Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

autor Emilia Woźniak
0 komentarz 424 odsłon 2 minuty czytania

W Polsce implant antykoncepcyjny zdobywa coraz więcej zwolenniczek, przede wszystkim ze względu na jego praktyczność i pewność działania. Jednak ile kosztuje wszczepienie implantu? Podpowiemy Ci, jak kształtują się ceny implantów antykoncepcyjnych na polskim rynku oraz jakie elementy wpływają na koszty takiego zabiegu.

Czym jest implant antykoncepcyjny i jak działa?

Implant antykoncepcyjny to niewielkie urządzenie w formie pręcika, wszczepiane pod skórę, zazwyczaj w wewnętrznej stronie ramienia. Zawiera hormony, głównie progestagen, które są stopniowo uwalniane do organizmu. Jego działanie polega na hamowaniu owulacji i zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom dostęp do jajeczka, oraz wpływa na błonę śluzową macicy, czyniąc ją mniej przyjazną dla ewentualnego zarodka. Dzięki temu implant jest jednym z najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych. Po jednorazowym wszczepieniu zapewnia ochronę przed ciążą przez około 3 lata. Chociaż skutecznie zapobiega ciąży, nie oferuje ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie rodzaje implantów są dostępne w Polsce?

Najpopularniejszym rodzajem implantów antykoncepcyjnych w Polsce jest produkt o nazwie Nexplanon, który wcześniej był znany jako Implanon NXT. Jest to niewielki, elastyczny pręcik umieszczany pod skórą na wewnętrznej stronie ramienia stopniowo uwalniający do organizmu kobiety syntetyczny progestagen i etonogestrel, zapewniając skuteczną antykoncepcję przez około 3 lata. Wcześniej w Polsce był jeszcze dostępny Norplant składający się z sześciu pręcików. Uwalniał on lewonorgestrel, hormon zapobiegający owulacji. Mimo że był skuteczną metodą antykoncepcji, wywoływał on liczne działania niepożądane, takie jak nieprzewidziane krwawienia, bóle głowy, zmiany nastroju czy też przyrost masy ciała, więc wycofany z rynku i zastąpiony przez nowocześniejsze rozwiązania.

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

W Polsce cena implantu antykoncepcyjnego może się różnić w zależności od placówki medycznej. Zwykle wszczepienie tego urządzenia odbywa się w prywatnej klinice. Na to, ile kosztuje implant może mieć wpływ lokalizacja placówki medycznej. W różnych regionach Polski, w tym w większych miastach, ceny mogą być wyższe. Koszty założenia implantu antykoncepcyjnego mogą przedstawiać się następująco:

miasto koszt
Warszawa 1 200 zł – 1 600 zł
Kraków 1 150 zł – 1 550 zł
Łódź 1 100 zł – 1 500 zł
Wrocław 1 150 zł – 1 550 zł
Poznań 1 150 zł – 1 550 zł
Gdańsk 1 150 zł – 1 550 zł
Szczecin 1 100 zł – 1 500 zł
Bydgoszcz 1 100 zł – 1 500 zł
Lublin 1 050 zł – 1 450 zł
Białystok 1 050 zł – 1 450 zł

Warto również uwzględnić dodatkowe opłaty, takie jak konsultacje lekarskie i koszty procedury wszczepienia. Dlatego zaleca się indywidualne sprawdzenie cen w konkretnych placówkach oraz konsultację z lekarzem ginekologiem.

Implant antykoncepcyjny może być inwestycją w długotrwałą i wygodną ochronę przed niechcianą ciążą. Jego cena w Polsce może różnić się w zależności od regionu czy placówki medycznej. Mimo początkowych kosztów, dla wielu kobiet jest to opłacalna metoda antykoncepcji ze względu na jej efektywność i trwałość działania.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl