Playstation 3

Playstation 4 czy XBOX one?

Na podstawie tego co już wiemy o tych konsolach możemy wyrobić już sobie o nich zdanie. Dzisiaj jednak odpowiemy na ulubione pytanie graczy „Która konsola jest lepsza”?

Zacznijmy od tego, że są to konsole nowej generacji więc ich cena nie jest mała:

  • Xbox One: 499 euro (w Polsce )
  • Playstation 4: 399 euro (w Polsce )

W starciu na cenę bez wątpliwości wygrywa konsola PS4 jest tańsza o całe 100 euro. Jednak jest tutaj mały haczyk. W cenie xboxa one jest dodatkowo kontroler ruchowy Kinect.

Jeżeli chcielibyście poskakać i po wygimnastykować się przed telewizorem do którego podłączony jest Playstation 4 musieli byście dokupić kontroler Move i kamerę Playstation Eye co skutecznie zmniejszy różnice cen do takiej której nawet nie odczujemy.
Dlatego w kategorii „Cena” przyznajemy remis i obie konsole dostają po jednym punkcie.

Porównanie obu konsoli

Xbox OnePlaystation 4
GPUAMD Jaguar x86 (8-rdzeni)AMD Jaguar x86 (8-rdzeni)
CPUAMD GCN 768-SPUAMD GCN 1152-SPU
RAM

8 GB DDR3 2133MHz, 32 MB eSRAM

(5 GB dla gier, 3 GB zarezerowane dla systemu)

8 GB DDR5 5500MHz
Pojemność500 GB HDD, nie można wymienić dysku, można podpiąć dodatkowy500 GB HDD, można wymienić dysk twardy
Napęd optycznyBlu-Ray, DVDBlu-Ray, DVD
Wyświetlanie obrazu1080p i 4K1080p (gry), 4K Media (teoretycznie granie w 4K wydaje się być możliwe, jednak Sony nic o tym nie wspomniało)
Audio7.1 Surround SoundBrak informacji. Prawdopodobnie również 7.1
Wyjście A/VHDMI, Optical SPDIFHDMI, Optical SPDIF, analogowe
Wejście A/VHDMIbrak
Dodatkowy kontrolerMicrosoft Kinect Voice/Move (wymagany, nie można go wyłączyć)Kontroler Playstation Move + kamera Playstation Eye
Dodatkowy wyświetlaczDowolne urządzenie z aplikacją Xbox SmartGlass (Windows, Windows Phone, Android, iOS)Dowolne urządzenie z aplikacją Playstation App (Android, iOS) lub Playstation Vita

Jak można zauważyć specyfikacja sprzętowa danych urządzeń jest w dużej mierze podobna. Dlatego nie zostaje nic innego jak przydzielić remis w tej kategorii.

Ostatnia kategoria to słabe i dobre cechy tych konsol

Na obu konsolach do gry multiplayer będzie potrzebny dodatkowy abonament który będzie trzeba wykupić. Na szczęści obie platformy oferują nam darmowe gry które będzie można pobrać dzięki temu abonamentowi. Teraz roczny abonament Xbox Live Gold kosztuje 139,90 zł Jednak nie daje możliwości pobierania darmowych gier. natomiast PSN+ kosztuje 195 zł. Niemal pewną rzeczą jest to, że abonament XBOX-owy podrożeje więc ceny się wyrównają. Playstation 4 nie musi być podłączone do sieci. Xbox One jednak musi i to 24h na dobę.

Minusem dla Xboxa jest zablokowanie gier używanych. Czyli jak przejdziemy grę to nie możemy jej nikomu sprzedać ani dać koledze. Jedyna możliwość to pożyczenie gier przez specjalną grupę niestety można do niej dodać jedynie 10 osób. Ten niewielki minus sprawia, że ludzie wybierają jednak PS4, lecz obie platformy są dobre i obie na pewno są warte swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *