Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje wybielanie zębów?

Ile kosztuje wybielanie zębów?

autor ile kosztuje
1 komentarz 766 odsłon 4 minuty czytania

Wybielanie zębów staje się coraz popularniejsze. W Stanach Zjednoczonych już jest normą, że każdy co roku wydaje na ten cel spore pieniądze. W Polsce moda na olśniewający uśmiech też jest coraz mocniejsza. Zaczęło się od gwiazd ekranu, jednak obecnie każdy chce mieć śnieżnobiałe zęby. Olśniewająco biały uśmiech to tradycyjnie atrybut młodości, witalności i zdrowia. Dlatego marzy o nim wiele osób. Jeżeli chcesz się zdecydować na wybielanie zębów, dowiedz się najpierw kilku podstawowych rzeczy: od czego zależy kolor zębów oraz jakie są metody wybielania zębów. Za wybielanie zapłacisz od 500 do 1400 złotych w zależności od regionu kraju, konkurencji, czy popularności danej placówki.

Co kolor zębów mówi o ich kondycji?

Pierwsza rzecz, jaką należy wyjaśnić, jest fałszywe przekonanie, że kolor zębów świadczy o ich zdrowiu. Jest to nieprawda – zdrowe zęby mogą być żółte. Po prostu taki jest kolor zębiny, on zaś jest uwarunkowany genetycznie. Za biały kolor odpowiada szkliwo, czyli zewnętrzna, najtwardsza tkanka zęba. Niestety z czasem traci ono swoją grubość, pojawiają się w nim pęknięcia i miejsca przezierne. Coraz bardziej staje się widoczna przykryta nim zębina, nie mająca tak olśniewającego wyglądu. Gdy zauważymy takie procesy, możemy nabrać ochoty na wybielanie zębów, chcąc im przywrócić wygląd, jakim cieszyliśmy się w młodości.

Jak było wspomniane, kolor zębiny nie jest tylko i wyłącznie warunkowany genami. Znaczenie mają także czynniki zewnętrzne, takie jak dieta. Chociażby owoce cytrusowe osłabiają szkliwo, z kolei ciemne pokarmy powodują odbarwienia, podobnie kawa i herbata, nie mówiąc o paleniu tytoniu. Wybielanie zębów może usunąć zmiany barwy wywołane złymi nawykami, jednak warto pomyśleć nad tym, aby usunąć przyczynę, a nie skutek.

Jakie są metody wybielania zębów?

Różnią się one inwazyjnością, ceną oraz tym, czy trzeba je przeprowadzać w gabinecie, czy można wykonać samodzielnie, w domu. Obecnie dostępne zabiegi wybielania zębów to:

Wybielanie zębów żelem. Dentysta przygotowuje pacjentowi nakładkę na zęby (profilowaną pod jego uzębienie) oraz dostarcza mu specjalny żel wybielający. Pacjent przez okres od kilku dni do 2 tygodni stosuje nakładki (np. na noc), dzięki czemu uzyskuje efekt wybielenia zębów. Efekt ten utrzymuje się długo, przez kilka lat (w zależności od nawyków żywieniowych).

Wybielanie zębów laserem. Zabieg wykonywany w gabinecie. Na zęby nakładany jest specjalny żel, który aktywuje się laserem. Jest to coraz popularniejsza metoda, ponieważ daje szybkie i widoczne efekty (naświetlanie trwa do godziny czasu, a kolejne, utrwalające efekt, dużo krócej). Obecnie najczęściej spotyka się wybielanie zębów lampą Beyond. Metoda nie powoduje skutków ubocznych, jest bezbolesna i bezinwazyjna.

Wybielanie zębów paskami wybielającymi. Metoda, która pozwala zadbać o uśmiech samodzielnie, w domu. Paski wybielająca dostępne są na rynku od niedawna, jednak ich użytkownicy bardzo je sobie chwalą. Co prawda efekt nie dorównuje temu, co można uzyskać w gabinecie dentystycznym, jednak jest to dużo tańszy sposób, a poza tym pozwala oszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na wizyty u dentysty.

Wybielanie zębów pastami wybielającymi. Chyba najpopularniejsza metoda dbania o biały uśmiech. Do stosowania w domu i na co dzień. Czy jednak rzeczywiście taka dobra i bezpieczna? Pasty wybielające mają dużo większe właściwości ścieralne niż zwykłe pasty. Dzięki temu sprawniej usuwają zanieczyszczenia i powierzchniowe przebarwienia, jednak odbywa się do kosztem szkliwa. Każde czyszczenie zębów taką pastą to jego intensywniejsze ścieranie. Oznacza to, że nie powinno się stosować takich past regularnie, gdyż przyczyniają się one do osłabienia, a nawet zniszczenia szkliwa.

Licówki. To coraz popularniejszy, ale też niezwykle kosztowny sposób na nieskazitelnie biały i kształtny uśmiech. Metoda ta polega na mocny zeszlifowaniu zęba i nałożeniu na niego odpowiednio wyprofilowanej, porcelanowej nakładki zastępującej naturalną powierzchnię. Uzyskuje się w ten sposób niesamowity efekt estetyczny, raczej niemożliwy do uzyskania dzięki zwykłemu wybielaniu zębów, ponieważ licówki korygują także niedoskonałości kształtu. Jednak jest to metoda, która niszczy zęby – decydując się na licówki, musimy zdawać sobie sprawę, że już nigdy z nich nie będziemy mogli zrezygnować.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Cena wybielania zębów zależy od rodzaju zabiegu oraz miejsca, w którym się go wykonuje:

Metoda wybielania zębów koszt wybielania (zł)
Domowe wybielanie z użyciem nakładek 200 – 500
Wybielanie laserowe w gabinecie stomatologicznym 500 – 2000
Wybielanie światłem LED w gabinecie stomatologicznym 300 – 1500
Wybielanie zębów przy użyciu pasków wybielających 50 – 200
Wybielanie zębów przy użyciu pasty wybielającej 10 – 50

W gabinecie stomatologicznym cena wybielania zębów metodą nakładkową (tzw. domową) w Polsce wynosi zwykle od 500 do 1500 złotych. Wybielanie zębów w gabinecie za pomocą lampy LED lub laserowej kosztuje zwykle od 1000 do 3000 złotych, w zależności od stopnia zębów i oczekiwanego efektu. W aptekach i sklepach internetowych można kupić zestawy do wybielania zębów do stosowania w domu, których cena zwykle wynosi od 50 do 500 złotych, w zależności od składu i jakości produktu. Jednak przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu wybielania zębów warto skonsultować się z dentystą, aby ocenić stan uzębienia i wybrać odpowiednią metodę wybielania.

podobne artykuły

1 komentarz

merlik 4 marca 2014 - 07:55

ja wybielałem zęby lampą Beyond w Centrum Vita Medica w Warszawie, zabieg bardzo szybki – trwa niespełna pół godziny, efekt o 7 odcieni jaśniejsze zęby, więc warto się na niego skusić :)

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl