Jedyny rodzaj akwarium, jaki może obejść się bez filtra, to zbiornik całkowicie porośnięty roślinami z małą ilością ryb. Wszystkie inne akwaria muszą mieć filtr, o odpowiedniej wydajności. Jego zadaniem jest natlenianie wody, wywoływanie jej ruchu oraz filtracja biologiczna i mechaniczna.
Od czego zależy cena filtra do akwarium?
Im większy masz zbiornik, tym większego – i jednocześnie droższego filtra będziesz potrzebować. Wielkość zależy także od ilości i wielkości ryb, które masz w akwarium. Jeśli filtr będzie zbyt mały, będziesz go musiał myć bardzo często, a za duży będzie powodował efekt pralki. Zawsze wybieraj filtr o jeden rozmiar większy niż przeznaczony przez producenta do twojego zbiornika.
Ile kosztuje najtańszy filtr do akwarium wewnętrzny?
Większości osób wystarcza najprostszy rodzaj filtra – czyli wewnętrzny. Wystarczy przykleić go do ściany akwarium i czyścić raz na kilka dni. Filtr do małego akwarium powinien mieć wydajność około 300 litrów na godzinę. Koszt takiego urządzenia do akwarium około 70 litrów wynosi do 50 złotych. Polecane będą na przykład filtry takich producentów jak Eheim, Aquael, JBL czy Hagen. Kupno filtra któregoś z tych producentów rozwiązuje problem z filtrowaniem wody na lata – ten sprzęt nie psuje się.
Ile kosztuje filtr wewnętrzny do większego akwarium?
Filtry wewnętrzne zwykle mogą być stosowane w zbiornikach do 200 litrów. Ich wadą jest mała powierzchnia filtracyjna i brzydki wygląd. Do takiego akwarium możesz kupić na przykład JBL CP i200, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będą dwa takie filtry. Cena jednego to około 200 złotych. Jak sam widzisz, maleje ci przez to ilość miejsca w zbiorniku, dlatego zastanów się nad zakupem filtra zewnętrznego.
Ile kosztuje filtr kaskadowy?
Filtr kaskadowy wiesza się na krawędzi zbiornika. Ceny są nieco wyższe, ale twoje ryby podziękują ci za troskę. Dla przykładu, najmniejszy Aqua Clear kosztuje około 70 złotych – jest to filtr do małego akwarium. Do zbiornika około 100-200 litrów możesz kupić takie modele jak Aquael FZN, kosztujący w granicach 90 złotych, Eheim Liberty – nieco droższy, bo kosztujący ponad 110 złotych, lub większy model Aqua Clear – około 140 złotych. Filtr kaskadowy ma podstawową zaletę nad wewnętrznym – nie trzeba wkładać rąk do akwarium, by go wyczyścić. Wkłady umyjesz bez wyłączania filtra.
Ile kosztuje filtr kubełkowy?
Zwane także kanistrowymi – używane są przez akwarystów dbających o czystość wody w największym stopniu. Są dość skomplikowane w obsłudze, ale oferują najwyższy przepływ wody przez materiał filtracyjny. Woda jest krystalicznie czysta, dlatego że filtr ma bardzo dużą pojemność. Można go ustawić w dowolnym miejscu bez konieczności wycinania dziur w obudowie.
Ile kosztuje mały i średni filtr zewnętrzny?
Jednym z tanich modeli jest Aquael MiniKani 80 – kosztujący nieco ponad 150 złotych. Można go używać w małych akwariach. Nieco większy będzie Ikola 350 – kosztuje 245 złotych i świetnie się sprawdza w większym zbiorniku. W tej cenie dostaniesz także filtry firm Fluval czy Aquael.
Filtry Eheim polecane są ze względu na bardzo dużą pojemność kubełka. Im więcej wkładu możesz umieścić, tym lepiej dla wody.
Ile kosztuje największy filtr kubełkowy?
Filtry kubełkowe w cenie powyżej 1000 złotych służą do dużych akwariów, wymagających idealnych warunków. W tej cenie znajdziemy bardzo dużo produktów wymienionego wyżej producenta – czyli Eheim Professionel. Pamiętaj, by sprawdzić, czy twój filtr będzie sprzedawany z wkładami filtrującymi, czy bez.
Ile kosztują inne typy filtracji?
Oczywiście nie wyczerpaliśmy wszystkich rodzajów filtrów akwariowych, jednak inne rodzaje są mniej popularne. Filtry odwróconej osmozy są zainstalowane w akwariach morskich – kosztują ponad tysiąc złotych. Filtr UV to nieco niższy koszt (600-1000 zł), można zamiast niego dokupić lampę UV montowaną do filtra. Filtry podżwirowe to sprzęt dla osób, które wiedzą jak ich używać. System takiego filtra kosztuje około 200 złotych i nie wymaga dodatkowego wkładu filtrującego. Jest dość mało widoczny.