Strona główna Usługi Ile kosztuje rozwód we Wrocławiu? Sprawdzamy koszty usługi wrocławskich kancelarii

Ile kosztuje rozwód we Wrocławiu? Sprawdzamy koszty usługi wrocławskich kancelarii

autor Emilia Woźniak
0 komentarz 337 odsłon 3 minuty czytania

Nie da się ukryć, że koszty rozwodu w przypadku toczenia się zaciętego sporu między małżonkami zwykle są spore. Wydatki związane z zasięgnięciem porady prawnej i uiszczeniem opłat sądowych zwykle stanowią zaledwie część kosztów, które muszą pokryć obie strony. Ile kosztuje rozwód we Wrocławiu? Podpowiadamy.

Koszty usługi prawnej uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy rozwodowej

Małżonkowie, którzy decydują się na rozwód zazwyczaj muszą się liczyć z dosyć wysokimi kosztami procesu. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna, a na cenę usługi kancelarii prawnej wpływa nie tylko reprezentowanie klienta przed sądem, ale również działania podczas postępowania przygotowawczego. Często rozwód z prawnikiem we Wrocławiu pozwala przyspieszyć osiągnięcie porozumienia między byłymi małżonkami i wypracować dogodne dla obu stron rozwiązanie. Jednak warto mieć na uwadzę, że na wysokość kosztów postępowania wpływają również m.in. konieczność ustalenia alimentów, uregulowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem oraz podział wspólnego majątku.

Koszty rozwodu zwykle są także uzależnione od tego, czy proces ma się odbyć z orzekaniem o winie. Zazwyczaj małżonkowie, którym zależy na szybkim zakończeniu sprawy, decydują się na rozwód bez wskazywania osoby winnej rozpadowi związku.

Ile kosztuje rozwód z kompleksową obsługą prawną?

Szczególnie w przypadku bardzo skomplikowanych spraw rozwodowych profesjonalna pomoc adwokata jest nieoceniona. Prawnik może zaproponować klientowi takie rozwiązanie, które pozwoli mu sprawnie przejść przez proces rozwodowy i oszczędzi mu prowadzenia sporu w sądzie. Czasami jeszcze przed rozprawą sądową małżonkowie przystępują do mediacji. Koszt takich negocjacji może wahać się w granicach od 150 zł do 1000 zł przy wyjątkowo skomplikowanych sporach. Zasięgnięcie opinii biegłych sądowych również pociąga za sobą określone wydatki, które zwykle wynoszą od ok. 800 zł do 2000 zł.

Gdy podczas przewodu sądowego mają zostać ustalone także alimenty na drugiego małżonka lub dziecko konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku — koszt przygotowania takiej dokumentacji to ok. 100 zł. Podobnie jest w przypadku wniosku o zabezpieczenie miejsca pobytu małoletniego dziecka. Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia zachodzi również potrzeba złożenia wniosku o podział majątku. Koszty jego przygotowania zwykle wahają się w granicach 300 zł do 1000 zł. Nie należy także zapominać wynagrodzeniu za udzielenie porady prawnej przez kancelarię w wysokości ok. 200 zł i honorarium pełnomocnika, które może zaczynać się od 3000 zł wzwyż.

Czy istnieje możliwość wzięcia taniego rozwodu?

Pewnym sposobem na ograniczenie kosztów usługi wrocławskiej kancelarii jest zawarcie ugody między stronami i zdecydowanie się na rozwód bez orzekania o winie. W takiej sytuacji małżonkowie muszą uiścić w sądzie obowiązkową opłatę w wysokości ok. 600 zł, której połowa zostanie im zwrócona po zakończeniu procesu (ale tylko wtedy, gdy sąd wyda orzeczenie bez wskazywania winnego). Kwota ta jest dzielona równo pomiędzy byłych partnerów — oznacza, że każdy z małżonków ostatecznie zostaje obciążony kwotą 150 zł. W kosztach postępowania sądowego należy także uwzględnić wynagrodzenie prawnika, chyba że strony korzystały z usług adwokatów z urzędu.

Procesy rozwodowe ze względu na wielowątkowość często należą do jednych z najbardziej kosztownych spraw prawnych. Rozwód z prawnikiem może pomóc w szybszym rozwiązaniu sprawy, jednak zazwyczaj strony sporu muszą się liczyć z opłatami, jakie pobierają kancelarie prawne za świadczone usługi. Podjęcie decyzji o rozwodzie bez orzekania o winie może być dobrym rozwiązaniem na obniżenie kosztów procesu i szybkie zakończenie sprawy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl