Zamrożenie komórki jajowej / nasienia

Nie każdy ma możliwość poczęcia dziecka w tradycyjny sposób. Na szczęście dla osób, które mają z tym problemy współczesna medycyna ma idealne rozwiązanie – lodówki. Materiał genetyczny można zamrozić i przechowywać przez wiele lat bez obaw, że po np. chemioterapii będziemy bezpłodni.

Jak to wygląda u kobiet?

Coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie komórek jajowych, zapewniając sobie tym samym możliwość posiadania potomstwa w późniejszym wieku lub po ciężkiej chorobie. Jajeczka pobierane są w znieczuleniu miejscowym – wykonywana jest punkcja jajnika. Wchodząc do niego przez pochwę specjalną igłą pobieranych jest jednorazowo kilkanaście komórek jajowych. Później usuwana jest z ich wnętrza woda a same komórki są błyskawicznie zamrażane w ciekłym azocie. Proces zamrażania przeżywa około 80% komórek, a z nich 80% nadaje się do zapłodnienia in vitro.

Cała procedura zamrażania – pobranie, zamrażanie i przechowywanie to koszt około 5000 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć w niektórych przypadkach koszt badań oraz koszt stymulacji hormonalnej. Zamrożenie komórek jajowych kosztuje o połowę mniej niż późniejsze zapłodnienie in vitro i nie jest dofinansowywane przez NFZ.

Jak to wygląda u mężczyzn?

Dzięki możliwości zamrożenia nasienia nawet po wielu latach mogą doczekać się własnego potomstwa. Procedura ta nie jest tak droga ani skomplikowana jak u kobiet. Koszt zamrożenia nasienia oraz rok przechowywania to około 500 zł. Kolejne lata przechowywania zdeponowanego nasienia kosztują około 300 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *