Strona główna Dom Ile kosztuje klimatyzator?

Ile kosztuje klimatyzator?

autor ile kosztuje
0 komentarz 176 odsłon 4 minuty czytania

Stopniowe ocieplenie klimatu powoduje, że lata w Polsce są z roku na rok coraz bardziej upalne, a meteorolodzy notują rekordowe wskazania słupków rtęci. W sezonie letnim, człowiek eksponowany na wysoką temperaturę cechuje się niższą sprawnością fizyczną i intelektualną. Upał najciężej znoszą osoby z chorobami układu krążenia oraz osoby starsze. Zawczasu warto pomyśleć o zakupie do domu urządzenia chłodzącego.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Ceny od 230 do 3000 zł

Rynek feruje obecnie całą gamę różnorodnych produktów. Najprostszymi i najtańszymi urządzeniami są klimatyzatory przenośne. Jest to urządzenie w postaci monobloku, którego montaż sprowadza się do ustawienia w pomieszczeniu, podłączenia do gniazdka elektrycznego oraz umieszczenia za oknem końcówki rury odprowadzającej ciepłe powietrze, wytwarzane przez klimatyzator. Chłodne powietrze jest nawiewane bezpośrednio z urządzenia na pomieszczenie.

Wady klimatyzatorów przenośnych

O ile montaż tego typu urządzenia jest bardzo prosty, o tyle nie jest ono pozbawione szeregu wad. Przede wszystkim podczas pracy urządzenie wytwarza sporo uciążliwego hałasu, co wyklucza montaż w sypialni. Sprawność energetyczna całego układu jest stosunkowo niska, gdyż przez uchylone okno, przez które wystawiona jest rura odprowadzająca cały czas napływa do pomieszczenia gorące powietrze. Aby zminimalizować skutki napływu ciepłego powietrza można wyprowadzić rurę poprzez specjale przekucie w ścianie lub przepust w oknie, ale jest to już rozwiązanie kłopotliwe, wymagające ingerencji w konstrukcję budynku. Pod żadnym pozorem nie wolno wyprowadzać ciepłego powietrza z klimatyzatora do kanałów wentylacji grawitacyjnej, gdyż poważnie zaburza to jego funkcjonowanie w czasie gdy urządzenie pracuje.

Dodatkowym utrudnieniem przy eksploatacji tego typu konstrukcji jest konieczność regularnego opróżniania go z wody, która skrapla się w specjalnym zbiorniku w trakcie procesu schładzania.

Główną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość szybkiego podłączenia w praktycznie każdym pomieszczeniu.

 

Ile kosztuje klimatyzator okienny?

Ceny klimatyzatorów okiennych w Polsce mogą się różnić w zależności od marki, modelu, mocy chłodniczej i funkcji. Na ogół, ceny klimatyzatorów okiennych w Polsce wahają się od około 1000 PLN do 4000 PLN.

Wykonane są w postaci monobloku montowanego najczęściej w oknie, rzadziej w otworze ściennym. Taki sposób zamontowania zmniejsza, choć niewiele, poziom generowanego hałasu i zwiększa sprawność energetyczną układu gdyż gorące powietrze wywiewane jest z części urządzenia znajdującej się na zewnątrz pomieszczenia. Klimatyzatory okienne stanowią kompromis między urządzeniem przenośnym, a kolejną grupą urządzeń, tzw. splitów.

Klimatyzatory typu split – ile kosztuje?

Ceny od 1 200 tys. do 10 000 zł.

Składają się z jednostki wewnętrznej, montowanej na stałe wewnątrz schładzanego pomieszczenia oraz jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz budynku. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest niski poziom generowanego w pomieszczeniu hałasu, ograniczonego wyłącznie do wentylatora nadmuchującego zimne powietrze, natomiast serce klimatyzatora i główne źródło hałasu znajduje się na zewnątrz. Nie ma także konieczności opróżniania zbiornika ze skroplonej wody, gdyż proces schładzania odbywa się na zewnątrz pomieszczenia. Istnieją także rozwiązania typu multi split, czyli jedna większa jednostka zewnętrzna doprowadza schłodzone powietrze jednocześnie do kilku pomieszczeń, w których zamontowane są podłączone do niej jednostki wewnętrzne.

Najistotniejszą wadą rozwiązania typu split jest kłopotliwy montaż, który wymaga specjalistycznych narzędzi i powinien być zlecony firmie.

 

Urządzenia kanałowe – cena

Ceny od 2 000 do 20 000 zł

Ostatnią grupą urządzeń chłodniczych, stosowaną przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej lub zakładach pracy gdzie wymaga tego technologia, są urządzenia kanałowe. Montowane są z reguły jako element składowy układu wentylacji mechanicznej. Przefiltrowane i rozprowadzane przez układ wentylacji mechanicznej powietrze jest jednocześnie schładzane przez klimatyzator montowany bezpośrednio w głównym kanale wentylacyjnym. Jest to ciekawe rozwiązanie dla domów wyposażonych w układ wentylacji mechanicznej, ale raczej mało spotykane. Niektóre klimatyzatory oprócz funkcji schładzania powietrza mogą również pracować jako urządzenia dogrzewające pomieszczenia w zimie. Pomimo, że ten sposób dogrzewania pomieszczenia jest stosunkowo tani, nie należy wykorzystywać go jako jedynego źródła ciepła, gdyż klimatyzatory takie mogą ogrzewać powietrze tylko w małym zakresie temperatur na zewnątrz i przy silnym mrozie po prostu nie będą działały. Jeżeli chodzi o klimatyzatory montowane na stałe, to istotnym elementem przy doborze właściwego urządzenia jest kubatura pomieszczeń i różnica temperatur, jaką chcemy uzyskać w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Nieprawidłowy dobór skutkował będzie pełnym obciążeniem układu przez cały czas pracy, wyższym hałasem, szybkim zużywaniem elementów składowych urządzeń, dużymi stratami energii i wysokimi kosztami eksploatacji.

Mając na uwadze powyższe, warto zlecić dobór i montaż klimatyzatora specjalistycznej firmie, która sporządzi uproszczony audyt energetyczny i na tej podstawie zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Ponadto brak montażu przez uprawnione, wykwalifikowane osoby często kończy się utratą praw gwarancyjnych na posiadane urządzenia, warto zatem przed montażem sprawdzić zapisy w karcie gwarancyjnej.

 

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl