Okulary

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędnik na lato (co wcale nie oznacza, że nie powinniśmy ich używać w zimie, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu).
Chronią oczy od słońca a wielu kobietom przydają się również jako opaska na włosy.
Kiedy tylko zaczyna się sezon turystyczny, w większych miastach pojawiają się stoiska oferujące przeróżne modele okularów przeciwsłonecznych w atrakcyjnych cenach 20 – 30 zł za parę. Taka ochrona przeciwsłoneczna z prawdziwą ochroną jednak nie ma nic wspólnego. Pamiętajmy, że okulary nie tylko mają zapobiegać rażeniu ale przede wszystkich chronić oczy przed promieniami słonecznymi poprzez zastosowanie w szkłach odpowiednich filtrów. Dobre okulary powinniśmy więc kupować nie na stoiskach czy w sklepach z ubraniami i dodatkami ale najlepiej u optyka albo w sklepach specjalizujących się w sprzedaży okularów przeciwsłonecznych. Czy wyszlibyśmy na plaże posmarowani zwykłym kremem nawilżającym? Nie. Zapewnijmy więc i naszym oczom ochronę, na jaką zasługują, a okulary z najnowszej kolekcji stoiskowej zostawmy na nieco bardziej pochmurne dni.

Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o klasyce już wśród okularów przeciwsłonecznych – firmie Ray Ban. Tak, owszem, ceny są u nich wysokie ale nie płaci się tylko za samą markę jak w przypadku niektórych modeli sygnowanych nazwiskiem znanego projektanta. Każda para jest idealna – trwała, doskonale zrobiona, świetnie chroni oczy i bardzo wygodna w noszeniu (o odciskach na nosie nie ma mowy). Wciąż najchętniej kupowanych modelem wśród Ray Banów jest RB4166 za 429 zł. Należy jednak uważać z tym modelem bo pomimo klasycznego kształtu, nie każdemu pasuje. Firma stara się podążać za trendami, mamy więc w ich ofercie „nerdy” a także „muchy” czy też „koty”. Poniżej wybrane modele spośród wymienionych.

Więcej modeli tej firmy pod linkiem.

Ray Ban nie jest jedyną „słuszną” firmą produkującą okulary. Przepiękne okulary w typie „kotów” dostaniemy również pod linkami: Vogue za 359 zł, Solano za 112 zł, Solano za 128 zł oraz Solano w ciapki za 161 zł.
„Muchy” to kolejny, już od kilku sezonów bardzo popularny model okularów przeciwsłonecznych. Początkowo w tego typu szkłach paradowała Paris Hilton, Jennifer Lopez i Nicole Ricci. Teraz pełno ich na każdym kroku i nikomu już fakt, że przysłaniają pół twarzy nie wydaje się dziwny.
Wśród much w umiarkowanej cenie możemy polecić:

Jeśli często i aktywnie uprawiamy sport, najlepsze będą dla nas właśnie okulary sportowe. Zazwyczaj w modelach o linii sportowej nie ma podziału na okulary dla kobiet i okulary dla mężczyzn, chyba, że dana para posiada różowe oprawki. Najpopularniejszym obecnie modelem jest Arctica w cenie 99 zł. Są to okulary wygodne i nadające się zarówno do codziennego użytku, jak i podczas biegania czy jazdy na rowerze. W cenie 55 zł jest również model Arctica – zdecydowanie bardziej sportowy niż poprzednik. Uvex Sport SGL (109 zł) to zdecydowanie linia sportowa, idealna do szybkiej jazdy na rowerze. Arrow za 79 zł swoim wyglądem przypominają nieco pływackie gogle ale są idealne do biegania. Ostatni już model, jaki zaprezentujemy to czerwone okulary Arctica w cenie 99 – 110 zł. Oprócz ich praktycznego zastosowania kuszą wyglądem.
Wybór okularów przeciwsłonecznych jest ogromny, dbajmy więc o oczy i wybierzmy odpowiedni dla siebie.

Ranking okularów

Ranking producentów

Jeden komentarz do “Okulary”

  1. Nie zgodzę się z twierdzeniem dotyczącym Ray Banów „Każda para jest idealna – trwała, doskonale zrobiona, świetnie chroni oczy i bardzo wygodna w noszeniu (o odciskach na nosie nie ma mowy).”
    Nie jest idealna, takich wyrobów nie ma, to raz, dwa, opowiem moje aspostrzeżenia. Miałem Ray Ban Wayfarer 2140 i należy wskazać że oprawki w tym modelu są bardzo ciężkie, jesli ktoś ma wrażliwy nos, czy skórę przy uszach okulary mogą uwierać i zostawiać odciski w tych miejscach. Ja tak miałem. Więc kwestia komfortu noszenia jest mocno dyskusyjna. Moim zdaniem Oakley jest dużo wygodniejszy. Trwałe? Również nie sądzę, okulary w mojej wersji kolorystycznej tj czarnej, szybko się rysowaly na zausznikach i samych oprawkach, już od samego przechowywania w etui czy też czyszczenia ściereczką dołączoną do zestawu! Świetnie chronią oczy, to prawda, szkła Ray Ban są kapitalne, ale są firmy, ktore także mają świetną optykę. Generalnie mam wrażenie, że Ray Ban jest mocno przereklamowany, okulary napewno dobre, ale nie idealne, posiadające specyfikę która nie każdemu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *