Strona główna Usługi Ile kosztuje pozew o rozwód?

Ile kosztuje pozew o rozwód?

autor Franciszka Wiśniewska
1 komentarz 419 odsłon 3 minuty czytania

Z reguły etap miłosny rozpoczyna się od momentu poznania drugiej osoby. Jedna strona zakochuje się w drugiej i razem tworzą plany na przyszłość. Po ślubie, etap dalszego życia rozpoczyna się pomiędzy partnerami. Jednakże w niektórych przypadkach obie strony po dłuższym okresie poznawczym zaczynają mieć wątpliwości, czy ślub był odpowiednią porą na zawarcie związku małżeńskiego. W niniejszym artykule przedstawmy różne powody rozwodowe, oraz pokażemy, ile kosztuje pozew o rozwód.

Jakie są główne powody rozwodowe?

Gdy para małżonków nadmiernie się kłóci z byle powodu, wcale nie musi oznaczać, że potrzebny będzie pozew o rozwód. Jedni uważają, że kłótnie w związkach są potrzebne, ponieważ wymieniają się argumentami w celu przyznania jakiejś „racji”. Stąd można zauważyć, że nawet podczas kłótni są sobą zainteresowani. Jednakże jeśli mamy do czynienia z innymi przypadkami np. zdrada, to już można się zastanowić nad rozwodem. Podczas ceremonii ślubnej wyznaje się przysięgę małżeńską, w tym wierność. Zdrada jest czymś, co kompletnie burzy koncepcję przysięgi, ponieważ osoba, która dopuściła się tego czynu, nie wywiązała się z wypowiedzianych słów. Jest to jedna z wielu przyczyn. Kolejną można wymienić przemoc domowa. Są to już gorsze przypadki, przy których należy szukać pomocy u osób trzecich. W niektórych domach jedna strona zaczyna się wyżywać fizycznie lub psychicznie na drugiej, ponieważ osoba ta jest jej „własnością” i może robić co chce. Jest to jedna z wielu przyczyn przemocy domowej. W takich przypadkach koniecznie jest wzięcie rozwodu, aby zapobiec tragedii. Łagodną wersją rozwodową jest rozwód spowodowanym brakiem zainteresowania lub dalszego życia z drugą osobą. Taka wersja może być objawiona z pośrednictwem dwojga osób, które zdecydują się na ten krok, lub jednej ze stron.

Gdzie można złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód może złożyć każdy z małżonków z konkretnego powodu. We wniosku, który należy wypełnić, trzeba uwzględnić wszystkie dane osobowe jednej i drugiej strony, podać przyczynę, wymienić zawód itp. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, warto zapoznać się z miejscem, w którym możesz go otrzymać. Główną instytucją, w której można złożyć pozew o rozwód, jest sąd okręgowy na wydziale cywilnym. Po wypełnionym wniosku osoba, która złożyła pozew o rozwód, dostaje informacje o dacie rozprawy sądowej, aby sąd okręgowy lub rodzinny (w zależności od konkretnego powodu rozprawy) mógł rozwiązać związek małżeński.

Ile kosztuje pozew o rozwód?

Podczas składania wypełnionego wniosku o rozwód, należy także zapoznać się z ceną. W niektórych przypadkach sąd nie może udzielić rozwodu, ponieważ powód podany przez jednej ze stron nie był zasadniczo wyjaśniony, bądź nie odpowiadał normom cywilnym. Ile zatem kosztuje pozew o rozwód? Można się spotkać z ceną około 600 zł. Jednakże mogą zostać doliczane koszta, jeśli jedna ze stron wynajmie specjalistycznego prawnika, który może zapewnić „wygraną” w rozprawie sądowej.

Jakie inne koszty oprócz pozwu rozwodowego?

Koszt wniesienia pozwu o rozwód może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności sprawy, takich jak wybór adwokata, złożone żądania i inne wymagania. Koszt taki może również się różnić w zależności od kraju i stanu prawnego, w którym wnosi się pozew.

W Polsce koszt wniesienia pozwu o rozwód składa się przede wszystkim z trzech elementów:

  • Opłata sądowa – wynosi 600 zł i jest stała dla każdej sprawy rozwodowej.
  • Koszty związane z wynajęciem adwokata – w przypadku rozwodu adwokat jest wymagany, więc należy liczyć się z kosztami związanymi z usługami adwokackimi. Wysokość tych kosztów zależy od stawek obowiązujących u konkretnego adwokata, ilości czasu poświęconego na sprawę oraz skomplikowania samej sprawy.
  • Koszty innych opłat – mogą to być koszty związane z tłumaczeniem dokumentów, koszty notarialne lub koszty związane z uzyskaniem niezbędnych zaświadczeń.

Sumaryczny koszt wniesienia pozwu o rozwód z adwokatem może wynosić od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wyżej wymienionych czynników. Warto pamiętać, że koszty te są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od sytuacji konkretnej osoby.

podobne artykuły

1 komentarz

Olga 7 lipca 2022 - 10:04

Pozew o rozwód kosztuje, jednak w sytuacji, gdy nie jest on za porozumieniem stron, jest wspólny majątek, dzieci, to ja nie widzę innego wyjścia. Trzeba zapłacić, ale i zwiększyć swoje szanse na wyjście z tego obronną ręką.

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl