Ekspres do kawy

Ekspres do kawy

Przymierzasz się do zakupu ekspresu do kawy, by w każdej chwili móc delektować się ulubionym naparem w domu? Wśród ogromnego wyboru rodzajów i marek ekspresów z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie!

Wśród rodzajów ekspresów wyróżnia się 2 grupy: ekspresy do kawy ciśnieniowe oraz przelewowe. Kawa przygotowywana w tym drugim ma więcej zawartości kofeiny – ze względu na długi kontakt gorącej wody ze zmieloną kawą. Jest to tradycyjny ekspres do kawy, przyrządzający kawę „po turecku”. Co więcej, umożliwia on długie utrzymywanie wysokiej temperatury naparu – nawet do 4 godzin, jak w modelu Philips HD 7546. Kolejną zaletą tego typu ekspresu jest możliwość przygotowania dużej ilości wywaru za jednym razem oraz relatywnie niska cena.

Najtańszymi modelami przelewowych ekspresów są DeLonghi ICM 2 (89 zł), Bosch TKA1411N (120 zł), na przeciwnym biegunie cenowym znajdują się takie modele jak Braun Impression KF 610 (430 zł), Russell Hobbs Glass Touch 14742-56 (700 zł), czy też Russell Hobbs Steel Touch 18503-56 (650 zł).

Ciśnieniowe ekspresy do kawy przyrządzają napar z wykorzystaniem zwiększonego ciśnienia, dzięki czemu proces ten jest o wiele szybszy niż w tradycyjnych ekspresach przelewowych. Ponadto przygotowana kawa nie zawiera ciężko przyswajalnych substancji, jak ma to miejsce w tradycyjnych ekspresach. Za pomocą ciśnieniowego ekspresu można z łatwością przyrządzić zarówno cappuccino, espresso, jak i latte macchiato. Spienianie mleka, potrzebnego do cappucino, umożliwia specjalna dysza.

Typów ciśnieniowych ekspresów jest kilka – niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe, kolbowe, dzbankowe i automatyczne. Ekspres kolbowy to inaczej ręczny – jest on najbardziej ceniony wśród kawoszy, a kawa w nim przyrządzona smakuje jak z włoskiej kawiarni. Ich cena sięga nawet kilku tysięcy złotych (np. model Gaggia Accademia lub KitchenAid Aristan), jednak można je kupić już za kilkaset złotych (np. First 5475, Ariete You & Me 1323). Ekspresy dzbankowe, czyli kafetiery lub kawiarki, działają w ten sposób, iż po ustawieniu ekspresu na płomieniu woda w dolnym zbiorniku (jednym z trzech) gotuje się, a para wodna wytwarza ciśnienie. Z kawy z tego ekspresu będą zadowolone osoby ceniące sobie mocny, aromatyczny smak i brak pianki. Kawiarka pozwala na przygotowanie jednorazowo od 1 do nawet 8 filiżanek naparu (model Baletti Dama, Bodum Chambord).

Osoby początkujące będą na pewno zadowolone z ekspresów automatycznych – posiadają one wbudowany młynek do mielenia kawy, a ich obsługa jest banalnie prosta. Ceny tych ekspresów wahają się od kilkuset złotych do nawet 28 tysięcy złotych w zależności od stopnia automatyzacji. Za model Jura X9 Platinum zapłacimy 28 000 zł, z kolei za Bosch Tas 2005 EE 350 zł. Wysokociśnieniowe urządzenia do parzenia kawy umożliwiają otrzymanie klasycznego włoskiego espresso o zrównoważonym smaku, odpowiedniej konsystencji i piance.

Najpopularniesze produkty w ostatnim kwartale

Ranking producentów