Nowy dom

Ceny gotowych domów są zróżnicowane. To, ile dany dom będzie kosztował zależy nie tylko od jego wielkościale również:

  • od stanu wykończenia (dom w stanie surowym będzie tańszy niż w pełni wykończony),
  • od ogólnego stanu technicznego (dom kwalifikujący się do generalnego remontu jest tańszy niż odnowiony/nowy),
  • od rodzaju nieruchomości (domy i rezydencje zabytkowe kosztują dużo więcej niż nowo wybudowane z racji swojej wartości historycznej),
  • od indywidualnego projektu (dom wolno stojący, wybudowany według autorskiego projektu będzie kosztował więcej niż dom oferowany przez dewelopera – w praktyce domy „jednakowe”, które budowane są przez deweloperów na wydzielonych osiedlach są w cenach 120 metrowych mieszkań),
  • od miejsca, gdzie dana nieruchomość się znajduje (w małych miejscowościach oddalonych od większych miast domy są tańsze, domy w bezpośredniej okolicy dużych miast kosztują mniej więcej tyle co mieszkanie w centrum miasta, natomiast te znajdujące się w samym mieście potrafią kosztować nawet po kilka milionów złotych),
  • od dzielnicy (wiadome jest, że w miastach są dzielnice lepsze i gorsze – dom w bardziej prestiżowej okolicy, bezpiecznej, cichej i czystej będzie kosztował odpowiednio drożej niż dom w gorszej dzielnicy).

Deweloper czy prywatny właściciel?

Zarówno opcja kupienia domu od dewelopera jak i od prywatnego właściciela ma swoje plusy i minusy. To, na co się zdecydujesz zależy wyłącznie od twoich oczekiwań. Domy od deweloperów są tańsze, a więc możesz pozwolić sobie na większą powierzchnię, oddawane są jednak w stanie deweloperskim – nie jest to stan surowy, dom posiada zewnętrzną elewację, ma wstawione okna, drzwi i nierzadko tynk położony na ścianach wewnętrznych. Zdarza się również, że dom deweloperski będzie miał od razu zagospodarowany teren zielony (nie musisz się więc martwić posadzeniem trawy i krzewów). Dużym minusem jest tutaj jednak mały ogródek – deweloper wydziela tylko narzuconą przepisami część ogrodu po każdej stronie domu aby na wykupionym przez niego terenie zmieściło się jak najwięcej budynków. Dodatkowo domy dewloperskie są jednakowe (zazwyczaj wykupywane są około trzy projekty domów, różniące się między sobą wielkością i układem pomieszczeń a następnie powielane naprzemiennie na całym osiedlu). Elewacja takiego domu będzie również identyczna jak u sąsiadów. Jeśli jednak nie zależy ci na indywidualizmie, rozwiązanie kupna takiego domu jest warte rozpatrzenia.

Dom kupiony od prywatnego właściciela może być całkowicie lub częściowo wykończony, ale zdarzają się też domy w stanie surowym lub nawet tylko częściowo wybudowane. Plusem domu gotowego jest fakt, że możesz się od razu do niego wprowadzić, często nie jest potrzebny nawet remont, wystarczy dokładnie sprzątanie. Dodatkowo dom taki będzie miał większą działkę (choć nie jest to regułą – domy w centrum miast są raczej ściśnięte i za duży ogród trzeba słono zapłacić). Kupując dom gotowy mamy jednak kilka minusów: nie zawsze jego wykończenie nam odpowiada, zazwyczaj kończy się to remontem, gdzie nie wystarczy tylko położyć nowe płytki, ale czasem kuć stare a nawet przesuwać ściany, przy starszym domu trzeba liczyć się z większymi kosztami jego utrzymania – podczas sprzedaży wszystkie mankamenty mogą być niewidoczne, natomiast po wprowadzeniu się, może się okazać, że tynk zewnętrzny pęka/odpada, rury są niedrożne itp.

Dom w stanie surowym jest tutaj dobrym rozwiązaniem – działka będzie raczej spora, bo w centrum miasta nie widuje się nowej zabudowy, a poza centrum można sobie pozwolić na większy ogród. Dodatkowo dom taki trzeba samemu wykończyć i chociaż ściany wewnętrzne są już postawione, to można dobrać takie elementy wykończenia, które będą odpowiadały naszemu indywidualnemu gustowi. Cena domu w stanie surowym waha się w zależności od miejsca, gdzie się znajduje oraz jego wielkości. Okazyjnie zdarzają się domy za 300 tysięcy zł (będą to domy małe), są jednak i takie, za które trzeba zapłacić i milion złotych (są to raczej rezydencje z ogromnymi działkami).

Nieruchomości zabytkowe – doskonała alternatywa

Nieruchomości zabytkowe to zupełnie osobny temat jeśli chodzi o kupno domu, może się okazać jednak całkiem dobrym rozwiązaniem. Chcąc nabyć rezydencję zabytkową trzeba niestety wziąć udział w przetargu. Ceny nieruchomości zaczynają się od 300 tysięcy złotych, a kończą nawet na 24 milionach złotych. Cena jest tutaj jednak bezpośrednio uzależniona od stanu nieruchomości – te do remontu kosztują maksymalnie 5 milionów złotych, natomiast te całkowicie wykończone (zazwyczaj przygotowane pod luksusowe hotele) są droższe.

Decydując się na taką nieruchomość mamy ogromny plus, jakim jest wielkość terenu (często z parkiem i stawem) – nieruchomości zabytkowe stoją na ok. 10 hektarowych działkach, ale bywają i większe. Dodatkowo oprócz budynku głównego mamy „gratis” stajnie, budynki gospodarcze itp. Wszystko to jest do zagospodarowania pod nasz użytek. Całkowita powierzchnia użytkowa takiej nieruchomości przekracza 2000 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o sam budynek główny to jego sposób wykończenia jest narzucone w pewien sposób przez historię i pewnych rzeczy zmienić nie można. Po co więc kupować tego rodzaju nieruchomość? Stanowi ona dobrą inwestycję, gdyż w budynku głównym bardzo łatwo można zrobić pensjonat, natomiast budynki gospodarcze przerobić na własny dom mieszkalny.

Poniżej zestawienie średnich cen domów na rynku wtórnym w największych miastach pod koniec roku 2010 i w pierwszym kwartale roku 2011.

Domy w zabudowie wolnostojącej
Miasto Koniec roku 2010 Początek roku 2011
Warszawa 1 416 612 zł 1 496 709 zł
Kraków 1 020 462 zł 1 028 674 zł
Wrocław 1 060 485 zł 1 052 242 zł
Domy w zabudowie bliźniaczej
Miasto Koniec roku 2010 Początek roku 2011
Warszawa 1 277 193 zł 1 286 448 zł
Kraków 886 935 zł 870 591 zł
Wrocław 831 058 zł 812 075 zł
Domy w zabudowie szeregowej
Miasto Koniec roku 2010 Początek roku 2011
Warszawa 1 357 324 zł 1 323 950 zł
Kraków 984 555 zł 957 460 zł
Wrocław 882 757 zł 873 407 zł

Źródło: http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/domy-jednorodzinne-srednie-ceny-w-warszawie-krakowie-wroclawiu

Tendencja

Analitycy przewidują, że ceny domów w najbliższych latach będą spadać – średnio 2% w skali roku – bo są wciąż zbyt drogie. Zainteresowanie domami jest stosunkowo małe, ponieważ ludzie wolą kupić duże mieszkanie. Większość umów sprzedaży dotyczy niewielkich domów o powierzchni 100-300 mkw. zlokalizowanych na peryferiach miast (źródło: Rzeczpospolita, 24.10.2011).

Doradztwo ds. nieruchomości

Firma Cechy Link
Home Broker
  • Ponad 20 000 ofert nieruchomości z całej Polski!
  • Bezpłatne doradztwo w nieruchomościach
  • Ponad 150 inwestycji z rynku pierwotnego!
  • Pomoc prawno – formalna
więcej…