . I za takie coś mało go nie zlinczowali tacy różni nawiedzeni.

 3. Tymczasowy czyli na ile 2 dni…?? Jakie denne te strony!! Dobrze KUR… że ni 1000zł . Nie myślą o ludziach w ogóle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 4. to idź pracować jako górnik to porozmawiamy!!!
  a nie się opie*** całe życie i ględzisz tylko jak to w życiu ciężko.

 5. Akurat zona emerytowanego górnika mogłaby w zyciu nigdy nie pracować i się całe zycie op***lać

 6. polska schodziła na psy ale po tym co dziś przeczytałem To polska dla mnie to dno i wodorosty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. MamUlka…żona emerytowanego górnika 5 tys????To chyba żona jakiegoś nadsztygara….albo byłego dyrektora kopalni….A takich żon jest niewiele. Wdowa po zmarłym emerytowanym górniku ma o wiele mniej- 5000tys? Jak to inni potrafią wyliczać drugim..bzdury. A po za tym jak wyżej idź popracuj na kopalni albo wyślij tam swojego MężUlka…

 8. żaden emerytowany górnik nie dostaje 5000zł na miesiąc, nie siej zamętu tylko weź się za robotę

 9. gdyby tak dostawał emeryturę to wszyscy chcieliby być górnikami:P ( może w PRL tak było, ale na pewno nie teraz, przecież co chwilę strajkują…)

  1. to wyślij swojego męża do kopalni, żeby mieć te 50% zniżki na paszport

 10. Jestes obywatelem Polski to paszport powinien ci sie należec jak psu buda paszport to nic innego jak znakowanie obywatela danego kraju to tak jak by pies placjl za obroże.

 11. Po co paszport samotnej, bezrobotnej matce mającej 500 zł na dwie osoby? Niech się matka weźmie do pracy i nie czeka na 500+, żeby je wydać na wyrobienie paszportu.

Możliwość komentowania została wyłączona.