Strona główna Dom Ile kosztuje kot? Ile kosztuje utrzymanie kota?

Ile kosztuje kot? Ile kosztuje utrzymanie kota?

autor ile kosztuje
1 komentarz 1,3K odsłon 7 minuty czytania

Zwierzę w domu zawsze dostarcza wiele radości. Dla osób, które niekoniecznie lubią wychodzić na przymusowy spacer niezależnie od pogody świetnym towarzyszem będzie kot. Jeśli nie decydujemy się na rasowca, z góry odpada nam wydatek rzędy 1500 – 2000 złotych.

Ile kosztuje kot rasowy?

Ceny kotów zależą od rasy, pochodzenia, wieku, płci, koloru i ogólnego stanu zdrowia.

W Polsce, ceny kotów zwykle zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za kota bez rodowodu lub z adopcji ze schroniska, a mogą sięgać kilku tysięcy złotych za kota z rodowodem i z gatunków rasowych.

Oto przykładowe orientacyjne ceny niektórych ras kotów w Polsce:

 • Kot Brytyjski – cena zaczyna się od około 1000 złotych, a kończy na około 2000-3000 złotych,
 • Kot Syjamski – cena zaczyna się od około 700-800 złotych, a kończy na około 2500-3000 złotych,
 • Kot Perski – cena zaczyna się od około 1000-1200 złotych, a kończy na około 4000-5000 złotych,
 • Kot Maine Coon – cena zaczyna się od około 1500-2000 złotych, a kończy na około 6000-8000 złotych,
 • Kot Bengal – cena zaczyna się od około 2000-2500 złotych, a kończy na około 8000-10000 złotych,
 • Kot Scottish Fold – cena zaczyna się od około 2500-3000 złotych, a kończy na około 8000-10000 złotych,
 • Kot Sfinks – cena zaczyna się od około 3000-3500 złotych, a kończy na około 10000-12000 złotych.
Rasa Cena (PLN) Argumentacja ceny
Maine Coon 1500-2000 Maine Coony są jednymi z największych ras kotów domowych. Ceny tych kotów mogą być wysokie ze względu na ich wielkość, długą sierść, dobre zdrowie i przyjazny charakter.
Sfinks 3000-3500 Sfinksy są niezwykle unikalne z powodu ich braku sierści. Z tego powodu są często droższe, ponieważ wymagają specjalnej opieki i są rzadziej spotykane.
Ragdoll 2500–4000 Ragdolle są znane ze swojego dużej wielkości i cudownego, przyjaznego charakteru. Ceny są często wyższe z powodu ich popularności i dużej wielkości.
Bengal 2000-2500 Koty bengalskie mają bardzo wyjątkowy i dziki wygląd, co czyni je bardzo popularnymi. Ze względu na ich unikalne cechy i popularność, ceny mogą być dość wysokie.
Brytyjski Krótkowłosy 2000-3000 Brytyjskie koty krótkowłose są znane ze swojego spokojnego i miłego temperamentu oraz mocnej budowy ciała. Ich popularność i charakter przyczyniają się do ich ceny.
Perski 1200-5000 Koty perskie są długowłose i znane z ich spokojnej natury. Wysokie ceny mogą wynikać z kosztów związanych z pielęgnacją ich długiej sierści.
Szkocki Fold 3000-8000 Szkockie foldy są unikalne ze względu na ich zgięte uszy, co jest rzadko spotykane w innych rasach. Ta rzadkość i popularność mogą prowadzić do wyższych cen.
Syjamski 2500-3000 Koty syjamskie są znane z ich wyrazistych oznaczeń i niebieskich oczu. Są one stosunkowo tańsze w porównaniu do innych ras, ale ich charakterystyczny wygląd nadal przyciąga wielu miłośników kotów.
Rosyjski Niebieski 1500–2500 Rosyjskie koty niebieskie są znane ze swojego spokojnego charakteru i niezwykłego niebiesko-szarego

Ile kosztuje kot ze schroniska?

Ceny za adopcję kota ze schroniska w Polsce zaczynają się zwykle od kilkudziesięciu złotych, a kończą się na około 400-500 złotych, chociaż mogą być też wyższe w przypadku kota z wyjątkowo trudnym charakterem lub z dodatkowymi kosztami związanymi z leczeniem lub rehabilitacją.

Ile kosztuje pielęgnacja kocich pazurów?

Pazurki odstraszają potencjalnych posiadaczy sierściuchów, boimy się nie tylko o meble ale i o własną skórę. Na szczęście kotu pazury można obciąć. Nie powstrzyma go to przed odruchem wystawiania ich i testowania ale znacznie ograniczy stopień zniszczenia mieszkania. Jeśli chodzi zadrapania na ciele, całkowicie się ich pozbędziemy – tempa końcówka pazura nie rysuje przy normalnej zabawie z kotem.
Pazury można obcinać zwykłym obcinakiem do paznokci a więc tutaj wydatków łatwo uniknąć.
Na kocie pazury są również drapaki. Ścienne, stojące, w zasadzie do wyboru, do koloru. Ja mam opornego kota i drapak dla niego jest be ale co mądrzejsze koty chętnie z nich korzystają i mebli nie niszczą.
A więc pazurków nie trzeba się obawiać.

Jeśli zdecydujemy się na pielęgnację kocich pazurów w salonie zoologicznym lub u groomera, cena za zabieg wynosi zwykle od 30 do 100 złotych, w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy, oraz od sposobu przycinania pazurów.

Ile kosztuje kuweta dla kota?

Czyli kocie WC. Tutaj mamy kilka opcji. Można kupić miskę, która na metce ma nazwę “kuweta” lub zwykłą, która kosztuje 10 zł. zamiast 50 zł. Ja mając dwie kuwety (profesjonalną oraz zaaranżowaną z miski na pranie) mogę powiedzieć, że kotu nie robi to różnicy. Pamiętajmy tylko, że ilość kuwet powinna być taka jak ilość kotów w domu plus jedna dodatkowa. Koty często “numer jeden” załatwiają w jednej kuwecie a “numer dwa” w drugiej.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny kuwet dla kota w Polsce:

 • Podstawowe kuwety plastikowe: około 20-40 złotych,
 • Kuwety zamknięte: około 50-100 złotych,
 • Kuwety z filtrem węglowym lub wentylacyjnym: około 60-150 złotych,
 • Kuwety o większym rozmiarze: około 80-200 złotych,
 • Kuwety automatyczne lub elektroniczne: od około 200 złotych w górę.

Ile kosztuje miejsce do spania dla kota?

W zasadzie nie musimy się w nie wyposażać. Kot sam zdecyduje gdzie jest mu najwygodniej i tego się będzie trzymał.

Wszystko ładnie pięknie, wydatki są do przyjęcia ale nie mogę pominąć “niewielkich” kosztów związanych z adaptacją kota do nowych warunków mieszkaniowych – zniszczenia. Pazurkowe ofiary oraz początkowe problemy ze znalezieniem kuwety (ewidentnie wszystko co szeleści futrzak brał za odpowiednie miejsce na toaletę).
Bilans jest następujący:
– 3 ogromne pufy SAKO ok 200 zł sztuka (zasikane, nie do doprania)
– kołdra puchowa – prezent (zasikana, ostatecznie padła w pralce)
– pokrowiec na materac 99 zł (ofiara zasikania)
– kilka paneli akustycznych do wymiany (gąbka i pazurki to złe połączenie)
Całościowo mieścimy się w tysiącu złotych. Dużo? Dużo, ale kota uwielbiam :)

Ile kosztuje żwirek dla kota?

I tutaj zaczynają się stałe wydatki. Żwirek powinno się wymieniać raz na tydzień w całości. Torebka 5litrowa wystarczy na kilka dni a i to tylko u oszczędnych :)
Do wyboru są żwirki silikonowe, eko (z resztek roślinnych), kamienne oraz piasek.
Na upartego można stosować piasek i przynosić go do domu z podwórka ale kot zakopując odchody na pewno wysypie nieco z kuwety. Pamiętajmy też, że musimy te odchody znaleźć i wygrzebać.
Żwirek kamienny jest lepszy i dość wydajny. 10 litrów wystarczyło na 3 tygodnie. Dobrze zbryla siku więc kot go nie rozkopie. Niestety kurzy się i brudzi kota a ten brudny kot wskakuje nam potem na kanapę. Dodatkowo żwirek zbiera wszystkie zapachy i zwyczajnie śmierdzi.
Najlepszy moim zdaniem jest żwirek eko. Sam w sobie ma naturalny, nawet przyjemny zapach. Dużym plusem jest to, że można go wrzucać do muszli i odchody nie śmierdzą nam w koszu.
Nie jest najtańszy, 40 litrów kosztuje ok 80 zł. i wystarcza na 2miesiące przy dwóch kuwetach a więc wydajnie.

Ile kosztuje weterynarz dla kota?

Tutaj koszty są zauważalne i nie do pominięcia (jeśli dbamy należycie o zwierzaka). Zaczynamy od odrobaczania. Tabletka kosztuje ok 15 zł. Zazwyczaj wystarcza na 2-3 razy, zależy od wagi kota. Założenie książeczki zdrowia w niektórych gabinetach jest bezpłatne (w ramach pierwszego badania) a w innych płatne do 10 zł.
Czasem trzeba kota potraktować preparatem na pchły, koszt tego 15-30 zł. jednorazowo. Zabieg powtarza się po miesiącu.
Szczepienie kota niewychodzącego to obecnie 60 zł. Po miesiącu kolejna dawka. Powtarzamy szczepienie co roku. Jeśli kot wychodzi na podwórko konieczne są dodatkowe szczepienia.
Kastracja samca to wydatek rzędu 120 zł (oba jajka ;)). Samiczka podobnie.

Ile kosztuje żywienie kota?

Jeśli mamy szczęście kotek będzie chętnie dojadał resztki (co odciąża nasz budżet a jemu urozmaica dietę). Pamiętajmy, że kotu nie podajemy krowiego mleka, koty go nie trawią aczkolwiek lubią. Na szczęście jest taki wynalazek jak “kocie mleko” a w zasadzie mleko dla kota, odpowiednio przygotowane aby kotu nie szkodzić. Potrawy mleczne są lepiej tolerowane przez koty ale tez nie należy przesadzać z ich ilością. Możemy kotu podać np. kaszkę dla dzieci (mój kot dojada po moim dziecku), jogurty i śmietana również kotom smakują.
Co do karmy – koty ją lubią, zwłaszcza mokrą. Im bardziej rozdrobniona, tym lepiej bo koty najczęściej połykają kawałki w całości. Mój kot jakby mógł, zjadał by 2 saszetki karmy dziennie ale ograniczam go do połówki. Suchej karmy ma do woli. Jest to więc ok 2 zł na saszetkę i 1 zł. sucha karma. Podliczając inne rzeczy, które kot jada nie przekraczam dziennie 5 zł :) nie jest źle.
Sucha karma musi być zawsze w miseczce – na zawołanie, zaraz koło wody. Wiadomo, że karmy są tańsze i droższe i tutaj niestety trzeba samemu sprawdzić co kotu będzie smakować a co nie. Wiadomo, że u kotów po kastracji raczej będziemy kupować karmę typu “sterille” – w innym przypadku kotek szybko zamieni się we włochatą foczkę ;)

podobne artykuły

1 komentarz

Muzyczny Fan 7 września 2016 - 17:13

Kot automatycznie korzysta z toalety w postaci żwirku. Cokolwiek znajdzie sypkiego w swoim pobliżu, tam załatwia potrzeby. Chyba że ktoś kupi żwirek w takiej postaci, że kot nie skojarzy go z ziemią lub piaskiem. A czy meble są niszczone, to zależy od charakteru kotka. Ale fakt, na spacer się nie wyprowadza, za to energia musi mieć ujście w postaci biegania i podskokach, więc lepiej wymęczyć zwierza, niż wysłuchiwać go w nocy.

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl