Strona główna Komputery Ile kosztuje sklep internetowy?

Ile kosztuje sklep internetowy?

autor ile kosztuje
0 komentarz 348 odsłon 4 minuty czytania

W Polsce handel w sieci kwitnie już od lat, niska bariera wejścia oraz stosunkowo niewielkie środki jakie należy zainwestować w start e-sklepu powoduje, że coraz większa liczba Polaków pragnie założyć swój własny sklep internetowy.

Zaczynając działać w e-commerce. musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Do podstawowych decyzji, jakie należy podjąć, jest wybór odpowiedniej branży oraz produktów, którymi będziemy obracać w sieci. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na popyt na dany produkt, jego cenę oraz marżę, jaką możemy uzyskać. Kolejnym krokiem jest zakup domeny oraz skryptu naszego sklepu. Jeśli chodzi o wybór domeny. nie jest to sprawa ani skomplikowana, ani obarczona dużymi kosztami. Ceny rejestracji domen internetowych wahają się od 0 do 30 zł – nie są to duże kwoty. Przy wyborze skryptu naszego sklepu internetowego sprawa już znacznie się komplikuje. Na polskim rynku mamy różne rozwiązania do wyboru.

E-sklep w pudełku

Pierwszym rozwiązaniem jest zakup skryptu naszego e-sklepu w tak zwanej wersji pudełkowej prosto od producenta. Wiąże się to ze stosunkowo wysoką ceną, ryzykiem awarii oraz koniecznością zatrudnienia wyspecjalizowanego pracownika do obsługi sklepu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że bardzo często ze strony producenta nie mamy żadnego wsparcia w problemach technicznych, lub jest ono dodatkowo płatne. Ceny gotowych wersji pudełkowych zaczynają się od ok. 1000 zł.

E-commerce na zamówienie

Następną możliwością jest zamówienie dedykowanego oprogramowania/skryptu sklepu u wyspecjalizowanej agencji interaktywnej. Inwestycja w dedykowane oprogramowanie jest zasadna jedynie gdy mamy bardzo specyficzne wymagania odnośnie funkcjonalności sklepu. Cena usług rzetelnych agencji zaczynają się od kwoty co najmniej 5 tys. zł. Obsługę techniczną sklepu przy takim wariancie najczęściej zleca się agencji, który skrypt stworzyła. co wiąże się z dodatkowymi kosztami obsługi sklepu.

Wynajem sklepu internetowego

Trzecim, moim zdaniem najwłaściwszym, sposobem na nabycia niezbędnego oprogramowania jest wynajem skryptu w model SaaS (Software as a Service). Oznacza to, że nie jesteśmy właścicielami skryptu, lecz jedynie dzierżawimy go. Oprogramowanie tego typu ma w Polsce coraz więcej zwolenników ze względu na niski koszt wynajmu na poziomie ok. 70 zł miesięcznie. W zamian za comiesięczną opłatę abonamentową mamy do dyspozycji dobrej jakości oprogramowanie wraz ze stałą opieką techniczną. Właściciel sklepu może zapomnieć o problemach technicznych i zająć się obsługą klienta. Dodatkowo przedsiębiorca ma korzyści podatkowe ze względu na możliwość wliczenia opłaty abonamentowej za udostępnienie oprogramowania sklepu w koszty uzyskania przychodu.

Dla początkującego przedsiębiorcy najlepszym chyba rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy udostępniającej oprogramowanie w modelu SaaS ze względu na niskie koszty oraz stałe wsparcie techniczne ze strony dostawcy.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Koszt stworzenia i prowadzenia sklepu internetowego może się różnić w zależności od wielu czynników, jak wybór platformy e-commerce, zakres funkcji, wybór dostawcy hostingu, koszt projektu graficznego oraz koszt utrzymania i marketingu. Oto ogólne informacje, ile kosztuje sklep internetowy?

  • Platforma e-commerce: Istnieje wiele platform e-commerce dostępnych na rynku, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Przykłady popularnych platform to Shopify, WooCommerce, Magento czy PrestaShop. Koszty związane z korzystaniem z tych platform mogą się różnić. Shopify oferuje plany miesięczne, zaczynając od około 29 USD (około 120 PLN) miesięcznie. WooCommerce jest wtyczką dla WordPressa i jest bezpłatny, ale może wymagać opłat za niektóre dodatki i usługi. Magento i PrestaShop mają zarówno bezpłatne, jak i płatne wersje, z różnymi kosztami związanymi z dodatkami i usługami.
  • Hosting: Koszt hostingu dla sklepu internetowego może się różnić w zależności od wybranej platformy e-commerce, dostawcy usług hostingowych i wymagań technicznych. Ceny zaczynają się od około 10 PLN miesięcznie dla podstawowego hostingu, ale mogą wzrosnąć nawet do kilkuset złotych miesięcznie w przypadku bardziej zaawansowanych i wydajnych rozwiązań hostingowych.
  • Projekt graficzny i szablon: Koszt stworzenia indywidualnego projektu graficznego dla sklepu internetowego może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od doświadczenia projektanta i zakresu pracy. Alternatywą może być zakup gotowego szablonu, którego ceny zaczynają się od około 50 PLN i mogą sięgać kilkuset złotych.
  • Dodatkowe funkcje i integracje: W zależności od potrzeb, sklep internetowy może wymagać dodatkowych funkcji, takich jak integracja z systemami płatności, systemami wysyłkowymi, narzędziami do zarządzania treścią, czy różnymi wtyczkami. Koszty związane z tymi integracjami mogą się różnić, w zależności od używanych narzędzi i usług.
  • Utrzymanie i marketing: Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z bieżącymi kosztami, takimi jak opłaty za aktualizacje oprogramowania, utrzymanie serwera, zarządzanie treścią czy wsparcie techniczne. Ponadto marketing sklepu internetowego, tak jak reklama w mediach społecznościowych, Google Ads czy e-mail marketing, może generować dodatkowe koszty.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl