Cyfryzacja

Tuner telewizji naziemnej DVB-T

Począwszy od listopada 2012 roku zostanie wyłączany analogowy sygnał telewizji naziemnej. Od tego momentu będziemy oglądać programy telewizyjne wyłącznie w doskonałej cyfrowej jakości. Jednakże musimy się do tego przygotować, kupując telewizor z MPEG-4 lub przystawkę STB (ang. set-top box). Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie jest potrzebna nowa antena!

Jeśli posiadamy już telewizor obsługujący standard MPEG-4, to jedyne co musimy zrobić, to przeszukać pasmo by znaleźć kanały cyfrowe.

Masz telewizor z MPEG-2?

Jeśli nasz telewizor obsługuje jedynie MPEG-2 to nie uda nam się nic zobaczyć na ekranie telewizora. Kanały cyfrowe zostaną znalezione, ale brakować będzie zarówno wizji jak i dźwięku – czarny obraz. W tym wypadku można zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo Common Interface). Przed zakupem należy koniecznie skonsultować się ze sprzedawcą lub wejść na stronę producenta, ponieważ nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB lub telewizorów. Koszt modułu CI nie powinien przekroczyć 200 zł. Konwerter MPEG4 Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej kosztuje 130 zł. Lista przetestowanych odbiorników dostępna jest na stronie producenta.

Wolisz nowy telewizor z DVB-T?

Jeśli chcemy wymienić telewizor na nowoczesny cyfrowy, to ważne jest aby przy zakupie telewizora z wbudowanym dekoderem sprawdzić czy działa on w standardzie MPEG-4, który jest standardem obowiązującym w Polsce. Niektóre telewizory mają wbudowany dekoder MPEG-2, za pomocą którego nie będzie można odbierać programów bez wyżej wymienionego konwertera.

Masz odbiornik analogowy?

Jeśli posiadamy analogowy odbiornik telewizyjny (tj. stary kineskopowy) to najtaniej będzie dokupić odpowiednie urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego, zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem/tunerem DVB-T. Sprzęt powinien spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in., że STB powinny zapewniać dla:

  • sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC),
  • sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Z najniższej półki cenowej dużą popularnością cieszy się kompaktowy tuner WIWA HD-50 w cenie ok. 90 zł. Posiada dekoder cyfrowej jakości kanałów naziemniej telewizji DVB-T, nagrywarkę sygnału telewizji cyfrowej HD na zewnętrzny dysk USB lub pendrive oraz odtwarzacz plików foto, audio, wideo włącznie z napisami w wielu popularnych formatach.

Urządzenie o podobnym wyglądzie i funkcjonalności oferuje również Media Tech w cenie ok. 100 zł, które umożliwia oglądanie programów telewizyjnych, odtwarzanie nagrań, odsłuch plików muzycznych oraz oglądanie zdjęć w popularnych formatach oraz bardzo przydatną funkcję TimeShift, tj. nagrywanie z przesunięciem czasowym na nośniku danych podłączonym do portu USB (wymaga pamięci masowej o pojemności min. 4GB).

Niestety, obydwa powyższe urządzenia są bardzo tanie i nie spodziewajmy się po nich świetnej jakości wykonania i działania.

Wśród popularnych tunerów DVB-T w cenie powyżej 100 zł mamy m.in. Ferguson Ariva T65 i Wiwa HD-90. Obydwa są porównywalnej średniej jakości i równie często wybierane przez kupujących.

Produktem zbierającym dobre recenzje na forach internetowych jest Strong SRT8105 w cenie od . Strong jest powiązany z firmą Thomson. Ten odbiornik przekazuje dobry obraz i dźwięk programów telewizyjnych w jakości HD i SD. Dzięki funkcjom PVR, możemy nagrywać i odtwarzać ulubione filmy przy użyciu zewnętrznego urządzenia pamięci masowej USB. Istnieje możliwość podłączenia do zestawu kina domowego, a odbiornik posiada również funkcje timera, kontrolę rodzicielską, telegazetę i obsługę ścieżki audio.

Więcej tunerów znajdziesz w dziale Tunery DVB-T.

Ranking tunerów DVB-T

Ranking producentów

3 komentarze do “Tuner telewizji naziemnej DVB-T”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *