Kot

Zwierzę w domu zawsze dostarcza wiele radości. Dla osób, które niekoniecznie lubią wychodzić na przymusowy spacer niezależnie od pogody świetnym towarzyszem będzie kot. Jeśli nie decydujemy się na rasowca, z góry odpada nam wydatek rzędy 1500 – 2000 złotych.

PlusyMinusy
Nie trzeba wyprowadzać na spacerWymaga cierpliwości przy nauce korzystania z kuwety
Siedząc na kolanach przy okazji grzeje właścicielaBardzo trudno usunąć zapach kociego moczu
Zjada resztki jedzenia (oczywiście jeśli coś mu smakuje)Miewa smakowe humorki, przez co część kociego jedzenia ląduje w koszu
Poluje na pająki i muchy (myszy i szczury pomijamy) W nocy bywa wszechobecny. Wyspał się przecież w ciągu dnia, pora zapolować i pobudzić domowników.
Witając nas przy drzwiach łasi się i miauczy a nie skacze i szczeka jak piesMimo obciętych pazurków potrafi zniszczyć co mu pasuje
Jest bardzo czysty, nie ma charakterystycznego zapachu jak np. piesZawsze jest tam, gdzie jest najmniej potrzebny
Świetnie rozumie się z dzieckiem i pozytywnie wpływa na jego rozwój

Ach te kocie pazury

Pazurki odstraszają potencjalnych posiadaczy sierściuchów, boimy się nie tylko o meble ale i o własną skórę. Na szczęście kotu pazury można obciąć. Nie powstrzyma go to przed odruchem wystawiania ich i testowania ale znacznie ograniczy stopień zniszczenia mieszkania. Jeśli chodzi zadrapania na ciele, całkowicie się ich pozbędziemy – tempa końcówka pazura nie rysuje przy normalnej zabawie z kotem.
Pazury można obcinać zwykłym obcinakiem do paznokci a więc tutaj wydatków łatwo uniknąć.
Na kocie pazury są również drapaki. Ścienne, stojące, w zasadzie do wyboru, do koloru. Ja mam opornego kota i drapak dla niego jest be ale co mądrzejsze koty chętnie z nich korzystają i mebli nie niszczą.
A więc pazurków nie trzeba się obawiać.

Kuweta

Czyli kocie WC. Tutaj mamy kilka opcji. Można kupić miskę, która na metce ma nazwę „kuweta” lub zwykłą, która kosztuje 10 zł. zamiast 50 zł. Ja mając dwie kuwety (profesjonalną oraz zaaranżowaną z miski na pranie) mogę powiedzieć, że kotu nie robi to różnicy. Pamiętajmy tylko, że ilość kuwet powinna być taka jak ilość kotów w domu plus jedna dodatkowa. Koty często „numer jeden” załatwiają w jednej kuwecie a „numer dwa” w drugiej.

Miejsce do spania

W zasadzie nie musimy się w nie wyposażać. Kot sam zdecyduje gdzie jest mu najwygodniej i tego się będzie trzymał.

Żwirek

I tutaj zaczynają się stałe wydatki. Żwirek powinno się wymieniać raz na tydzień w całości. Torebka 5litrowa wystarczy na kilka dni a i to tylko u oszczędnych 🙂
Do wyboru są żwirki silikonowe, eko (z resztek roślinnych), kamienne oraz piasek.
Na upartego można stosować piasek i przynosić go do domu z podwórka ale kot zakopując odchody na pewno wysypie nieco z kuwety. Pamiętajmy też, że musimy te odchody znaleźć i wygrzebać.
Żwirek kamienny jest lepszy i dość wydajny. 10 litrów wystarczyło na 3 tygodnie. Dobrze zbryla siku więc kot go nie rozkopie. Niestety kurzy się i brudzi kota a ten brudny kot wskakuje nam potem na kanapę. Dodatkowo żwirek zbiera wszystkie zapachy i zwyczajnie śmierdzi.
Najlepszy moim zdaniem jest żwirek eko. Sam w sobie ma naturalny, nawet przyjemny zapach. Dużym plusem jest to, że można go wrzucać do muszli i odchody nie śmierdzą nam w koszu.
Nie jest najtańszy, 40 litrów kosztuje ok 80 zł. i wystarcza na 2miesiące przy dwóch kuwetach a więc wydajnie.

Weterynarz

Tutaj koszty są zauważalne i nie do pominięcia (jeśli dbamy należycie o zwierzaka). Zaczynamy od odrobaczania. Tabletka kosztuje ok 15 zł. Zazwyczaj wystarcza na 2-3 razy, zależy od wagi kota. Założenie książeczki zdrowia w niektórych gabinetach jest bezpłatne (w ramach pierwszego badania) a w innych płatne do 10 zł.
Czasem trzeba kota potraktować preparatem na pchły, koszt tego 15-30 zł. jednorazowo. Zabieg powtarza się po miesiącu.
Szczepienie kota niewychodzącego to obecnie 60 zł. Po miesiącu kolejna dawka. Powtarzamy szczepienie co roku. Jeśli kot wychodzi na podwórko konieczne są dodatkowe szczepienia.
Kastracja samca to wydatek rzędu 120 zł (oba jajka ;)). Samiczka podobnie.

Żywienie kota

Jeśli mamy szczęście kotek będzie chętnie dojadał resztki (co odciąża nasz budżet a jemu urozmaica dietę). Pamiętajmy, że kotu nie podajemy krowiego mleka, koty go nie trawią aczkolwiek lubią. Na szczęście jest taki wynalazek jak „kocie mleko” a w zasadzie mleko dla kota, odpowiednio przygotowane aby kotu nie szkodzić. Potrawy mleczne są lepiej tolerowane przez koty ale tez nie należy przesadzać z ich ilością. Możemy kotu podać np. kaszkę dla dzieci (mój kot dojada po moim dziecku), jogurty i śmietana również kotom smakują.
Co do karmy – koty ją lubią, zwłaszcza mokrą. Im bardziej rozdrobniona, tym lepiej bo koty najczęściej połykają kawałki w całości. Mój kot jakby mógł, zjadał by 2 saszetki karmy dziennie ale ograniczam go do połówki. Suchej karmy ma do woli. Jest to więc ok 2 zł na saszetkę i 1 zł. sucha karma. Podliczając inne rzeczy, które kot jada nie przekraczam dziennie 5 zł 🙂 nie jest źle.
Sucha karma musi być zawsze w miseczce – na zawołanie, zaraz koło wody. Wiadomo, że karmy są tańsze i droższe i tutaj niestety trzeba samemu sprawdzić co kotu będzie smakować a co nie. Wiadomo, że u kotów po kastracji raczej będziemy kupować karmę typu „sterille” – w innym przypadku kotek szybko zamieni się we włochatą foczkę 😉

Wszystko ładnie pięknie, wydatki są do przyjęcia ale nie mogę pominąć „niewielkich” kosztów związanych z adaptacją kota do nowych warunków mieszkaniowych – zniszczenia. Pazurkowe ofiary oraz początkowe problemy ze znalezieniem kuwety (ewidentnie wszystko co szeleści futrzak brał za odpowiednie miejsce na toaletę).
Bilans jest następujący:
– 3 ogromne pufy SAKO ok 200 zł sztuka (zasikane, nie do doprania)
– kołdra puchowa – prezent (zasikana, ostatecznie padła w pralce)
– pokrowiec na materac 99 zł (ofiara zasikania)
– kilka paneli akustycznych do wymiany (gąbka i pazurki to złe połączenie)
Całościowo mieścimy się w tysiącu złotych. Dużo? Dużo, ale kota uwielbiam 🙂

Jeden komentarz do “Kot”

  1. Kot automatycznie korzysta z toalety w postaci żwirku. Cokolwiek znajdzie sypkiego w swoim pobliżu, tam załatwia potrzeby. Chyba że ktoś kupi żwirek w takiej postaci, że kot nie skojarzy go z ziemią lub piaskiem. A czy meble są niszczone, to zależy od charakteru kotka. Ale fakt, na spacer się nie wyprowadza, za to energia musi mieć ujście w postaci biegania i podskokach, więc lepiej wymęczyć zwierza, niż wysłuchiwać go w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *