Strona główna Moto Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 312 odsłon 3 minuty czytania

Wymiana opon na zimowe może wydawać się znacznie poważniejszą kwestią niż zmiana ogumienia na letnie. W końcu mniejszym ryzykiem jest jazda na zimówkach przy kilkunastu stopniach na plusie niż poruszanie się na letnich gumach po zamarzniętym śniegu. Na szczęście pomimo swojej ogromnej roli dla bezpieczeństwa, wymiana opon na zimowe nie jest droższa niż zmiana opon przed sezonem letnim. Ceny mogą jednak różnić się w zależności od sytuacji rynkowej i gospodarczej w danym okresie. Poniżej znajdziecie informacje o tym, ile kosztuje wymiana opon na zimowe w 2023 roku.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe – istotny jest rozmiar, a także rodzaj felg?

Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę wymiany opon na zimowe jest rozmiar kół oraz typ felg, na których się poruszamy. Serwisy wulkanizacyjne wymagają z reguły wyższej kwoty za obsługę kół na alufelgach, które wymagają więcej ostrożności. Mniej zapłacimy za usługę, jeżeli nasze opony zimowe mają mały rozmiar – duże koła są cięższe, przez co ich podnoszenie i przenoszenie wymaga więcej wysiłku.

Przykładowy koszt wymiany opon na zimowe na felgach aluminiowych w najpopularniejszym rozmiarze 16 cali mieści się w okolicach zakresu 25-50 złotych za oponę. Istotną rolę odgrywa lokalizacja serwisu – w małych miejscowościach można spotkać zazwyczaj niższe ceny, ale nie jest to twarda reguła. Wiele zależy od polityki cenowej warsztatu. W przypadku felg stalowych cena za wymianę opony 16-calowej powinna oscylować między około 20 a 40 złotych.

Przy mniejszych felgach 15-calowych cena usługi na alufelgach to około 20-45 złotych, natomiast przy kołach stalowych jest to od nawet kilkunastu do około 35 złotych. Wymiana opon na zimowe przy 17-calowych alufelgach kosztuje około 30-55 złotych. Przy stalówkach będzie to około 20-45 złotych. Podane zakresy uwzględniają wartości skrajne. Przy popularnych rozmiarach 15-, 16- i 17-cali cena wymiany kompletu opon waha się zazwyczaj między 120 a 170 złotych.

Cena wymiany opon na zimowe rośnie dalej wraz z rozmiarem – wymiana dużych opon montowanych na alufelgach o średnicy 20-cali i więcej może osiągać, a nawet przekraczać cenę 120-200 złotych za sztukę. Analogicznie komplet małych kół 13-, czy 14-calowych można wymienić już za 60-80 złotych. Umawiając się na wymianę, warto zatem zadzwonić do kilku warsztatów i porównać ceny.

Jakie dodatkowe koszty mogą pojawić się podczas wymiany opon na zimowe?

Przed rozpoczęciem wymiany opon na zimowe rozsądnie jest zapytać o cenę usług dodatkowych, które mogą być doliczone do rachunku. Może się np. okazać, że serwis drożej wycenia wymianę opon w SUV-ach. Często dodatkowa opłata w wysokości około 20-30 złotych za komplet jest niezbędna przy oponach niskoprofilowych oraz oponach z systemem Run Flat.

Wymiana opon na zimowe nie polega wyłącznie na ściągnięciu gumy z felgi i założeniu nowej. Za każdym razem opony muszą być również wyważone. Zazwyczaj wyważanie jest uwzględnione w cenę wymiany opon, chyba że przyjeżdżamy z gotowymi kołami na przekładkę. Wówczas usługa z wyważaniem będzie droższa o około 20 złotych niż sama tylko przekładka. Może się również zdarzyć, że warsztat nie uwzględnia wyważania w cenie wymiany opon na felgach.

Ponadto wymiany może wymagać również wentyl. Wymiana jednego wentyla gumowego to tylko kilka złotych – zazwyczaj 5. Droższe są wentyle metalowe oraz chromowane, które mogą kosztować mniej więcej 10 złotych.

Jeżeli nasz samochód wykorzystuje system TPMS, podczas wymiany niezbędna będzie kalibracja czujników. W tym wypadku należy być przygotowanym na dodatkowy koszt na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych.

Ile trwa wymiana opon?

Czas wymiany opon jest zależny od tych samych czynników, co cena za usługę. Przy alufelgach należy być ostrożniejszym, więc może to potrwać chwilę dłużej. Duże koła są mniej poręczne, więc rozmiar też ma znaczenie. Standardowo, jeżeli umówimy się na konkretną godzinę i zostaniemy od razu przyjęci, to czas wymiany opon na zimowe wraz z wyważeniem powinien zająć od około 15 do mniej więcej 25 minut. Oczywiście czas może wydłużyć się do nawet około godziny, jeżeli konieczne będzie wykonanie dodatkowych czynności.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl