Helicobacter pylori to bakteria, która jest przyczyną wielu chorób układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Aby zdiagnozować zakażenie H. pylori, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się ile kosztują badania na Helicobacter.
Czym jest Helicobacter?
Helicobacter pylori to bakteria, która może powodować choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Bakteria ta jest powszechnie obecna w populacji, ale nie u wszystkich powoduje chorobę.
Leczenie H. pylori polega na stosowaniu antybiotyków i inhibitorów pompy protonowej, które pomagają zmniejszyć ilość kwasu w żołądku. Niektóre objawy zakażenia H. pylori to bóle brzucha, nudności, wymioty, zgaga, biegunka, utrata apetytu i utrata masy ciała. Zakażenie H. pylori jest bardzo powszechne, a częstość zakażenia zwiększa się wraz z wiekiem. Jednakże, większość ludzi zakażonych tą bakterią nie ma objawów i nie wymaga leczenia.
Jeśli podejrzewasz zakażenie H. pylori, warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie.
Ile kosztuje badanie kału na Helicobacter?
Koszt badania kału na Helicobacter pylori zwykle wynosi od około 50 do 150 złotych w Polsce, ale ceny mogą się różnić w zależności od miejsca wykonywania badania oraz od dodatkowych kosztów, takich jak konsultacje lub przygotowanie do badania.
W przypadku badań przeprowadzanych w ramach publicznej służby zdrowia, koszty badania kału na Helicobacter pylori mogą być częściowo lub w całości pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli pacjent spełnia określone kryteria, np. jeśli pacjent jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma skierowanie na badanie, a badanie jest zgodne z zasadami refundacji przez NFZ.
Ile kosztują dodatkowe badania na Helicobacter?
W przypadku podejrzenia zakażenia Helicobacter pylori, dodatkowe testy, które mogą być wykonane, to przede wszystkim badanie krwi, gastroskopia z biopsją, test oddechowy lub badanie kału. Wybór odpowiedniego testu zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, a decyzja o jego wykonaniu powinna zostać podjęta przez lekarza.
Jeśli podczas gastroskopii zostanie zdiagnozowane zapalenie błony śluzowej żołądka lub wrzodziejące zapalenie żołądka, dodatkowo mogą być wykonane badania histopatologiczne lub testy na obecność H. pylori w pobranych próbkach biopsji. Jeśli istnieje podejrzenie poważniejszych powikłań związanych z zakażeniem H. pylori, takich jak choroba wrzodowa, guz trzustki lub choroba niedokrwienna serca, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania obrazowe, elektrokardiogram (EKG) lub badania laboratoryjne. Poniżej przedstawiamy przybliżone orientacyjne koszty tych badań w Polsce:
- Badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko H. pylori: od około 30 do 100 złotych.
- Gastroskopia z biopsją: od około 400 do 1500 złotych.
- Elektrokardiogram (EKG): od około 30 do 100 złotych.
- Badania histopatologiczne, może kosztować od około 100 do 500 złotych.
- Badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa): od około 100 do 1000 złotych.
- Test oddechowy na obecność H. pylori: od około 150 do 300 złotych.
Warto jednak pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od wybranej placówki medycznej i stosowanej metody diagnostycznej.