Strona główna Hobby Ile kosztuje pies?

Ile kosztuje pies?

autor ile kosztuje
1 komentarz 729 odsłon 3 minuty czytania

Decydując się na posiadanie psa zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to tylko przyjemność wspólnych spacerów i posiadania włochatego towarzysza, który nas obroni, ale również spore obciążenie dla naszego budżetu.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa?

Przede wszystkim należy myśleć o psie jak o pełnoprawnym członku rodziny, który odczuwa emocje tak samo jak człowiek, ale wyraża je na swój psi sposób. Nie może być on zabawką ani jednorazową zachcianką a odkąd pojawi się w domu, zmienia życie całej rodziny – na lepsze.

Wielu osobom, które rozważają przygarnięcie pupila wydaje się, że koszty jego utrzymania zamykają się w kupieniu wyprawki i zadbaniu o szczepienie/odrobaczenie. Niekiedy zapominają nawet o kosztach jedzenia, uznając, że pies zje resztki ze stołu a od czasu do czasu dostanie jakąś psią karmę. Nic bardziej mylnego. Pies to nie tylko rutynowe szczepienia i karma. To cała masa wydatków planowanych i nieplanowanych, na które nie każdy portfel jest przygotowany.

Zestawienie psich wydatków

Jeśli co roku jeździsz na wakacje to decydując się na psa Twój budżet roczny nie zmieni się. Pies będzie Cię kosztował mniej więcej tyle co dobre dwutygodniowe wakacje w zagranicznym nadmorskim kurorcie!

Zestawienie wydatków związanych z pupilem prezentuje się następująco:

Usługa Cena
kupienie psa z rodowodem od 1000 zł do kilku tysięcy (w zależności od rasy i hodowli)
przygarnięcie psa schroniskowego opłata schroniskowa (w niej szczepienie ok. 30 zł)
jeśli decydujesz się na szczeniaka licz się z pakietem szczepień (nosówka x3, wścieklizna x1) ok. 150 zł (zależy od gabinetu weterynaryjnego)
odrobaczanie u szczeniaka 2-3 razy na początku, u starszego psa dwa razy w roku ok. 60 zł (w zależności od gabinetu weterynaryjnego)
szczepienie dorosłego psa – raz do roku ok. 40 zł (w zależności od gabinetu weterynaryjnego)
wyprawka (koszyk/materacyk/buda, smycz, obroża/szelki, miska, psi szampon/szare mydło, woreczki na odchody) od 150 zł do 400 zł
karma sucha, przekąski, inne jedzenie ok. 50 zł miesięcznie
strzyżenie ok. 60 zł (drożej przy dużym psie)
nieplanowane wizyty u weterynarza od 50 zł w górę jednorazowo
szkolenie psa 500 zł
pogryzione meble, kapcie i kabelki… bezcenne

 

Oszczędności w utrzymaniu psa

Najwięcej oszczędności mogą przynieść zabawki, kąpiele oraz psie przekąski – wchodząc do sklepu zoologicznego z każdej strony jesteśmy wręcz bombardowani pseudo-kośćmi, gryzakami i innymi psimi gadżetami. Od razu wyobrażamy sobie jak nasz pupil bawi się gumową piłeczką lub jak nagradzamy go psim snackiem za piękny aport. Jeśli nie chcesz zbankrutować, opanuj się! Twojemu psu jest wszystko jedno czy kupisz mu drogą zabawkę, czy też oddasz mu swojego starego misia albo jedną z tenisowych piłek. Psie smakołyki są dobrym sposobem nagradzania, zwłaszcza przy tresurze, jednak drogie przysmaki można zastąpić przygotowanymi własnoręcznie ciasteczkami wątrobianymi.

Nie musisz też karmić psa cały czas suchą karmą (to tak jakbyś miał przeżyć na samym musli). Dodanie do psiego jadłospisu rzeczy, które je reszta rodziny pozwoli nieco zaoszczędzić na karmie i wyjdzie zdrowiej dla psa. Nie uszczuplaj jednak psu porcji ani nie oszczędzaj na jakości jedzenia!

Jeśli wydatki, jakie trzeba ponieść posiadając pupila, są dla Ciebie zbyt wysokie – wstrzymaj się. Pies to wieczne dziecko i sam na siebie nie zapracuje. Bez finansowej świadomości spoczywającej na właścicielu możesz skrzywdzić kochającego Cię czworonoga.

Ile kosztuje pies rasowy?

Ile kosztuje pies rasowy? Oto ceny najpopularniejszych ras:

  • Chihuahua: od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • Golden Retriever: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Labrador Retriever: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Bulldog francuski: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Pudel: od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

podobne artykuły

1 komentarz

Marta M. 4 stycznia 2018 - 02:50

Co za głupoty -.-

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl