Strona główna Dom Ile kosztuje piec na pellet?

Ile kosztuje piec na pellet?

autor Piotr Grybek
0 komentarz 320 odsłon 3 minuty czytania

W obliczu rosnących kosztów energii i coraz większego zanieczyszczenia środowiska, wielu z nas poszukuje bardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania naszych domów. Jednym z takich rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są piece na pellet. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie koszty związane są z jego zakupem!

Czy opłaca się montować piec na pellet?

Ogrzewanie domu pelletem stanowi znacznie bardziej ekologiczną alternatywę w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak węgiel czy gaz ziemny. Jest to wynikiem niższych emisji związków szkodliwych do atmosfery, co czyni piece na pelety bardziej przyjaznymi dla środowiska. Dodatkowo pelety są produkowane z materiałów wtórnych, co pomaga ograniczyć wycinkę drzew i zużycie surowców naturalnych. Piece na pelety są także bezpiecznym wyborem, ponieważ ich konstrukcja minimalizuje ryzyko wycieku gazów czy płomienia na zewnątrz urządzenia. W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych pieców nie ma potrzeby obawiać się kłopotliwego przechowywania i transportu palnych materiałów.

Jak działa piec na pellet?

W piecu na pellet kluczową rolę odgrywają palniki, które są umieszczone w jego wnętrzu. Oprócz tego, taki piec wyposażony jest w grzałkę elektryczną, co ułatwia automatyczne zapalanie paliwa. Dlatego ważne jest, by właściciel pieca regularnie kontrolował ilość paliwa w zasobniku i uzupełniał je w razie potrzeby, dbając o to, by było ono na odpowiednim poziomie – ani za mało, ani za dużo. Inną kluczową czynnością jest usuwanie popiołu.

Jednym z najważniejszych elementów pieca jest podajnik, który dostarcza paliwo do wnętrza pieca. Dzięki jego precyzyjnej konstrukcji do komory spalania trafia odpowiednia ilość paliwa. Sam proces spalania odbywa się na ruszcie pieca, a wentylator nadmuchowy dba o to, by płomień był odpowiednio intensywny. Wyróżniającą cechą tych pieców jest ich automatyczność – zarówno w zakresie rozpalania, jak i wyłączania. Popiół ze spalonego paliwa kierowany jest do specjalnego pojemnika, a obowiązkiem użytkownika jest regularne jego opróżnianie.

Ile kosztuje piec na pellet?

A ile kosztuje piec na pellet? Sprawdź koszty w poniższej tabeli.

typ pieca na pellet cena
z palnikiem retortowym 5 000-8 000 zł
z palnikiem zasypowym 8 000-12 000 zł
z systemem czyszczenia i monitoringu 12 000-15 000 zł

Ile kosztuje pellet?

Wiemy już, ile kosztuje piec na pellet, warto więc poznać koszty związane z zakupem samego materiału. Przedstawiamy je w poniższej tabeli, biorąc pod uwagę paletę 975 kg.

województwo cena za paletę
Mazowieckie 1 669 zł
Zachodniopomorskie 1 500 zł – 2 000 zł
Lubelskie 1 776 zł
Śląskie 1 330 zł – 1 800 zł

Miej również na uwadze, że ceny pelletu mogą się zmieniać w zależności od dostawcy, jakości pelletu oraz sezonu. Warto również sprawdzić, czy podane ceny zawierają koszty dostawy, ponieważ mogą one mieć wpływ na ostateczny koszt zakupu.

Koszt zakupu pieca na pellet może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta może się szybko zwrócić dzięki niższym kosztom eksploatacji oraz korzyściom ekologicznym. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto dokładnie przeanalizować oferty różnych producentów i uwzględnić wszystkie powiązane koszty.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl