Strona główna Hobby Ile kosztuje statyw do aparatu fotograficznego?

Ile kosztuje statyw do aparatu fotograficznego?

autor ile kosztuje
0 komentarz 475 odsłon 5 minuty czytania

Fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia nie jest możliwe bez statywu. Jeśli marzysz o uchwyceniu pięknych wieczornych pejzaży lub pragniesz fotografować ptaki, musisz mieć ten kawałek metalu, który pozwoli zastąpić trzymanie aparatu w dłoni za pomocą solidnej podpory.

Pierwszą zasadą, którą należy się kierować podczas wybierania statywu jest fakt, jakiego aparatu jesteś właścicielem. Do maleńkiego kompaktu przydatny będzie nawet najmniejszy i delikatny statyw, natomiast ustawienie na nim lustrzanki to ryzyko upadku. Generalnie rzecz biorąc, statyw powinien być masywny – lekka waga to w przypadku tanich statywów atrybut alarmujący.

Gdy jesteś właścicielem lustrzanki z teleobiektywem, nie licz na to, iż kupno taniego modelu pozwoli na uzyskiwanie ostrych zdjęć – sprzęt, który waży kilka kilogramów, powinien być zabezpieczony w taki sposób, by stał bardzo stabilnie nawet na nierównym podłożu i przy wietrze. Zwróć uwagę na to, czy ważne elementy zostały wykonane z plastiku, czy z metalu – w pierwszym przypadku statyw nie będzie spełniał swojej funkcji.

Z dużym dystansem traktuj opisy sprzedawców na allegro – statyw, który jest w stanie unieść 15 kilogramów, kosztuje słone pieniądze.

Statywy to nie tylko modele z trzema nogami – te jednak są najbardziej popularne na rynku.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania statywu do aparatu fotograficznego?

Po pierwsze, najlepiej obciążyć go w sklepie twoim sprzętem i zobaczyć czy jest dla niego trwałą opoką. Kilka rzeczy wpływa na jakość statywu – jeśli nogi są grube a liczba elementów teleskopowych niewielka (trzy i mniej) – statyw powinien być stabilny. Aby wygodnie robić zdjęcia statyw musi po rozłożeniu sięgać do twoich oczu – w przeciwnym razie będziesz musiał się schylać. Nie licz na opcję wysuwania środkowego elementu – statyw traci wtedy stabilność. Z drugiej strony nawet najstabilniejszy statyw nie sprawdzi się, gdy będzie leżał w domu z powodu dużej wagi, zatem musisz zdecydować się na kompromis.
Jeśli masz zamiar kupić statyw standardowej wysokości warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i kupić bezpieczny sprzęt, który będzie spełniał swoje zadania. Na rynku jest dwóch wyróżniających się producentów – Manfrotto (od 140 do 11000 zł) oraz Velbon (od 100 do 2500 zł).

Manfrotto to firma, która specjalizuje się w wysokiej jakości statywach profesjonalnych, jednak niektóre modele przeznaczone są na rynek amatorski (40-400 zł). Bardzo dużym powodzeniem z uwagi na niespotykaną sztywność oraz jakość wykonania jest statyw Manfrotto MN055XB (od 480 złotych). Nie należy do lekkich, ale jest to rekompensowane doskonałą jakością wykonania. Bez wątpliwości warty polecenia jest model Velbon Sherpa (od 200 zł), który sprawia, iż fotografowanie to przyjemność. Oczywiście, możesz zakupić tańsze modele tej firmy, ale mogą się okazać niewystarczająco sztywne dla lustrzanki.

Ile kosztuje statyw mini do aparatu fotograficznego?

Gdy robisz zdjęcia aparatem kompaktowym w pomieszczeniach, świetnie sprawdza się statyw stołowy (już od 10 do 800 zł). Można go łatwo schować do kieszeni, a pozwoli na ustawienie aparatu na blacie i dokładne kadrowanie. Dzięki temu zrobisz zdjęcia nawet bez jasnego obiektywu. Co więcej, istnieją statywy, które można przymocować do różnych przedmiotów powszechnego użytku, takich jak butelki czy szyby.

W kategorii miniaturowych trójnogów przeznaczonych do małych kompaktów można polecić modele opisane w poniższej tabeli:

model cena
Hama Mini 20 zł
Cullmann ALPHA 15 18 zł
Joby Gorillapod Micro250 od 65 zł
Velbon CX-Mini 90-130 zł
Fotopro RM-110s 220 zł

Ile kosztuje monopod do apratu fotograficznego?

Monopod to rodzaj statywu, który ma jedną nogę, wbijaną w podłoże – jest idealny, gdy nie chcemy nosić i rozkładać trójnoga. Jego działanie jest tak samo skuteczne jak oparcie się podczas robienia zdjęcia o ścianę.

Co bardzo ważne, fotografowanie z monopodem wymaga ćwiczeń, bowiem bardzo wiele zależy od nas – sprzęt pomaga jedynie ustabilizować drgania ciała. Z czystym sercem można polecić taki sprzęt jak Manfrotto 679B (150 zł), czy też nieco tańsze produkty firmy Slik oraz Gold Photo. Należy pamiętać także o tym, by dobrać odpowiednią masywność sprzętu w stosunku do wagi aparatu i obiektywu, który chcemy używać. Monopod jest wygodny z tego względu, iż zapewnia większą mobilność niż statyw, można się z nim przemieszczać.

Ile kosztuje najdroższy statyw do aparatu fotograficznego?

Statywy do zadań profesjonalnych zostawiliśmy na koniec zestawienia. Nie są im straszne zarówno ogromne lustrzanki, jak i jasne obiektywy o długich ogniskowych, których waga dochodzi do kilku kilogramów.

Podstawową sprawą, na jaką zwracają uwagę profesjonaliści, jest waga statywu oraz jego nośność. W najwyższym przedziale cenowym można zakupić zarówno statyw zbudowany z aluminium jak i z włókna węglowego (lżejszy i równie sztywny). Każda osoba, która zajmuje się fotografią ptaków wie jak ważny jest dobry statyw – najczęściej wybieraną przez nich firmą jest Gitzo (ceny od 900 złotych). Statywy tej firmy z serii Systematic to propozycja do posiadaczy lżejszego sprzętu, natomiast Mountaineer jest przeznaczona do aparatów bardzo ciężkich.

Ile kosztuje statyw do fotografii studyjnej?

Jeśli zajmujesz się fotografią studyjną nie potrzebujesz aż tak mobilnego statywu – zatem dobierając go możesz kierować się wagą sprzętu oraz rodzajem głowicy. Ona również musi spełniać twoje wymagania. Cena sprzętu, który będzie spełniał nasze potrzeby przez cały dzień fotografowania zaczynają się od 600 złotych.

Najlepszym rozwiązaniem do studia są statywy kolumnowe, które ważą co prawda kilkadziesiąt kilogramów, ale w codziennym użyciu są nieporównanie bardziej wygodne od statywów standardowych. Sprzęt jest niezwykle mocny i pozwala na ulokowanie na nim nawet aparatu wielkoformatowego. Ceny zaczynają się od ośmiuset złotych.

Ile kosztuje używany statyw do aparatu fotograficznego?

Zwykle ceny używanych statywów są niższe niż cen nowych modeli. Ogólnie, ceny używanych statywów do aparatu fotograficznego zaczynają się od około 100-200 złotych dla starszych i podstawowych modeli, a mogą sięgać kilku tysięcy złotych lub więcej dla bardziej zaawansowanych modeli w dobrym stanie.

Jak widać, ceny statywów do aparatów fotograficznych są zróżnicowane i zależą od typu, jakości oraz marki. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam ten temat.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl