Strona główna Dom Ile kosztuje tuner telewizji naziemnej DVB-T?

Ile kosztuje tuner telewizji naziemnej DVB-T?

autor ile kosztuje
3 komentarze 510 odsłon 4 minuty czytania

Począwszy od listopada 2012 roku zostanie wyłączany analogowy sygnał telewizji naziemnej. Od tego momentu będziemy oglądać programy telewizyjne wyłącznie w doskonałej cyfrowej jakości. Jednakże musimy się do tego przygotować, kupując telewizor z MPEG-4 lub przystawkę STB (ang. set-top box). Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie jest potrzebna nowa antena!

Jeśli posiadamy już telewizor obsługujący standard MPEG-4, to jedyne co musimy zrobić, to przeszukać pasmo by znaleźć kanały cyfrowe.

Masz telewizor z MPEG-2?

Jeśli nasz telewizor obsługuje jedynie MPEG-2 to nie uda nam się nic zobaczyć na ekranie telewizora. Kanały cyfrowe zostaną znalezione, ale brakować będzie zarówno wizji jak i dźwięku – czarny obraz. W tym wypadku można zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo Common Interface). Przed zakupem należy koniecznie skonsultować się ze sprzedawcą lub wejść na stronę producenta, ponieważ nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB lub telewizorów. Koszt modułu CI nie powinien przekroczyć 200 zł. Konwerter MPEG4 Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej kosztuje 130 zł. Lista przetestowanych odbiorników dostępna jest na stronie producenta.

Wolisz nowy telewizor z DVB-T?

Jeśli chcemy wymienić telewizor na nowoczesny cyfrowy, to ważne jest aby przy zakupie telewizora z wbudowanym dekoderem sprawdzić czy działa on w standardzie MPEG-4, który jest standardem obowiązującym w Polsce. Niektóre telewizory mają wbudowany dekoder MPEG-2, za pomocą którego nie będzie można odbierać programów bez wyżej wymienionego konwertera.

  • Lista telewizorów LCD – ceny od 560 zł
  • Lista telewizorów LED – ceny od 500 zł
  • Lista telewizorów plazmowych – ceny od 1600 zł

Masz odbiornik analogowy?

Jeśli posiadamy analogowy odbiornik telewizyjny (tj. stary kineskopowy) to najtaniej będzie dokupić odpowiednie urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego, zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem/tunerem DVB-T. Sprzęt powinien spełniać wymagania określone w rozporządzeniu, które przewiduje m.in., że STB powinny zapewniać dla:

  • sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC),
  • sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Z najniższej półki cenowej dużą popularnością cieszy się kompaktowy tuner WIWA HD-50 w cenie ok. 90 zł. Posiada dekoder cyfrowej jakości kanałów naziemniej telewizji DVB-T, nagrywarkę sygnału telewizji cyfrowej HD na zewnętrzny dysk USB lub pendrive oraz odtwarzacz plików foto, audio, wideo włącznie z napisami w wielu popularnych formatach.

Urządzenie o podobnym wyglądzie i funkcjonalności oferuje również Media Tech w cenie ok. 100 zł, które umożliwia oglądanie programów telewizyjnych, odtwarzanie nagrań, odsłuch plików muzycznych oraz oglądanie zdjęć w popularnych formatach oraz bardzo przydatną funkcję TimeShift, tj. nagrywanie z przesunięciem czasowym na nośniku danych podłączonym do portu USB (wymaga pamięci masowej o pojemności min. 4GB).

Niestety, obydwa powyższe urządzenia są bardzo tanie i nie spodziewajmy się po nich świetnej jakości wykonania i działania.

Wśród popularnych tunerów DVB-T w cenie powyżej 100 zł mamy m.in. Ferguson Ariva T65 i Wiwa HD-90. Obydwa są porównywalnej średniej jakości i równie często wybierane przez kupujących.

Produktem zbierającym dobre recenzje na forach internetowych jest Strong SRT8105 w cenie od . Strong jest powiązany z firmą Thomson. Ten odbiornik przekazuje dobry obraz i dźwięk programów telewizyjnych w jakości HD i SD. Dzięki funkcjom PVR, możemy nagrywać i odtwarzać ulubione filmy przy użyciu zewnętrznego urządzenia pamięci masowej USB. Istnieje możliwość podłączenia do zestawu kina domowego, a odbiornik posiada również funkcje timera, kontrolę rodzicielską, telegazetę i obsługę ścieżki audio.

Ile kosztuje tuner telewizji naziemnej DVB-T?

Tańsze modele zwykle oferują podstawowe funkcje, takie jak obsługę standardowego sygnału DVB-T (MPEG-2) oraz wyjście HDMI lub SCART. Droższe modele mogą obsługiwać również DVB-T2 (MPEG-4) – nowszy standard nadawania, który umożliwia odbiór kanałów telewizji naziemnej w wysokiej rozdzielczości (HD). Ponadto niektóre modele wyższej klasy mogą oferować dodatkowe funkcje, takie jak funkcja nagrywania, obsługa EPG (Elektroniczny Przewodnik Po Programach) czy odtwarzanie plików multimedialnych. Ceny przykładowych tunerów kształtują się następująco.

marka cena
Wiwa H.265 Mini LED DVB-T2 HEVC 99,99 zł
Wiwa H.265 Mini DVB-T2 HEVC 99,00 zł
Opticum AX LION NS DVB-T2/C H.265 97,00 zł
Kruger&Matz KM0550B 89,00 zł
Cabletech URZ0336B 89,00 zł

Jeśli korzystacie z tunera telewizji naziemnej, dajcie nam w komentarzach znać, na jaki się zdecydowaliście. A może to urządzenie jest Wam obce?

podobne artykuły

3 komentarze

andrzej 22 września 2013 - 01:55

jjaki jest dobry dekoder itani.

odpowiedz
Grzegorz 27 września 2013 - 11:18

Tanie dekodery są firmy Wiwa, a te modele mają dość dobre opinie: Wiwa HD-95 lub Wiwa HD-80.

odpowiedz
sylwia 7 lipca 2015 - 22:27

ile kosztuje dekoder i żeby nagrywał i przegrywał filmy z dobrej jakości

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl