Księgowość

Księgowość w firmie

W Polsce działa bardzo dużo biur księgowych i coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z ich usług. Współpraca jest oczywiście płatna jednakże w wielu sytuacjach okazuje się, że dużo korzystniej jest podpisać umowę z biurem księgowym niż prowadzić dokumentację samodzielnie. Dużo taniej wychodzi także współpraca z biurem w porównaniu z zatrudnieniem księgowego na pełnym etacie.

Obsługa niewielkich firm jednoosobowych z reguły kosztuje od 100 złotych netto miesięcznie. Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej skomplikowane, ponieważ trzeba prowadzić tzw. pełną księgowość – dlatego jest to wydatek rzędu od 500 zł/mc. Koszty zależą od ilości wygenerowanych faktur.

Czy warto wynająć firmę księgową?

Każdy, kto sam prowadził sprawy księgowe, a później zdecydował się na współpracę z biurem z pewnością potrafi docenić zalety takiego rozwiązania. Zlecanie czynności do biura księgowego to przede wszystkim oszczędność czasu oraz mniejszy stres. W Polsce obowiązuje bardzo skomplikowane prawo, które dodatkowo często jest zmieniane. Mamy także nieprzyjazne urzędy publiczne, które chętnie wystawiają kary podatnikom. Śledzenie wszystkich zmian w prawie zajmuje bardzo dużo czasu, a i tak nie gwarantuje, że dokumentacja prowadzona przez właściciela firmy będzie wolna od wad. Dobre biuro księgowe to miejsce, gdzie pracują doświadczeni specjaliści, na bieżąco zorientowani w sprawach prawnych i podatkowych.

Jak wybrać biuro księgowe?

Zanim jednak wybierzemy biuro księgowe powinniśmy sprawdzić, jakimi cieszy się opiniami. Przy ocenie biura liczy się, bowiem nie tylko cena, ale przede wszystkim, jakość usług i wygoda. Przedsiębiorcy cenią sobie te biura księgowe, gdzie dokumenty można przesyłać drogą elektroniczną oraz takie gdzie pracownicy biura dojeżdżają do klientów. Dobre biuro księgowe zajmuje się wypełnianiem deklaracji podatkowych oraz wszelkich druków wymaganych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo takiej firmie można zlecić prowadzenie spraw związanych z kadrami. Chodzi tu przede wszystkim o dokumenty związane z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy, ewidencje czasu pracy, badań lekarskich, przydziału odzieży roboczej oraz naliczanie płac. Dobre biuro podatkowe to miejsce gdzie możemy poradzić się także na temat sposobu sformułowania umowy czy interpretacji nowych przepisów prawa.

Porównanie ofert firm księgowych

Większość biur działających online oferuje dwie podstawowe usługi: prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, a także samą usługę wystawiania faktur (która w większości przypadków jest bezpłatna). Rozliczanie spółek w oparciu o pełną księgowość można powierzyć np. TaxCare, które jest bardziej tradycyjnym biurem księgowym, posiadającym oddziały w wielu miastach. W przypadku jednoosobowej działalności oraz KPiR, spokojnie możemy wybrać biuro rachunkowe online – oczywiście jeśli akceptujemy kontakt z księgową poprzez e-mail lub telefon.

Poniższe ceny dotyczą rozliczeń miesięcznych (o ile są one wyszczególnione w cenniku firmy). W innym wypadku jest to średnia cena za miesiąc.

NazwaTylko wystawianie fakturKsięga Przychodów i RozchodówKarta podatkowaRyczałtPełna księgowość
iFirma0 zł37,5 złbrakbrakbrak
wFirma0 zł40 złbrakod 33 złbrak
TaxCare
0 zł99 zł49 zł99 zł490 zł
InFakt6,58 zł16,58 złbrakbrakbrak
Bookkeeper0 zł29 złbrak29 złbrak
SzybkaFaktura8 zł15 złbrakbrakbrak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *