Opony zimowe

Opony zimowe

Najtańsze opony zimowe, które znalazły się rankningu ADAC kosztują od 148 zł, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dokonując wyboru opon zimowych musimy patrzeć jednak nie tylko na cenę, ale na jakość, ponieważ od niej zależy nasze bezpieczeństwo oraz życie. A ono nie ma ceny…

Według najnowszego rankingu ADAC na śniegu najlepiej radzą sobie opony Continental ContiWinterContact TS800 (koszt od 270 do 610 zł), które również są najbardziej ekonomiczne – zużywają najmniej paliwa. Na kolejnych pozycjach znalazły się Semperit Master-Grip i ESA-Tecar Super Grip 7.

Na lodzie nie będą „tańczyć” opony serii Michelin Alpin A4, które uzyskały wynik lepszy niż Sava Eskimo S3+ czy Falken Eurowinter HS439.

Na mokrej nawierzchni dobrze radzą sobie Goodyear UltraGrip 8, Continental ContiWinterContact TS800 (ponownie na podium!) oraz Uniroyal MS Plus 66.

Ceny i zakup

Jak widać na przykładzie zwycięzcy rankingu czy na przykład modelu Alpin 4 (ceny od 290 do 479 zł), ceny opon w różnych sklepach internetowych mogą się różnić prawie dwukrotnie. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie ofert sklepów internetowych, tradycyjnych oraz wizyta na Allegro. Co więcej, droższy produkt wcale nie oznacza lepszej jakości – często bywa odwrotnie. Dla przykładu są to opony Maloya Davos i Falken Eurowinter HS439, które otrzymały dostateczną/mierną ocenę, a kosztują prawie tyle samo lub nawet więcej niż zwycięzca rankingu.\

Pełne wyniki testu opon zimowych ADAC 2011/2012

Prezentowane wyniki dotyczą opon zimowych o rozmiarach 175/65R14, ale można je przenosić również na inne rozmiary. Niższa wartość w kolumnach od 3 do 9 oznacza lepszy wynik. Kolumna 2 to ocena ogólna w polskiej skali szkolnej (im więcej tym lepiej). W nawiasach podano wagi, czyli znaczenie poszczególnych parametrów w ogólnym wyniku.

[table “14” not found /]

Źródło: Ranking ADAC

Najpopularniesze opony w ostatnim kwartale

Ranking producentów