Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje zamrożenie komórki jajowej i nasienia?

Ile kosztuje zamrożenie komórki jajowej i nasienia?

autor ile kosztuje
0 komentarz 909 odsłon 2 minuty czytania

Nie każdy ma możliwość poczęcia dziecka w tradycyjny sposób. Na szczęście dla osób, które mają z tym problemy współczesna medycyna ma idealne rozwiązanie – lodówki. Materiał genetyczny można zamrozić i przechowywać przez wiele lat bez obaw, że po np. chemioterapii będziemy bezpłodni.

Czym jest zamrożenie komórki jajowej i nasienia?

Zamrożenie komórek jajowych i nasienia to proces kriokonserwacji, polegający na przechowywaniu tych komórek w bardzo niskiej temperaturze, zwykle w ciekłym azocie, w celu zachowania ich jakości i możliwości użycia w przyszłości.

Zamrożenie komórek jajowych jest szczególnie popularne wśród kobiet, które chcą zachować swoją płodność i mieć możliwość zajścia w ciążę w przyszłości, np. w przypadku chorób, które mogą wpłynąć na płodność lub w przypadku planowania dziecka w późniejszym okresie życia. Zamrożone komórki jajowe mogą być później pobudzone do zapłodnienia in vitro.

Zamrożenie nasienia jest stosowane głównie w przypadku mężczyzn, którzy przechodzą leczenie onkologiczne, takie jak chemioterapia lub radioterapia, które mogą wpłynąć na jakość ich nasienia. Przechowywanie zamrożonego nasienia może zapewnić mężczyznom możliwość ojcostwa w przyszłości.

Ile kosztuje zamrożenie komórki jajowej?

Coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie komórek jajowych, zapewniając sobie tym samym możliwość posiadania potomstwa w późniejszym wieku lub po ciężkiej chorobie. Jajeczka pobierane są w znieczuleniu miejscowym – wykonywana jest punkcja jajnika. Wchodząc do niego przez pochwę specjalną igłą pobieranych jest jednorazowo kilkanaście komórek jajowych. Później usuwana jest z ich wnętrza woda a same komórki są błyskawicznie zamrażane w ciekłym azocie. Proces zamrażania przeżywa około 80% komórek, a z nich 80% nadaje się do zapłodnienia in vitro.

Cała procedura zamrażania – pobranie, zamrażanie i przechowywanie to koszt około 5000 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć w niektórych przypadkach koszt badań oraz koszt stymulacji hormonalnej. Zamrożenie komórek jajowych kosztuje o połowę mniej niż późniejsze zapłodnienie in vitro i nie jest dofinansowywane przez NFZ.

Ile kosztuje zamrożenie nasienia?

Dzięki możliwości zamrożenia nasienia nawet po wielu latach mogą doczekać się własnego potomstwa. Procedura ta nie jest tak droga ani skomplikowana jak u kobiet. Koszt zamrożenia nasienia oraz rok przechowywania to około 500 zł. Kolejne lata przechowywania zdeponowanego nasienia kosztują około 300 zł.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl