Budowa domu

Własny dom to marzenie niejednego z nas, większość osób jest powstrzymywana przed budową domu przez wysokie koszty związane z nabyciem odpowiedniej działki, postawieniem budynku i jego wykończeniem oraz późniejszymi kosztami utrzymania. Osoby wahające się zazwyczaj decydują się na większe mieszkanie w bloku, gdzie nie muszą się martwić dbaniem o zieleń, sprzątaniem czy wywozem śmieci.

Są również osoby, które wolą kupić gotowy dom na rynku wtórnym i nie martwić się o jego wykończenie a jedynie odpowiednio wyremontować. Należy jednak pamiętać, że kupując dom na rynku wtórnym nie mam żadnego wpływu na rozmieszczenie ścian, układ rur czy rozmieszczenie włączników światła i gniazdek. Oczywiście są to rzeczy, które z powodzeniem można zmienić podczas remontu jednak nie ma sensu dodawać sobie kosztów. W rezultacie wiele osób mieszka w domach, które tak naprawdę nie odpowiadają w pełni ich oczekiwaniom.

Koszty

Koszty budowy domu są uzależnione nie tylko od powierzchni budynku, jaki chcemy postawić ale również od użytych materiałów, firmy wykonującej budowę oraz miejsca (w większych miastach zarówno ceny materiałów jak i robocizny są wyższe). Koszty budowy rosną również przy budynkach bardziej skomplikowanych architektonicznie, posiadających wielospadowe dachy i podpiwniczenie. Im bardziej dom będzie prosty konstrukcyjnie, tym jego budowa będzie tańsza.
Dobrym sposobem na zaoszczędzenie podczas budowy domu jest wykonanie niektórych prac samodzielnie, jednak wówczas wydłużeniu ulega czas samej budowy bo specjalistyczna firma każdą prace wykona o wiele szybciej niż pojedyncza osoba.

Chcąc poznać dokładny koszt wybudowania konkretnego domu bez konieczności sprawdzania aktualnych cen, porównywania produktów i kalkulowania hipotetycznych wydatków można udać się do biura projektowego. Biuro projektowe są w stanie co do złotówki podać koszt budowy domu według konkretnego projektu (wyliczenia te nie uwzględniają jednak promocji czy upustów).

 
Średnie koszty budowy konkretnych części domu (cena netto):

Część domu

Cena

Doprowadzenie do stanu surowego (powierzchnia użytkowa)

Ok. 1340 zł / m2

Koszt powierzchni użytkowej z wykończeniem

Ok. 2530 zł / m2

Wybudowanie garażu (bez ogrzewania i ociepleń)

Ok. 1500 zł / m2

Budowa strychu (do adaptacji)

Ok. 1500 zł / m2

Koszt wybudowania piwnic

Ok. 2000 – 3000 zł / m2

Dane dotyczące wyliczeń cenowych za metr kwadratowy powierzchni pochodzą ze strony: http://www.dom.pl/koszt-budowy-domu.html

2 komentarze do “Budowa domu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *