Sklep internetowy

Sklep internetowy

W Polsce handel w sieci kwitnie już od lat, niska bariera wejścia oraz stosunkowo niewielkie środki jakie należy zainwestować w start e-sklepu powoduje, że coraz większa liczba polaków pragnie założyć swój własny sklep internetowy.

Zaczynając działać w e-commerce musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Do podstawowych decyzji jakie należy podjąć jest wybór odpowiedniej branży oraz produktów, którymi będziemy obracać w sieci. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na popyt na dany produkt, jego cenę oraz marżę jaką możemy uzyskać. Kolejnym krokiem jest zakup domeny oraz skryptu naszego sklepu. Jeśli chodzi o wybór domeny nie jest to sprawa ani skomplikowana ani obarczona dużymi kosztami. Ceny rejestracji domen internetowych wahają się od 0 do 30 zł – nie są to duże kwoty. Przy wyborze skryptu naszego sklepu internetowego sprawa już znacznie się komplikuje. Na polskim rynku mamy różne rozwiązania do wyboru.

E-sklep w pudełku

Pierwszym rozwiązaniem jest zakup skryptu naszego e-sklepu w tak zwanej wersji pudełkowej prosto od producenta. Wiąże się to ze stosunkowo wysoką ceną, ryzykiem awarii oraz koniecznością zatrudnienia wyspecjalizowanego pracownika do obsługi sklepu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że bardzo często ze strony producenta nie mamy żadnego wsparcia w problemach technicznych, lub jest ono dodatkowo płatne. Ceny gotowych wersji pudełkowych zaczynają się od ok. 1000 zł.

Sklep na zamówienie

Następną możliwością jest zamówienie dedykowanego oprogramowania/skryptu sklepu u wyspecjalizowanej agencji interaktywnej. Inwestycja w dedykowane oprogramowanie jest zasadna jedynie gdy mamy bardzo specyficzne wymagania odnośnie funkcjonalności sklepu. Cena usług rzetelnych agencji zaczynają się od kwoty co najmniej 5 tys. zł. Obsługę techniczną sklepu przy takim wariancie najczęściej zleca się agencji, który skrypt stworzyła co wiąże się z dodatkowymi kosztami obsługi sklepu.

Wynajem sklepu

Trzecim, moim zdaniem najwłaściwszym, sposobem na nabycia niezbędnego oprogramowania jest wynajem skryptu w model SaaS (Software as a Service). Oznacza to, że nie jesteśmy właścicielami skryptu lecz jedynie dzierżawimy go. Oprogramowanie tego typu ma w Polsce coraz więcej zwolenników ze względu na niski koszt wynajmu na poziomie ok. 70 zł miesięcznie. W zamian za comiesięczną opłatę abonamentową mamy do dyspozycji dobrej jakości oprogramowanie wraz ze stałą opieką techniczną. Właściciel sklepu może zapomnieć o problemach technicznych i zająć się obsługą klienta. Dodatkowo przedsiębiorca ma korzyści podatkowe ze względu na możliwość wliczenia opłaty abonamentowej za udostępnienie oprogramowania sklepu w koszty uzyskania przychodu.

Dla początkującego przedsiębiorcy najlepszym chyba rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy udostępniającej oprogramowanie w modelu SaaS ze względu na niskie koszty oraz stałe wsparcie techniczne ze strony dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *