Strona główna Hobby Ile kosztuje akwarium?

Ile kosztuje akwarium?

autor ile kosztuje
0 komentarz 1,4K odsłon 6 minuty czytania

Akwarium to świetne hobby – pozwala na obserwację zwierząt wodnych w ich środowisku. Rybki akwariowe są chyba najmniej wymagającymi pupilami. Mogą być podopiecznymi nawet bardzo zabieganej osoby, jednak wymagają nieco uwagi, a każda z nich innych warunków. Rozpocznij przygodę od łatwych i sympatycznych rybek, takich jak żyworódki, ryby karpiowate czy labiryntowate i nabieraj doświadczenia. Pamiętaj, że nawet tak popularne ryby, jak skalary, wymagają dużej dbałości o stan zbiornika. Zastanówmy się zatem, ile pieniędzy trzeba wydać na akwarium przyciągające wzrok.

Ile kosztuje najtańszy zestaw akwariowy?

Osoby stawiające pierwsze kroki w akwarystyce mogą zamknąć budżet w kwocie 200 złotych, jeśli pragną kupić akwarium z pełnym wyposażeniem. Będzie miało pojemność około 20 litrów. Inne możliwości opisujemy poniżej:

typ akwarium pojemność koszt
małe akwarium 5-10 litrów 50 – 100 zł
średnie akwarium 30-60 litrów 200 – 500 zł
duże akwarium >100 litrów 500 zł i więcej

Ile kosztuje samodzielne urządzanie?

Możesz zdecydować się na zakup zbiornika i akcesoriów osobno. Wtedy w nieco wyższej cenie zbudujesz ciekawy zbiornik o pojemności około 70 litrów. Będziesz mógł w nim trzymać spore stado rybek.

Do ceny akwarium należy doliczyć filtr o odpowiedniej wydajności (około 40 złotych), grzałkę, pokrywę i oświetlenie. Pokrywę wykonasz samodzielnie, na podstawie tutoriali umieszczonych w sieci. Musisz dokupić także akcesoria – takie jak siatka do łapania ryb oraz wężyk do spuszczania wody. Następnym kosztem będzie żwir oraz rośliny i ryby. Akwarium musi stać na mocnej szafie.

Ile kosztuje większe akwarium?

Im większe akwarium, tym więcej trzeba wydać pieniędzy na jego rozruch. Zacznij zatem od małego zbiornika i jeśli zabawa ci się spodoba, dokup następny. Jeśli twoje akwarium będzie często oglądane przez inne osoby, najlepiej kupić zestaw z dopasowaną pokrywą oświetleniową. Koszt jest nieco większy – przykładowo, zbiornik 100 litrów z szafką kosztuje około 700 złotych. Z drugiej strony za 400 złotych możesz mieć profilowany zbiornik o pojemności 240 litrów – po odpowiednim urządzeniu będzie wyglądał o wiele ciekawiej niż małe akwarium. Świetnie wygląda na przykład zestaw Juwel Lido 120 za niecałe 1500 złotych. Prosty Juwel Rekord 800 to koszt prawie 650 zł.

Akwarium profilowane wygląda lepiej niż klasyczne, ale koszt jest większy o kilka groszy na litrze. Jeszcze drożej będzie kosztowało akwarium narożne – czasem to jedyna opcja na jego umiejscowienie. Przykładowo CornerStart 80l z pełnym wyposażeniem to 1100 złotych.

Ile kosztują akcesoria do akwarium?

Kupując zbiornik z wyposażeniem, sprawdź, jakie akcesoria są w zestawie. Sklep może na przykład dodać filtr, który będzie za mało wydajny do pojemności akwarium, lub za słabą grzałkę. Zwykle cena akcesoriów kupionych osobno będzie mniejsza niż w zestawie. Gdy nabierzesz doświadczenia, na pewno zauważysz, że niektóre akcesoria były niepotrzebne, a inne nie spełniają swojej funkcji. Gdy samemu dobierzesz odpowiedni filtr oraz grzałkę, będą one w pełni dopasowane do zbiornika. Oczywiście, musisz wiedzieć, czego potrzebujesz.

Oto kilka przykładów cen niektórych popularnych akcesoriów do akwarium:

rodzaj akcesorium koszt
filtr 40 – 300 zł
grzałka 40 – 150 zł
pokrywa 50 – 200 zł
oświetlenie 50 – 300 zł
siatka do łapania ryb 10 – 30 zł
wężyk do spuszczania wody 20 – 50 zł
żwir 10 – 50 zł
rośliny 5 – 50 zł

Ile kosztuje wyposażenie akwarium?

Sam zakup zbiornika to dopiero początek wydatków. Należy kupić także żwir, w którym posadzisz rośliny. Do akwarium 200 litrów wystarczy ci 40 kg żwiru. Kosztuje około 2,7 zł za dwa kilogramy. Jak widać, im większy zbiornik, tym więcej pracy przy nim. W zależności od biotopu akwarium, musisz posadzić różną ilość roślin, wszystko po to, by ryby czuły się komfortowo. Kup w sklepie kilka roślin prostych w hodowli i pozwól, by się rozrosły.

Ile kosztują ryby akwariowe?

Na pewno nie możesz się doczekać, kiedy wpuścisz ryby do akwarium. Gdy filtracja działa już około tygodnia, możesz udać się do sklepu zoologicznego po okazy. Najtańsze ryby kosztują około 3 złote za sztukę. W tej cenie kupisz dziesiątki gatunków pasujących do twojego akwarium. Dorosłe okazy mniej popularnych gatunków to koszt nawet 50 – 100 złotych. Unikalne gatunki, takie jak różne gatunki pielęgnic, sumy, płaszczki czy importowane glonojady mogą kosztować powyżej 200 złotych. Pamiętaj, że dorosła ryba ma przed sobą mniej życia niż młoda. Młode okazy łatwiej się dostosowują do zmiany środowiska. Najdroższe okazy ryb mogą być kłopotliwe w hodowli – jeśli okaże się, że szybko padną, będzie ci podwójnie przykro. W poniższej tabeli obrazujemy koszt różnych gatunków ryb akwariowych:

gatunek koszt za sztukę
Neon innesa 3 – 10 zł
Gupik 2 – 8 zł
Molly 5 – 15 zł
Danio pręgowany 4 – 12 zł
Głowacz czerwony 8 – 20 zł
Barwniak 15 – 30 zł
Skalar 20 – 60 zł
Sumik czarny 10 – 30 zł
Kiryski panda 8 – 20 zł
Krewetki cherry 5 – 15 zł

Ile kosztuje utrzymanie akwarium?

Miesięczne wydatki na utrzymanie akwarium średniej wielkości to koszt o wiele mniejszy niż na przykład telewizor – wynosi około 20-30 złotych miesięcznie. Pokarm dla ryb także nie jest dużym wydatkiem – najtańszy to kilka złotych na miesiąc, karmienie ryb żywym pokarmem jest o wiele droższe. Prosta rada – nie przekarmiaj ryb, a skorzystają na tym i ryby i jakość wody.

Ile kosztuje duże akwarium?

Najdroższe akwaria to kolosy o długości kilku metrów – w których jest mnóstwo roślin i stada ryb. Tego typu akwaria są robione na zamówienie. Filtr do takiego akwarium kosztuje kilkaset złotych, koszt pokrywy liczy się w tysiącach. Akwarium morskie to osobna kategoria cenowa – najprostszy zbiornik żywa rafa kosztuje ponad 10 000 złotych. Przykładowo – Tridacna 160 kosztuje aż 20 000 złotych.

A jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztują najdroższe akwaria na  świecie, to również przygotowaliśmy dla Ciebie taką informację.

akwarium koszt
ATM’s Million Euro Aquarium ok. 1 miliona euro
Living Color Diamond Aquarium ok. 5 milionów dolarów
The Aquavista Dinosaur Gold Edition ok. 3,8 miliona dolarów

Wiele osób dysponuje bardzo dużą kwotą na akwarium, ale nie ma doświadczenia w hodowaniu ryb. Takie osoby powinny zastanowić się, jak duże akwarium będzie im potrzebne. Nie sztuką jest wydać kilkanaście tysięcy złotych na gotowe, urządzone akwarium, a potem nie pamiętać o jego pielęgnacji. Aby zbiornik przynosił dużo radości z oglądania, musisz posiadać wiedzę na temat ryb oraz roślin. Pierwszym wydatkiem przed zakupem akwarium będzie zakup książki dla początkujących osób. Doczytasz w niej, jak krok po kroku pielęgnować akwarium. Pamiętaj także o tym, że egzotyczne i drogie ryby jak paletki czy pyszczaki kosztują krocie i są bardzo delikatne.

Czy warto inwestować pieniądze w akwarium? Z pewnością tak, gdyż przyjemność z obcowania z dziką przyrodą we własnym domu jest niepowtarzalnym przeżyciem. Akwarium świetnie prezentuje się także w firmach. Najlepiej ustawić je w poczekalni, gdzie będzie uspokajało niecierpliwe osoby.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl