Strona główna Hobby Ile kosztuje jamnik?

Ile kosztuje jamnik?

autor Emilia Woźniak
0 komentarz 824 odsłon 3 minuty czytania

Marzysz o przyjacielskim małym piesku o niesamowicie uroczym wyglądzie? Jeśli tak, to jamnik może być rasą stworzoną dla Ciebie. Jednak przed podjęciem decyzji o posiadaniu tego psa, ważną kwestię stanowi poznanie specyfiki tej rasy i kosztów związanych z jej utrzymaniem.

Ile kosztują jamniki poszczególnych ras?

Jamniki charakteryzują się proporcjonalnie długim tułowiem w porównaniu do ich krótkich łapek. Istnieje kilka odmian tych uroczych piesków, które różnią się głównie długością sierści. Jamnik krótkowłosy to najbardziej popularna odmiana jamnika. Pies ten odznacza się krótką, gładką i lśniącą sierścią. Inna odmiana rasowa to jamnik szorstkowłosy, którego sierść jest bardziej twarda i wymaga regularnego szczotkowania.

Pięknie prezentują się jamniki długowłose posiadające jedwabistą gładką lub falistą sierść. Właściciel takiego psa powinien pamiętać o właściwej pielęgnacji włosia swojego pupila. Niezwykle urocze są także jamniki miniaturowe charakteryzujące się proporcjonalnie krótszym tułowiem i nogami. Osiągają one zwykle wagę 4-5 kg i wysokość 14-18 cm.

Ile kosztuje jamnik z uwzględnieniem rodzaju hodowli i odmiany gatunkowej prezentujemy poniżej:

rasa koszt zakupu szczeniaka bez rodowodu koszt zakupu szczeniaka z rodowodem
jamnik krótkowłosy 1 000 – 3 000 zł ponad 3 000 zł
jamnik szorstkowłosy 1 500 – 3 500 zł ponad 3 500 zł
jamnik długowłosy 2 000 – 4 000 zł ponad 4 000 zł
jamnik miniaturowy 1 500 – 4 000 zł ponad 4 000 zł

Decydując się na zakup jamnika niezależnie od jego rasy, warto upewnić się, że pochodzi on od zaufanego hodowcy, który zapewnia zwierzętom odpowiednie warunki życiowe i dba o ich zdrowie.

Jakie usposobienie ma jamnik?

Jamniki mimo swojego stosunkowo małego rozmiaru są odważne. Mają tendencję do wykazywania się niezależnością, więc czasami mogą być uparte. Pomimo ich zdecydowanego charakteru jamniki są zazwyczaj wiernymi towarzyszami i przywiązują się do członków rodziny. Odznaczają się też wysokim poziomem inteligencji i potrafią szybko się uczyć. Psy tej rasy mają zazwyczaj sporo energii do wykorzystania, więc potrzebują codziennej aktywności fizycznej.

Ile kosztuje utrzymanie jamnika?

Podstawową potrzebą każdego domowego pupila, którą powinien zaspokoić właściciel, jest wyżywienie. Warto inwestować w wysokiej jakości karmę dostarczającą psu odpowiednich składników odżywczych. Zwłaszcza długowłosa odmiana jamnika wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji sierści. Należy także pamiętać o przycinaniu pazurów i czyszczeniu uszu swojego ulubieńca. Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie psu opieki weterynaryjnej na wysokim poziomie obejmującej szczepienia, profilaktykę przeciwpasożytniczą i leczenie. Miesięczne koszty utrzymania jamnika zazwyczaj prezentują się tak:

rodzaj wydatku miesięczny koszt
zakup karmy 100 – 300 zł
pielęgnacja 50 – 200 zł
opieka weterynaryjna 50 – 200 zł

By pupil czuł się swobodnie w Twoim mieszkaniu, domu lub ogrodzie, warto przystosować otoczenie do jego potrzeb. Dotyczy to zakupu takich akcesoriów jak legowisko, miski i zabawki. Bardzo istotną kwestię stanowi także posiadanie smyczy dla psa umożliwiającej wyprowadzenie go na spacer. Wielu właścicieli decyduje się również na ubezpieczenie jamnika, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi kosztami weterynaryjnymi, co warto uwzględnić w wydatkach na utrzymanie psa.

Ile kosztuje szkolenie jamnika?

Zadając sobie pytanie, ile kosztuje pies, należy uwzględnić nie tylko koszty zakupu karmy, akcesoriów i opieki weterynaryjnej, ale także ewentualne szkolenie pupila. Jeśli właściciel chce, aby jego ulubieniec nauczył się posłuszeństwa dobrym pomysłem może być zapisanie go na specjalne zajęcia. Szkolenie podstawowe obejmuje naukę elementarnych komend i dobrych manier i zwykle jest tańsze niż zaawansowany program szkoleniowy, podczas którego zwierzę poznaje różne sztuki. Na koszt takiego kursu wpływa także miejsce realizacji i sposób prowadzenia zajęć. Poniżej przedstawiamy, ile może kosztować szkolenie jamnika:

rodzaj szkolenia koszt
indywidualne sesje 100 – 300 zł/godzinę
kursy grupowe 500 – 2 000 zł
szkolenie podstawowe 500 – 1 500 zł
szkolenie zaawansowane 1000 – 3 000 zł

Należy wziąć pod uwagę, że doświadczenie trenera czy też wybór renomowanej szkoły dla psów również mogą podnieść cenę kursu dla czworonoga.

Posiadanie jamnika może przynieść dużo radości, ponieważ psy te są żywiołowe i towarzyskie. Właściciel tego uroczego psa musi jednak pamiętać o kosztach związanych z utrzymaniem i opieką nad swoim pupilem. Jak sądzisz, czy warto wybrać jamnika jako zwierzęcego towarzysza? Czekamy na Twoją opinię w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl