Kobieca natura nieznana jest do końca nikomu ale jedno jest pewne – kobiety uwielbiają wyglądać zachwycająco. To dlatego przed każdą ważniejszą okazją umawiamy się do kosmetyczki, fryzjera, manicurzystki czy wizażysty. Idealnie nałożony podkład, piękne cieniowanie na oku i pewność, że przez całą noc będziemy wyglądać wspaniale to przyjemności, za które kobiety chętnie płacą niemałe pieniądze. Gdzie jednak kończy się zdrowy rozsądek cenowy i czy to co nazywamy profesjonalnym makijażem, rzeczywiście takim będzie?
Jaka jest różnica między kosmetyczką a wizażystką?
Z pozoru podobne zawody – dbanie o urodę, jednak różni je bardzo wiele. Kosmetolog czy kosmetyczka (tu też jest różnica) dba o całe ciało, piękny wygląd skóry, prawidłowe nawilżenie i odżywienie; wizażystka zaś nawet jeśli wie jak o skórę dbać to nie ma do tego uprawnień – może zadziałać jedynie doraźnie (zaraz przed makijażem).
Zarówno w salonie kosmetycznym, jak i u wizażystki możesz wykonać makijaż.
Ile kosztuje makijaż u kosmetyczki?
Ceny makijaży są bardzo zróżnicowane i uwarunkowane takimi czynnikami jak:
- okazja (makijaż ślubny będzie droższy od wieczorowego)
- wielkość miasta (w większych miejscowościach za makijaż ślubny trzeba zapłacić nawet 600zł)
- osoba, u której wykonywany jest makijaż (kosmetyczka będzie tańsza niż wizażystka)
- jakość kosmetyków, na których wykonywany jest makijaż
Rodzaj makijażu | Szacunkowy koszt (PLN) |
---|---|
Codzienny | 100-150 |
Wieczorowy | 150-250 |
Sylwestrowy | 200-300 |
Ślubny | 200-400 |
Makijaż fotograficzny | 150-300 |
Makijaż sfx (efekty specjalne) | 200-500 |
Dobrze jest zapytać o ceny z góry i dowiedzieć się, co jest uwzględnione w cenie, np. dodatkowe usługi, takie jak przygotowanie skóry, aplikacja rzęs czy konsultacja przed makijażem.
Prawdą jest, że makijaż od kosmetyczki jest zazwyczaj tańszy niż makijaż od wizażystki. Różnice cenowe między tymi makijażami mogą być bardzo duże i zależą od kilku czynników. Przede wszystkim za ceną stoi wiedza i doświadczenie – światowej sławi wizażyści na przykład potrafią wycenić makijaż na tysiące. Biorąc pod uwagę rodzaj pracy wizażystka pracująca w zawodzie tyle samo co kosmetyczka będzie miała większe doświadczenie w makijażu bo zajmuje się tylko nim.
Dojazd – kolejny powód różnic cenowych. W przypadku kosmetyczki zabiegi wykonywane są w salonie – wychodzisz z makijażem – jedziesz do domu. Wizażystka najczęściej dojeżdża do klientek (w czasie wybranym przez klientkę a nie gdzie jest luka w grafiku), makijaż robi na miejscu, bez presji czasu. Znajdzie się czas na ploty, kawę oraz ewentualne poprawki.
Ile kosztuje makijaż?
Rodzaj wykonywanego makijażu jest bardzo ważny przy ustalaniu jego ceny. Najdroższy w każdym przypadku jest makijaż ślubny, niestety tylko dlatego, że ślubnym się nazywa. Nie jest on bardzo wymagający, panna młoda ma być po prostu świeża i piękna. Można powiedzieć, że makijaż ślubny to tak naprawdę makijaż dzienny “z pazurem”. Przy tym makijażu mamy do czynienia z dwoma cenami – makijaż próbny oraz makijaż właściwy. U kosmetyczki makijaż próbny kosztuje od 30zł do 80zł ale zdarzają się salony, gdzie kosztuje to więcej, natomiast makijaż właściwy to koszt od 80zł do 250zł. Cena makijażu próbnego jest zazwyczaj zaniżana, natomiast makijażu właściwego zawyżana – w ten sposób uzyskuje się cenę średnią, która nie jest ani za wysoka, ani za niska a salon wychodzi „na swoje”.
U wizażystki ceny makijażu ślubnego są różne (najwyższe w Warszawie). Również mamy tutaj rozgraniczenie na makijaż próbny oraz właściwy i także ceny obu są zróżnicowane. Często jednak zdarza się, że pytając o makijaż mamy podaną jedną cenę zawierającą już obydwa makijaże. Za makijaż ślubny razem z próbnym u wizażystki trzeba zapłacić od 80zł do 500zł. Zdarzają się również ceny wyższe jeśli zapragniemy być pomalowane przez wizażystę gwiazd.
W przypadku pozostałych makijaży nie wykonuje się prób (tylko na wyraźne życzenie klientki) a ich ceny zarówno u kosmetyczki, jak i wizażystki wahają się od 50 zł do 200 zł.
O czym warto przy makijażu pamiętać?
Każda kobieta czuje, ile jest w stanie wydać, aby pięknie wyglądać. Stany alarmujące to zbyt niska cena (poniżej 50 zł) lub zbyt wysoka (powyżej 350 zł). W salonie kosmetycznym aż tak niska cena Ci nie grozi – nie musisz martwić się o jakość kosmetyków (umiejętności trzeba przetestować na sobie). Natomiast bardzo łatwo jest się naciąć na tani makijaż od wizażystki (chociaż w takich cenach makijaże wykonują raczej amatorki ze smykałką, które tytułem nie powinny się posługiwać).
Zawsze pytaj o dyplom i kursy doszkalające.
Niska cena za makijaż – na co uważać?
Widząc ogłoszenie typu “makijaż za 30zł” zastanówmy się, czy to rzeczywiście oszczędność i wspaniała okazja. Rzeczywiste koszty, jakie ponosi osoba wykonująca makijaż na profesjonalnych kosmetykach często przekracza 30/40zł (bierzemy pod uwagę mleczka, toniki, bazy na twarz, oczy i usta, podkłady, puder, kosmetyki kolorowe, ewentualne dodatki np. rzęsy oraz późniejsze utrwalenie). Widząc więc taką cenę możemy mieć pewność, że kosmetyki, którymi jest on wykonywany pozostawiają wiele do życzenia albo osoba wykonująca makijaż jest samoukiem. Zasada ta nie dotyczy makijażu próbnego, przy którym obniża się cenę pierwszego (bardziej wymagającego makijażu) a podwyższa drugiego.
2 komentarze
Jeżu… kto napisał ten durny artykuł? Kosmetyczka użyje jednego koloru podkładu… nie podejdzie indywidualnie i powinna być tańsza? Ludzie, to wszystko zależy od umiejętności i talentu a nie od tego jak się kto w zawodzie nazywa. Wizażystka bez talentu może sobie z du…ę wsadzić papierek, a inna bez tytułów zrobi z człowieka gwiazdę. Moja kosmetyczka ma talent i umiejętności na światowym poziomie, bo oprócz tego ma też pasję do tego co robi a tego się nie dostaje z tytułem wizażysty…
Fakt wizażystka, a wizażystka to jest ogromna różnica. Tak samo makijaż, a makijaż. Dlatego ja wolę sama się malować, żeby potem nie doznać rozczarowania. A jak maluję oczy na większe wyjścia lubię użyć cieni Earthnicity, które ładnie i soczyście podkreślają oko:)