Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje badanie kału na Helicobacter?

Ile kosztuje badanie kału na Helicobacter?

autor Marek Kresso
0 komentarz 592 odsłon 2 minuty czytania

Helicobacter pylori to bakteria, która jest przyczyną wielu chorób układu pokarmowego. Żeby zdiagnozować zakażenie tą bakterią, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztują badania na Helicobacter.

Czym jest Helicobacter?

Helicobacter pylori to bakteria, która może powodować choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Leczenie H. pylori polega na stosowaniu antybiotyków i inhibitorów pompy protonowej, które pomagają zmniejszyć ilość kwasu w żołądku. Niektóre objawy zakażenia H. pylori to bóle brzucha, nudności, wymioty, zgaga, biegunka, utrata apetytu i masy ciała. Zakażenie H. pylori jest dosyć powszechne, a prawdopodobieństwo zakażenia zwiększa się wraz z wiekiem. Jednak na szczęście większość ludzi zakażonych tą bakterią nie ma objawów i nie wymaga leczenia. Jeśli podejrzewasz zakażenie H. pylori, warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi właściwe badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Ile kosztuje badanie kału na Helicobacter?

Koszt badania kału na Helicobacter pylori zwykle wynosi od około 50 do 150 złotych w Polsce, ale ceny mogą być różne w poszczególnych laboratoriach. Na cenę badania składają również koszty konsultacji lub przygotowania do procedury.

W przypadku badań przeprowadzanych w ramach publicznej służby zdrowia, jego koszty mogą być częściowo lub w całości pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli pacjent spełnia określone kryteria, np. jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma skierowanie na badanie i jest ono zgodne z zasadami refundacji przez NFZ.

Ile kosztują dodatkowe badania na Helicobacter?

W przypadku podejrzenia zakażenia Helicobacter pylori dodatkowe testy, które mogą być wykonane, to przede wszystkim badanie krwi, gastroskopia z biopsją i test oddechowy. Wybór odpowiedniego testu zależy od stanu zdrowia pacjenta, a decyzja o jego wykonaniu powinna zostać podjęta przez lekarza.

Jeśli podczas gastroskopii zostanie zdiagnozowane zapalenie błony śluzowej żołądka lub wrzodziejące zapalenie żołądka, dodatkowo mogą być wykonane badania histopatologiczne lub testy na obecność H. pylori w pobranych próbkach biopsji. Jeżeli istnieje podejrzenie poważniejszych powikłań związanych z zakażeniem H. pylori, takich jak choroba wrzodowa, guz trzustki lub choroba niedokrwienna serca, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania obrazowe, elektrokardiogram (EKG) lub badania laboratoryjne. Poniżej przedstawiamy koszty tych badań w Polsce:

rodzaj badania cena badania
badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko H. pylori 30 – 100 zł
gastroskopia z biopsją 400 – 1 500 zł
elektrokardiogram (EKG) 30 – 100 zł
badania histopatologiczne 100 – 500
badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa) 100 – 1 000 zł
test oddechowy na obecność H. pylori 150 – 300 zł

Wczesne zdiagnozowanie Helicobacter pozwala zapobiec rozwojowi choroby i zastosować odpowiednie leczenie. Naszym zdaniem warto uważnie obserwować swój organizm i w przypadku niepokojących objawów, udać się na wizytę do lekarza. Wykonywałeś kiedyś badanie na obecność H. pylori? Wiedziałeś o istnieniu tej bakterii? Daj znać w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl