Strona główna Hobby Ile kosztuje obiektyw portretowy?

Ile kosztuje obiektyw portretowy?

autor ile kosztuje
0 komentarz 510 odsłon 7 minuty czytania

Większość osób które sięgają po aparat fotograficzny fotografuje ludzi. Pierwsze kroki w fotografii portretowej zaczynamy robiąc zdjęcia członkom własnej rodziny – głównie dzieciom. Pomimo iż fotografia portretowa wydaje się być bardzo prosta, osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów za pomocą aparatu kompaktowego może być trudne.

Fotografia portretowa wiąże się z koniecznością wybrania jednego systemu sprzętowego – oznacza to, że najbardziej opłacalne jest pozostawanie cały czas przy jednym producencie. Obiektywy to drogi sprzęt, ale ulega zużyciu w bardzo małym stopniu – zatem ich zakup można traktować jako inwestycję. Rzadko kiedy występuje trudność w spieniężeniu obiektywu, szczególnie jeśli chodzi o wyższą półkę cenową.

W komplecie z lustrzanką dostajesz zawsze obiektyw kitowy – producenci załączają do aparatów tanie i ciemne obiektywy z zoomem. Czy można za ich pomocą uzyskać ładne portrety? Ze względu na ciemną optykę zdjęcia nie będą się wiele różniły od tych zrobionych zwykłym kompaktem. Za stosunkowo niską cenę możesz uzyskać o wiele większe możliwości niż fotografowanie “kitem”.

Ile kosztują obiektywy portretowe?

Zazwyczaj obiektywy portretowe posiadają stałą ogniskową i dużą jasność, dzięki czemu umożliwiają uzyskanie ostrości na twarzy i efektu rozmytego tła, co jest istotne przy fotografowaniu portretów. Przykładowe ceny obiektywów portretowych wynoszą:

  • Obiektyw 50mm f/1.8: od około 300 złotych do 1500 złotych w zależności od marki i modelu,
  • Obiektyw 85mm f/1.8: od około 800 złotych do 3000 złotych w zależności od marki i modelu,
  • Obiektyw 135mm f/2: od około 3000 złotych do 5000 złotych w zależności od marki i modelu.

Ile kosztuje obiektyw portretowy najniższej klasy?

Dla osoby która zaczyna przygodę z lustrzanką doskonałym wyborem będzie kupno obiektywu stałoogniskowego o naturalnej ogniskowej 50mm. Szkła o stałej ogniskowej są z reguły ostrzejsze niż te z zoomem. Dzięki o wiele większej (w porównaniu z tanimi zoomami)jasności, możemy robić zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych oraz mamy możliwość bawienia się z głębią ostrości. Tanie obiektywy portretowe bardzo ładnie rozmywają tło, zachowując przyzwoitą ostrość.

Wybór tego typu szkieł zależy oczywiście od tego która firma wyprodukowała nasz aparat. Wszyscy liczący się producenci sprzętu mają w ofercie własne propozycje dla osób które dopiero zaczynają robić zdjęcia.

Canon EF 50mm 1,8 to jeden z najczęściej kupowanych obiektywów. Można powiedzieć iż każdy użytkownik tego systemu miał kiedyś w fotograficznej torbie właśnie to szkło. Obiektyw kosztuje około 500 złotych, cechuje bardzo dobra (jak na tą półkę cenową) jakość optyki. Za tą kwotę uzyskujemy szkło które może nie zachwyca jakością wykonania, ale pozwala na uzyskanie ciekawych ujęć. Wykonanie można określić jako kiepskie. Plastik z którego jest zbudowany nie budzi zaufania, tym bardziej iż producent zdecydował się wykonać z plastiku również takie newralgiczne miejsca jak bagnet do mocowania obiektywu. Pierścień do ręcznego ostrzenia obrazu jest w zasadzie bezużyteczny, ze względu na niewielkie rozmiary i duże luzy. Najważniejsze jest jednak to jak nasz sprzęt sprawdza się w akcji. Pomijając fakt iż autofocus nie zawsze działa tak jakbyśmy chcieli, szkło sprawdza się bardzo dobrze. Nie ma wad w postaci aberracji chromatycznych, nie zniekształca też obrazu. Trzeba się wręcz starać by uzyskać na zdjęciu brzydką flarę czy odbicie – warstwy zapobiegające odbiciom spełniają swoją rolę. Ten obiektyw sprawdza się świetnie nie tylko do fotografii portretowej, pokaże także pazury w fotografii studyjnej.

Właściciele lustrzanek firmy Nikon z pewnością docenią zalety taniego i dobrego obiektywu o niemal analogicznych parametrach jak poprzednio opisywany, o nazwie Nikkor AF 50 mm 1,8 d. Zaskakuje użytkowników bardzo dobrą ostrością – jeśli wcześniej robiłeś zdjęcia tanim zoomem, będziesz miał pozytywne wrażenia. Ten model obiektywu jest zbudowany o wiele lepiej niż analogiczny Canon, autofocus sprawuje się także nieco lepiej. Nieco gorzej sprawuje się jeśli chodzi o pracę pod światło – jego wadą jest winietowanie.

obiektyw cena
Canon RF 50mm F1.8 STM 1 019,99 zł
Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM 2 049,99 zł
Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM 1 779,99 zł

Ile kosztuje obiektyw portretowy ze średniej półki cenowej?

Jeśli zdecydujesz się wydać nieco więcej pieniędzy na sprzęt do fotografii możesz spodziewać się zarówno lepszej jakości obrazu jak i trwałego wykonania. Wszystkie obiektywy z tego działu mogą służyć jako sprzęt dla profesjonalnego fotografa, który nie boi się braku zoomu.

Niestandardową propozycją Canona do fotografii portretowej jest obiektyw Canon EF 40mm f/2,8 STM. Jeśli pragniesz mieć lustrzankę która mieści się w kieszeni kurtki, warto zdecydować się mały aparat właśnie z tym obiektywem typu naleśnik. Jedyną jego wadą jest niezbyt duża jasność – świetnie sprawuje się w różnych warunkach oświetleniowych, jest dyskretny i oferuje szybki autofocus.

W fotografii portretowej bardzo ważną kwestią jest jasność. Canon 50mm f/1,4 w przystępnej cenie oferuje niezłą jakość wykonania. Ogromną zaletą jest celny autofocus, który działa szybciej niż w przypadku tańszego brata o jasności 1,8. Niestety, z całkowicie otwartej przesłony będziemy korzystali rzadko – szkło robi się ostre po przymknięciu osłony.

Firma Nikon również nie zawiedzie fotografów jeśli chodzi o średnią półkę cenową – jest nim mianowicie model Af 50mm f/1,4D. Jest wykonany bardzo solidnie, a po przymknięciu przysłony obraz jest ostry. Mimo stosunkowo wysokiej jasności nie będzie nadmiernie obciążał torby fotografa – jest lekki i niezbyt duży.

Gdy pragniesz uzyskać bardzo ostre zdjęcia nie musisz ograniczać się do obiektywów sygnowanych przez producenta. Do wyrazistych portretów dobrym rozwiązaniem jest kupno obiektywu makro – na przykład Tamrona SP AF 90mm F/2,8.

Mimo iż będzie rozmywał tło w mniejszym stopniu niż jaśniejsze obiektywy, sprawdzi się doskonale gdy nie chcesz zbliżać się nadmiernie do fotografowanej osoby. Z drugiej strony nie będzie miał sobie równych jeśli chodzi o bardzo bliskie zbliżenia – niedostępnego dla typowych “pięćdziesiątek.”

Dla osób które lubią dłuższe ogniskowe i jednocześnie nie chcą rezygnować z wysokiej jasności warto polecić model Canona EF 85mm f/1,8 USM. Z jego pomocą uzyskamy niezwykle ostre zdjęcia (po przymknięciu przysłony), a jednocześnie będziemy mogli rozmyć tło w bardzo dużym stopniu. Szkło jest wykonane solidnie, a za niespełna półtora tysiąca złotych dostajemy także bardzo szybki i dostatecznie celny autofocus. Nieco gorzej spisuje się w pracy pod światło – wynika to z tego iż konstrukcja jest leciwa.

Użytkownicy Nikonów również nie mogą narzekać na brak szkieł które są jasne i niedrogie – z oferty wybija się model Nikkor AF 85 f/1,8. Co prawda aby osiągnąć dobrą ostrość należy dosyć ostro przymykać przesłonę, ale nie każdy wymaga od portretu by widoczne były najmniejsze szczegóły. Autofocus sprawdza się bardzo dobrze, zatem warto go polecić zarówno dla amatorów jak i zawodowców. Szkła o ogniskowej 85mm sprawdzają się szczególnie dobrze w komplecie z lustrzanką o matrycy pełnoklatkowej – będą wtedy odpowiednikiem 50 mm w lustrzance amatorskiej.

Ile kosztuje obiektyw portretowy z najwyższej półki cenowej?

Czynnikiem który w największym stopniu wpływa na cenę obiektywu jest cena szkła które służy do wykonania soczewek. Ponieważ jest ono bardzo drogie, im jaśniejszy obiektyw tym większa cena.

Najważniejsi producenci sprzętu fotograficznego mają w ofercie obiektywy portretowe które zachwycają jasnością. W torbie zawodowego fotografa można je znaleźć dosyć rzadko, jednak dają one niepowtarzalną możliwość kształtowania obrazu. Bardzo wyraźnie rozmywają drugi plan i dają piękny bokeh.

Spośród obiektywów o ogniskowej 85mm nie ma sobie równych Canon EF 85L, o światłosile 1,2. Cena około 8500 złotych będzie odstraszała amatorów i większość zawodowców, ale plastyka obrazu nie ma sobie równych. O jakości wykonania świadczy przynależność tego obiektywu do prestiżowej serii L.

Najdroższym obiektywem do fotografii portretowej który opiszemy w tym zestawieniu będzie niezwykły sprzęt firmy Leica – mianowicie Noctilux-m, o ogniskowej 50mm i jasności f/0,95. Za cenę za którą można kupić niezły samochód dostaniemy najjaśniejszy obiektyw dostępny na rynku. Sprzęt jest produkowany ręcznie, a plastyka obrazu jest bezkonkurencyjna.

Ile kosztuje używany obiektyw portretowy?

Oto przykładowe ceny niektórych używanych obiektywów portretowych w Polsce:

obiektyw cena
50mm f/1.8 Od 3 00 do 1 000 zł
85mm f/1.8 Od 8 00 do 2 500 zł
135mm f/2 Od 2 000 do 4 000 zł
70-200mm f/2.8 Od 2 000 do 6 000 zł
105mm f/2.8 Macro Od 1 500 do 4 000 zł

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Wam ceny obiektywów różnych półek cenowych. A z jakich Wy korzystacie? Dajcie nam znać!

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl