Czytniki e-booków to urządzenia o wiele skromniejsze, jeśli chodzi o parametry i możliwość niż pozostałe gadżety elektroniczne. Ich celem nie jest imponowanie innym osobom ogromną mocą przerobową procesora (która nigdy nie zostanie wykorzystana), ani możliwościami wyświetlania milionów kolorów. Czytnik nie przyda się na nic osobie, która pragnie zastąpić sobie czymś laptop, i na nic się nie zda również dla osoby, która jest na bakier z literaturą. Najważniejszym celem czytnika jest naszym zdaniem odciążenie torby z ciężkich tomów książek. Niezależnie od tego jak bardzo kochasz kochasz kontakt z książką, nie ulega wątpliwości iż z czasem zostaną one wyparte przez czytniki i biblioteki elektroniczne.
Czytnik to nie tablet!
Czytniki e-booków opisywane w poniższym teście posiadają ekran E-ink, który w przeciwieństwie do LCD pozwala na niezwykle komfortowe czytanie książek. Jeśli nawet producent opisuje swój tani tablet jako czytnik, bez ekranu E-ink zostanie on tylko tanim tabletem. Kluczowe przy zakupie czytnika jest to iż pobiera on bardzo mało prądu – jest on pobierany tylko wtedy gdy przerzucamy stronę – a tablet cały czas. Z uwagi na to czytnik na jednym ładowaniu może działać nawet kilka miesięcy.
Ile kosztują najtańsze czytniki e-booków?
Najtańsze czytniki e-booków zaczynają się od około 200 złotych i są dostępne w ofercie różnych producentów i sklepów. Za tę cenę można kupić modele z ekranem o przekątnej 6 cali, podstawową funkcjonalnością i podstawowymi funkcjami, takimi jak przechowywanie i czytanie książek w formacie elektronicznym oraz obsługa plików graficznych i audio.
Czytniki e-book w najtańszych wersjach będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać “książki bez obrazków”, czyli sam tekst bez wstawionych wykresów czy fotografii – w ten sposób wydane jest większość książek. W tym przedziale cenowym liczy się stabilne działanie oraz łatwe otwieranie plików różnych rodzajów. Nawet tanie czytniki są stosunkowo wysokiej jakości. Nie mamy natomiast co liczyć na możliwość odtwarzania plików dźwiękowych lub obsługę sieci Wi-Fi.
W tym przedziale często trafiają się tak zwane pseudo – czytniki, jak oferowane w sieci Empik tanie tablety z obsługą plików PDF. W kategorii czytników budżetowych z ekranem E-ink wybijają się takie modele jak na przykład Vedia eReader K10, czy tanie modele firmy Prestigo. Nieco bardziej rozbudowane możliwości ma czytnik IRiver Story. Jest wyposażony w pełną klawiaturę do robienia notatek – a dzięki kalendarzowi może służyć jako terminarz. Ekran jest wystarczającej jakości, a większość plików jest odczytywana bez problemu. Największą zaletą tego czytnika jest wyposażenie go w świetny odtwarzacz plików muzycznych. Jak można dowiedzieć się z opinii w sieci – te czytniki wystarczająco spełniają podstawową funkcję – czyli wygodnie się na nich czyta. W tym przedziale cenowym trudno trafić na model z pokrowcem. Przy odrobienie pomysłowości zrobimy go sami.
Ile kosztują czytniki e-booków ze średniej półki?
Gdy mówimy o czytnikach za kwotę ponad 400 złotych, na horyzoncie pojawia się niekwestionowany lider rynku – czyli Amazon Kindle 5. Ten czytnik, mimo iż nie jest dostępny w normalnej dystrybucji w sklepach – można zakupić go na stronie Amazonu – stanowi wzór jakości wykonania i jakości ekranu. Amazon Kindle posiada także takie udogodnienia jak możliwość surfowania w sieci Wi-Fi. Ekran nawet najtańszych modeli Kindle jest bardzo wysokiej jakości – niestety nie zostało miejsca na klawiaturę oraz głośnik. Kindle nie jest oczywiście czytnikiem bez wad – wiele do życzenia pozostawia obsługa plików PDF. Konkurencja nie śpi, zatem na ogonie Kindle siedzą takie czytniki jak Iriver Story HD (ze świetnym ekranem o podwyższonej rozdzielczości), wiele dobrego można przeczytać o czytniku Onyx Boox A60. Nieźle sprawdzają się również czytniki Sony.
Sprawą wysoce kontrowersyjną jest to czy czytniki Kindle naprawdę wyznaczają standardy. Z jednej strony mają one ekran wysokiej jakości i doskonały serwis gwarancyjny – jednak dochodzą słuchy iż jest on popularny ze względu na intensywną reklamę producenta.
Ceny czytników e-booków ze średniej półki zaczynają się od około 500 złotych i mogą sięgać nawet do 1500 złotych. W tej kategorii cenowej można znaleźć modele z ekranem o przekątnej większej niż 6 cali, oferujące lepszą jakość ekranu i bardziej zaawansowane funkcje, takie jak wbudowane podświetlenie, większa pojemność baterii, obsługa plików PDF, funkcje zapisywania notatek i oznaczania fragmentów tekstu, a także dostępność internetu i przeglądanie stron internetowych.
Ile kosztuje czytnik e-booków z ekranem powyżej 6 cali?
Co przemawia za zakupem większego i droższego czytnika? W przedziale powyżej 400 złotych czytniki obsługują większość formatów bez konieczności konwertowania, można znaleźć także większe ekrany – na przykład w PocketBook Pro 912 ekran ma 9,7 cala i podwyższoną rozdzielczość. Na takim ekranie będziesz mógł wygodnie przeglądać książki z ilustracjami i diagramami – będą się znajdowały we właściwych miejscach. Duży czytnik umożliwia na komfortowe czytanie książki, która na ekranie 6 calowym była by mało czytelna. Jeśli chcesz komfortowo czytać strzeż się kolorowych ekranów także w tym przedziale – prawdziwy czytnik jak na razie to czytnik wyświetlający odcienie szarości. Nieco droższe czytniki pozwalają także na bardziej komfortowe przeglądanie książek – bowiem “odwracanie kartek” jest szybsze i nie wiąże się z mrugnięciem całego ekranu – tak jak w tanich czytnikach.
Ceny czytników e-booków z ekranem powyżej 6 cali zaczynają się od około 500 złotych i mogą sięgać nawet do 2500 złotych za modele z najwyższej półki.
Ile kosztują czytniki e-booków z najwyższej półki?
W najwyższym przedziale cenowym możemy znaleźć czytniki, które oferują najwięcej dla maniaka książek. W tej cenie co prawda można zakupić dobry tablet, ale nie będzie on spełniał potrzeb osoby, która dużo czyta – nawet najdroższy będzie męczył wzrok. Czytnik z dużym ekranem to natomiast błogosławieństwo dla naszych oczu. Czytniki stale tanieją, zatem sprzętu w tak wysokiej cenie nie ma zbyt dużo na polskim rynku. Pierwszym czytnikiem powyżej 1000 złotych jest Onyx Boox M 92 – ze świetnym ekranem Pearl oraz z wbudowaną łącznością bezprzewodową. Zachwyca ogromny ekran – 9,7 cala oraz możliwość zakupów książek bez użycia komputera. Czytnik wykonany jest z aluminium, a ekran pozwala na wyświetlenie kompletnej strony gazety. Po ekranie czytnika można swobodnie rysować. Tego typu sprzęt jest doskonały dla osób, które lubią być na bieżąco z informacjami – jest również doskonałą alternatywą dla tableta (który trzeba często ładować).
Innym czytnikiem, który osiąga stosunkowo wysokie ceny jest Amazon Kindle Paperwhite Wi-Fi. Na czym polega wyjątkowość tego czytnika? Leży ona w nietypowej budowie ekranu czytnika. Każdy czytnik z ekranem E-ink ma nieco niższy kontrast tekstu niż zwykła książka. W tym czytniku został on delikatnie podświetlony od spodu – dzięki czemu wydaje się równie biały co kartka papieru. Ułatwia to czytanie – także w warunkach niedostatecznego oświetlenia, ale skraca żywotność baterii.
Ceny czytników e-booków z najwyższej półki zaczynają się od około 1500 złotych i mogą sięgać nawet do 2500 złotych. W tej kategorii cenowej można znaleźć modele z ekranami o dużej rozdzielczości, oferujące najwyższą jakość wyświetlania treści, wbudowane podświetlenie adaptujące kolor do warunków oświetleniowych, dużą pojemność baterii pozwalającą na długi czas działania między ładowaniami, a także dodatkowe funkcje, takie jak obsługa formatów audiobooków, obsługa gestów dotykowych, bezprzewodowe ładowanie, czy też zabezpieczenia takie jak odciski palców.
Ile kosztują używane czytniki e-booków?
Na rynku wtórnym ceny używanych czytników e-booków zaczynają się od około 100 złotych i mogą sięgać nawet do kilkuset złotych, w zależności od modelu i stanu urządzenia.