Strona główna Moto Ile kosztuje diesel?

Ile kosztuje diesel?

autor Emilia Woźniak
0 komentarz 324 odsłon 3 minuty czytania

Olej napędowy znany również jako diesel jest popularnym paliwem stosowanym w pojazdach z silnikiem spalinowym. Na jego cenę wpływają koszty wydobycia ropy naftowej i produkcji paliw, podatki czy też marże stacji paliwowych. W różnych krajach ceny za litr diesla mogą się bardzo różnić, ponieważ często podlegają lokalnym uwarunkowaniom rynkowym i regulacjom. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, ile kosztuje diesel.

Co kształtuje cenę diesla?

Na cenę oleju napędowego wpływa przede wszystkim to, ile kosztuje ropa, a także takie czynniki jak popyt i podaż, opłaty transportowe, kursy walutowe oraz polityka energetyczna. Warto pamiętać, że fluktuacje kursów walutowych między walutami, w których handluje się ropą naftową, kształtują też ceny importowanego oleju napędowego. Jeśli wartość waluty lokalnej spada w stosunku do waluty handlowej, ceny diesla mogą wzrosnąć. Na to, ile kosztuje olej napędowy, ma też wpływ koszty transportu — im są one wyższe, tym więcej należy zapłacić za diesla na stacji benzynowej. Warto wziąć pod uwagę, że normy emisji wprowadzające dodatkowe wymogi technologiczne lub koszty dla producentów i dystrybutorów paliw również mogą podnieść cenę diesla.

Ile kosztuje ropa w Niemczech?

Niemcy są jednym z największych konsumentów ropy naftowej w Europie ze względu na duże zapotrzebowanie na paliwa dla swojego rozwiniętego sektora transportowego i przemysłu. Surowiec ten jest wykorzystywany nie tylko do produkcji paliw, ale także do produkcji chemikaliów, nawozów, tworzyw sztucznych i innych produktów petrochemicznych. Koszty ropy naftowej w Niemczech mogą wyglądać następująco:

rodzaj ropy naftowej koszt za baryłkę
Brent Crude 60 – 70 euro
West Texas Intermediate 55 – 65 euro
niemiecka ropa naftowa 55 – 65 euro
Urals Blend 55 – 65 euro

Niemcy dążą jednak do zrównoważonej transformacji energetycznej, której częścią jest redukcja zależności od ropy naftowej. Rząd niemiecki promuje rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, oraz inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych w celu ograniczenia konsumpcji paliw kopalnych. Jednak nadal ropa odrywa dosyć ważną rolę w kształtowaniu cen diesla w państwach importujących olej napędowy z Niemiec.

Ile kosztuje litr diesla?

Jednym z krajów importującym olej napędowy z Niemiec jest Polska. Zatem wielu kierowców może zadawać sobie pytanie, ile kosztuje diesel w Niemczech, aby oszacować koszty tego paliwa. Ceny za litr diesla u naszych zachodnich sąsiadów i w innych krajach mogą przedstawiać się tak:

kraj koszt
USA 2,80 – 3,50 dol
Wielka Brytania 1,20 – 1,40 gbp
Niemcy 1,20 – 1,40 euro
Francja 1,30 – 1,50  euro
Polska 5,50 – 6,50 zł
Indie 80 – 90 inr
Kanada 1,20 – 1,40 cad
Australia 1,40 – 1,60 aud
Rosja 45 – 55 rub
Chiny 6 – 7 cny
Brazylia 4 – 5 brl
RPA 15 – 17 zar

Warto pamiętać, że jednym z aspektów wpływającym na to, ile kosztuje diesel, są kursy walut, więc ceny za litr oleju napędowego cały czas ulegają zmianie.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje diesel, pamiętaj o tym, aby regularnie śledzić bieżące informacje na temat jego cen. Naszym zdaniem możesz też systematycznie sprawdzać, ile kosztuje ropa na Orlenie i innych stacjach benzynowych, porównywać jej ceny na stronach internetowych lub korzystać z oficjalnych źródeł, aby być na bieżąco z aktualnymi kosztami oleju napędowego. Czy diesel jest według Ciebie opłacalnym paliwem? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl