Scrabble

Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie, która jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Niestety, jej największą wadą jest cena. Najtańszą tradycyjną wersję znaleźliśmy w sieci za 78 zł.

Gra została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku, a dystrybutorem gry w Polsce jest firma Mattel. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób i polega na układaniu słów z wylosowanych literek w postaci krzyżówki. Każde słowo jest punktowane, a grę wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów. Organizacją zrzeszającą polskich scrabblistów jest Polska Federacja Scrabble (PFS), która od 1993 roku organizuje Mistrzostwa Polski.

Różne wersje gry

Do wyboru mamy trzy wersje tej gry: tradycyjną (koszt od 78 złotych), junior-dla dzieci (od 5 lat) oraz travel (wygodna w podróży).

Scrabble TravelWersja travel to podróżna wersja gry Scrabble. Opakowanie po rozłożeniu służy jako plansza do gry. Płytki z literami są wkładane w odpowiednie otwory na planszy. Dodatkowe ułatwienie stanowią liczniki z punktacją. Literki świetnie mocują się na planszy, a całość można złożyć do postaci eleganckiego kuferka – przydatne nie tylko w podróży, ale na przykład wtedy gdy chcemy dokończyć grę ze znajomymi przy następnej okazji! Koszt gry jest dość wysoki – od 76 zł.

Scrabble JuniorW wersji Scrabble Junior plansza do gry jest obustronna. Błękitna dla młodszych dzieci – na niej trzeba kojarzyć połączone za sobą wyrazy z ilustracjami, a druga plansza (kolorowa) to bardziej złożona gra dla starszych dzieci i uczy alfabetu. Ceny w sklepach internetowych zaczynają się już od 60 złotych.

 

Gdzie kupisz najtaniej?

Problem ze słowami?

Częstym kłopotem graczy Scrabble jest udowodnienie innym, że dane słowo jest dozwolone. Dotyczy to zwłaszcza końcówki rozgrywki, gdy wszystkim pozostają pojedyncze literki, które trudno gdziekolwiek „wcisnąć”. Rozwiązaniem tego problemu jest (oprócz zwykłego słownika) nasza lista dozwolonych dwu- i trzyliterówek przygotowana w postaci dokumentu Worda i gotowa do wydrukowania! Pierwotnie lista została przygotowana i zatwierdzona przez PFS. Dwuliterówek jest 119, więc można się ich nauczyć, aby później zabłysnąć w towarzystwie znajomością słów. Z trzyliterówkami będzie gorzej – na liście widnieje ich ponad 1600.

Z kłótniami o słówka, czy bez – my i tak życzymy udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *