Strona główna Usługi Ile kosztuje test na koronawirus?

Ile kosztuje test na koronawirus?

autor Franciszka Wiśniewska
0 komentarz 283 odsłon 2 minuty czytania

Obecnie żyjemy w takich czasach, gdzie maseczki stały się normą w naszym życiu codziennym. Wszystko to spowodowane jest przez koronawirusa, który ograniczył nasze funkcjonowanie. Niektóre osoby chciałyby zrobić sobie test na covid, ponieważ mogą być niepewni, czy są osobami zakażonymi. W poniższym artykule powiemy, ile kosztuje test na koronawirusa, oraz podpowiemy, jaki jest okres oczekiwania na wynik testu.

Jakie są rodzaje testów na koronawirusa?

Na początek warto wspomnieć, że nie wszystkie testy mogą być odpowiednie, aby wykazać wynik na koronawirusa. Głównie dotyczy to testów, które można zakupić w różnych marketach. Testy z takich sklepów nie wykażą wyniku na covid, tylko na przeciwciała. Wiele osób ma problem z rozróżnieniem takich testów. Jeśli zamierzasz zrobić test na covid, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do szpitala. W takich instytucjach medycznych można mieć pewność, że test zostanie prawidłowo przeprowadzony. Jednakże warto zapoznać się nad rodzajami testów. Pierwszym testem jest test antygenowy. Jest to szybki i jakościowy test na wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach poprzez wymaz z nosa itp. Drugi sposobem jest test genetyczny RT-PCR. W tym przypadku należy dokładnie przeprowadzić diagnostykę, aby móc wykryć koronawirusa. Podczas izolacji próbki wykorzystywana jest zmiana temperatury i obserwacja, jak zachowuje się materiał genetyczny. Przy ostatnim teście (RT-LAMP) wykorzystuje się stałą temperaturę, aby sprawdzić zachowanie badanej treści.

Ile kosztuje test na covid?

W zależności od rodzaju testu koszta mogą być zróżnicowane. Wszystko zależy od mechaniki przeprowadzonych badań i ilości zużytych przedmiotów. W przypadku pierwszego wymienionego wyżej testu – test antygenowy może kosztować 150 zł. Jest na tyle prostą metodą, że nie potrzeba dodatkowych procedur. Jeśli zamierzasz wykonać bardziej specjalistyczne badanie, to test na RT-PCR wykonasz za ok. 400 zł. Test RT-LAMP może kosztować w granicach 200-300 zł. Jeśli chcesz sprawdzić, czy posiadasz przeciwciała, możesz także zrobić test na ich wykrycie i nie będzie kosztował nie więcej jak 140 zł. W różnych marketach bądź aptekach można zakupić jednorazowe testy na wykrycie przeciwciał za około 50 zł. Jednakże problem może polegać na tym, że jeśli popełnisz błąd, to test zostaje unieważniony i trzeba wtedy zakupić kolejny. Dlatego warto udać się do specjalnych instytucji i wykonać test bez żadnych problemów.

Jaki jest okres oczekiwania na wynik testu na covid?

Przed przystąpieniem do badania na covid, warto zapoznać się ze szczegółowymi wskazaniami tj. niemycie zębów, niewydmuchiwanie nosa itp. Są to niezbędne elementy, aby moc pobrać próbkę osobie badanej. W zależności od przeprowadzonego testu na koronawirusa okres oczekiwania na wynik może być zróżnicowany. Na wynik testu antygenowego można czekać około 15 min, na test PCR i RT-LAMP do 48 godzin.

Jeśli zadecydujesz się zrobić test na covid, upewnij się, czy nie masz jakichś objawów związanych z wirusem. Test można zrobić osobie przed zaszczepieniem, po zaszczepieniu, a także osobie, która wyzdrowiała.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl