Wybór roweru to z pozoru jasna i łatwa sprawa. Czasy, gdy na rynku dostępny był tylko jeden typ roweru dawno już przeminęły. Obecnie oferta producentów rowerów jest tak wielka, że warto jej się lepiej przyjrzeć. Wybierając odpowiedni rower warto się zastanowić jaki styl jazdy preferujemy. Warto przy swoich wyborach wziąć także nawierzchnię po której będziemy poruszać się przez większość czasu.
Jaki rower wybrać?
Gdy preferujemy miejską jazdę po dobrych drogach i ścieżkach rowerowych powinniśmy zastanowić się nad rowerem z kołami 28 calowymi i cienkimi oponami. Rowery klasy miejskiej charakteryzują się dużą wygodą, posiadają bowiem miękkie i duże siodełka, rama jest także tak wyprofilowana że pozycja cyklisty jest wygodna. Rowery tego typu mają też dobry osprzęt, zazwyczaj wyposażone są w pełne oświetlenie, dzwonek rowerowy, błotniki, a także bagażnik i koszyk na kierownicy.
Osoby preferujące jazdę po ścieżkach rowerowych z zacięciem do szybkiej jazdy, mogą wybrać tzw. rowery szosowe, podobnie jak rowery miejskie mają one cienkie opony i duże koła. Różnic jest jednak więcej niż podobieństw. Przede wszystkim pozycja w rowerach szosowych jest bardziej niewygodna, posiada siodełko typu sportowego oraz zazwyczaj zamontowane są w nich cięższe przełożenia, dzięki którym można osiągnąć szybsze prędkości.
Rower górski – czym jest?
Kolejny typ roweru to niekwestionowany leader na naszym rynku. Mowa tutaj o rowerze górskim, w skład którego wchodzą rowery do jazdy XC -cross-country , DH – downhill, FR – freeride a także rowery enduro. Rowery górskie w swoim przeznaczeniu stosowane są do ciężkiej jazdy, także osoby lubiące wypady poza miasto, które lubią leśne podróże powinny zastanowić się nad zakupem roweru tego typu. Rowery górskie charakteryzują się grubszymi oponami ze specjalnym bieżnikiem do jazdy w terenie, a także amortyzacją. Można spotkać rowery częściowo amortyzowane – z przednim amortyzatorem a także tzw. full’e z amortyzacją przedniego widelca oraz amortyzacją pod siodłową.
Ile kosztuje rower?
Zastanawiasz się, ile kosztuje rower? oto przykładowe koszty związane z jego zakupem:
- Rower miejski: od 800 do 4000 PLN – te rowery są przeznaczone do codziennej jazdy po mieście, mają wygodną pozycję jazdy i często wyposażone są w błotniki, bagażniki oraz oświetlenie.
- Rower górski (MTB): od 1000 do 20 000 PLN – rowery górskie mają szersze opony, zawieszenie i mocniejsze hamulce; są przeznaczone do jazdy w trudniejszym terenie, takim jak ścieżki, błoto czy kamienie.
- Rower szosowy: od 2000 do 50 000 PLN – rowery szosowe są lekkie, mają wąskie opony i aerodynamiczną pozycję jazdy; są przeznaczone do szybkiej jazdy po gładkich nawierzchniach.
- Rower trekkingowy: od 1500 do 10 000 PLN – rowery trekkingowe są uniwersalnymi rowerami, które można wykorzystać zarówno w mieście, jak i na dłuższych wyprawach po różnych nawierzchniach; mają wygodną pozycję jazdy, błotniki, bagażniki i oświetlenie.
- Rower gravel: od 3000 do 20 000 PLN – rowery gravel to połączenie rowerów szosowych i górskich, pozwalające na szybką jazdę zarówno po gładkich nawierzchniach, jak i szutrowych drogach czy leśnych ścieżkach.