Strona główna Elektronika Ile kosztuje odtwarzacz MP3?

Ile kosztuje odtwarzacz MP3?

autor ile kosztuje
0 komentarz 414 odsłon 5 minuty czytania

Niemal wszystkie osoby, które znam słuchają muzyki na słuchawkach. Co prawda, teraz każdy nowy telefon posiada wbudowany odtwarzacz, ale jakość dźwięku płynąca z prawdziwego odtwarzacza plików MP3 jest nieporównywalnie wyższa. Dlaczego odtwarzacz oferuje lepszy dźwięk niż telefon? Jest zbudowany z wyższej jakości podzespołów i zapewnia głośniejszy dźwięk, a możliwości korekty dźwięku są o wiele większe niż w przypadku telefonu.

Mimo iż użytkownik z niewyrobionym uchem nie usłyszy różnicy między dźwiękami muzyki z telefonu, a z odtwarzacza z prawdziwego zdarzenia, tak na prawdę jakość jest nieporównywalnie wyższa. Co więcej odtwarzacz MP3 pozwala także na odsłuch innych rodzajów plików dźwiękowych – takich jak flac czy ape, dzięki czemu możesz usłyszeć prawdziwy, przestrzenny dźwięk.

Można zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy pod odtwarzacz MP3 można podpiąć pełnowymiarowe słuchawki nauszne? Jeśli mają one niskie wymagania pod względem źródła, uzyskamy satysfakcjonujący dźwięk, jeśli natomiast słuchawki będą wymagające pod względem mocy odtwarzacza – konieczne będzie dokupienie wzmacniacza.

Nie tylko “bajery”

Wiele odtwarzaczy, które są dostępne w sprzedaży może zachwycać opcjami multimedialnymi. Bardzo często nie jest przydatne odtwarzanie wideo i możliwość wyświetlania zdjęć – na małym ekranie zdjęcia ogląda się niewygodnie, a dodatkowo silnie obciążana jest bateria. W teście skupiłem się na jakości dźwięku – bowiem to czynnik decydujący o tym czy odtwarzacz spełnia swoją funkcję.

Kwestią o ogromnym znaczeniu są same słuchawki. Do zestawu z odtwarzaczem dodawane są słuchawki bardzo niskiej jakości, które nie pozwalają na sprawdzenie pełnych możliwości “grajka”. Porównanie odtwarzaczy było prowadzone na słuchawkach Sennheiser CX 300 II (od 99 złotych), które pozwalają na pełne sprawdzenie ich możliwości.

Odtwarzacze do 200 złotych

Odtwarzacze MP3 w tym przedziale cenowym to zarówno modele firm “no-name”, jak i tanie modele znanych firm, takie jak SanDisk Sansa Clip (owiany sławą na forach internetowych) oraz odtwarzacze Sony i Philipsa z wyświetlaczem liniowym. Czy w tym przedziale cenowym opłaca się kupić model z kolorowym, dotykowym ekranem? Naszym zdaniem lepiej zakupić model z prostą obsługą za pomocą klawiszy produkowany przez znaną firmę. W tym przedziale cenowym zdarzają się także modele całkowicie pozbawione wyświetlacza, które porozumiewają się z użytkownikiem za pomocą diod. Są świetnym wyborem dla osób, które uprawiają jogging. Do tej kategorii należy także Ipod Shuffle, charakteryzujący się bardzo małymi wymiarami. Nieco droższe odtwarzacze mają do zaoferowania większą pamięć wewnętrzną – jednak mała pojemność nie jest ograniczeniem, bowiem zawsze możemy wrzucić na odtwarzacz nową muzykę. Dużą popularnością cieszą się odtwarzacze Creative, jednak mimo mnogości funkcji multimedialnych jakość dźwięku nie stoi na najwyższym poziomie.

Nieco gorszą jakość wykonania, ale nieporównywalnie lepszy dźwięk mają playery firmy Iriver. Na zakończenie porównania tanich odtwarzaczy powiedzmy parę słów o SONY NWZ W252, który zadziwia budową. Słuchawki zostały dosłownie wbudowane w odtwarzacz, zatem można biegać bez martwienia się o kable. Pamiętajmy iż to Sony wymyśliło walkmana, urządzenie które zapoczątkowało przenośne słuchanie muzyki. Wszystkie odtwarzacze MP3 tej firmy noszą właśnie nazwę Walkman. Generalnie rzecz biorąc, tanie odtwarzacze spokojnie nadają się do samego słuchania muzyki.

Odtwarzacze powyżej 200 złotych

Jeśli jesteś gotowy wysupłać na swój odtwarzacz nieco więcej pieniędzy, możesz liczyć na lepszą obsługę multimediów oraz wysoką jakość wykonania. Odtwarzacze w tym zakresie cenowym są przeważnie większe z uwagi na duży ekran. Ogromnym powodzeniem cieszy się firma Apple ze swoimi Ipodami. Są one bardzo dobrej jakości, jeśli chodzi o materiał i spasowanie elementów – często pozwalają na użytkowanie sprzętu przez wiele lat. Słuchawki (nawet te dołączane do zestawu) są bardzo wysokiej jakości. Równie dobrą sławą cieszy się sprzęt firmy Cowon – zwłaszcza jeśli chodzi o moc na wyjściu słuchawkowym. Gdy poszukujesz doskonałego dźwięku możesz zdecydować się również na odtwarzacz Irivera – na przyklad E300 (ok. 320 zł), lub droższe modele Sony i Vedia. Możesz więc poszukać zarówno modelu, który ma większą pamięć, jak i takiego który może odczytywać dane z karty pamięci. Warto zauważyć iż każdy odtwarzacz i każde słuchawki mają swoją charakterystykę brzmieniową. Jeśli odtwarzacz gra “ciemno” i basowo, pasują do niego bardziej śpiewne słuchawki niż te które także grają ponuro. Dla odtwarzacza który gra lekkim dźwiękiem, potrzeba słuchawek które nieco stonują brzmienie. Jednym słowem, nie każde słuchawki pasują do każdego odtwarzacza. Ten problem nie występuje przy tanim sprzęcie, bowiem nie można tu w żaden sposób mówić o “jakości” czy o “brzmieniu”. Zapytania typu “Jakie słuchawki dla audiofila do 200 złotych” należy traktować z pobłażliwym uśmiechem.

Najdroższe odtwarzacze MP3

Jeśli planujesz kupić bardzo dobry odtwarzacz MP3, pamiętaj że nie poznasz jego możliwości na plikach MP3 – należy więc kupić sprzęt, który pozwala na odtwarzanie formatów bezstratnych. Jeśli chodzi o słuchawki, warto zakupić wysokiej jakości sprzęt douszny lub nauszny, o mocy dostosowanej do odtwarzacza.

Najdroższe odtwarzacze to na przykład Apple Ipod Touch (od ) – ze świetnym wyświetlaczem i wieloma funkcjami multimedialnymi. W cenie porównywanej z dobrym tabletem można zakupić również odtwarzacze Sony z dużym ekranem.

Inne firmy stawiają nie na ekran, a na jakość dźwięku. Jeśli kochasz poznawać muzykę, warto pokusić się o zakup odtwarzacza Cowon J3 32 GB. Odtwarzacz który jest uznawany za wzorowy pod względem dźwięku, a nieszczególny jeśli chodzi o obsługę to HiFiMAN HM-601 (od ). Będzie idealnym wyborem dla osób, które mają wymagające słuchawki – bowiem nie potrzebuje zewnętrznego wzmacniacza. Dla amatorów słuchawek ten sprzęt będzie alternatywą nawet dla odtwarzaczy stacjonarnych. Odtwarzacz HiFiMan zyskuje w naszych oczach na największą uwagę – w przeciwieństwie do wszystkich, które opisaliśmy poprzednio, daje możliwość posmakowania “audiofilskiej” jakości dźwięku – oczywiście na dobrych słuchawkach.

Ile kosztuje używany odtwarzacz MP3?

Ceny używanych odtwarzaczy MP3 zależą od wielu czynników, takich jak marka, model, stan techniczny, pojemność pamięci, funkcjonalność i wiek urządzenia.

Na przykład, starsze modele odtwarzaczy MP3, takie jak Apple iPod Classic, mogą kosztować około 300-400 złotych, podczas gdy bardziej nowoczesne modele, takie jak iPod Touch, mogą kosztować od około 500 do 1000 złotych, w zależności od pojemności pamięci i stanu technicznego.

Inne popularne modele odtwarzaczy MP3 to m.in. SanDisk Sansa, Sony Walkman czy Creative Zen, a ich ceny zależą od modelu, pojemności, stanu technicznego i innych czynników. W przypadku starszych, używanych urządzeń warto również zwrócić uwagę na stan baterii, który może wpłynąć na czas działania urządzenia.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl