Wyrobienie paszportu

Na całkowitą cenę, jaką musimy zapłacić za paszport składa się kilka czynników. Sama opłata paszportowa bez zniżek to 140 zł, zdarza się jednak, że opłata ta jest różna w przypadku różnych grup wiekowych i osób uprzywilejowanych . W przypadku utraty lub zniszczenia paszportu z winy posiadacza, opłata paszportowa wynosi 200% należnej kwoty.

Jakie koszty?

Sama opłata skarbowa bez zniżek wynosi 140 zł – dowód jej uiszczenia należy dołączyć do wniosku paszportowego. Do wniosku należy dołączyć dwie kolorowe fotografie (35 x 45 mm) – jest to koszt od 16 do nawet 36 zł – cena uzależniona jest od konkretnego studia fotograficznego.

Osoba, która wzięła ślub za granicą musi dołączyć do wniosku odpis skrócony aktu małżeństwa – kosz około 22 zł.
Jeśli osoba ubiegająca się o paszport nie może przedstawić dowodu osobistego ani innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, wówczas do wniosku musi dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia. Akt urodzenia jest niezbędny również w przypadku wykrycia błędów w starym dokumencie.

Ile to kosztuje?

Przypadek

Cena

Cena bez ulgi

140 zł

Paszport tymczasowy

30 zł

Dziecko do lat 5

30 zł

Dziecko które w dniu złożenia wniosku nie ukończyło 13. roku życia

60 zł

Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, a także współmałżonkowie tych osób, pozostający na ich utrzymaniu

70 zł

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych

70 zł

Kombatanci oraz osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

70 zł

Uczniowie i studenci

70 zł

Osoby, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat

0 zł

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji

0 zł

Osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej

0 zł

Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych

0 zł

Zmniejszenie opłaty paszportowej

W przypadku wcześniejszej wymiany paszportu możliwe jest obniżenie opłaty paszportowej jeśli wymiana następuje z następujących powodów:

 • Sprostowanie błędnie wpisanego do paszportu nazwiska, imienia (imion), daty i miejsca urodzenia, płci, lub numeru PESEL.
 • Zmianie uległo nazwisko lub imię (imiona).
 • Zmienił się wygląd osoby posiadającej paszport, mogący utrudnić ustalenie jej tożsamości.
 • Brak jest w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim wiz lub stempli poświadczających przekroczenie granicy.

Opłata, jaką należy uiścić zmniejszana jest o jedną dziesiątą lub jedna piątą część opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności starego paszportu.

15 Comments on “Wyrobienie paszportu

 • Po co paszport samotnej, bezrobotnej matce mającej 500 zł na dwie osoby? Niech się matka weźmie do pracy i nie czeka na 500+, żeby je wydać na wyrobienie paszportu.

 • Jestes obywatelem Polski to paszport powinien ci sie należec jak psu buda paszport to nic innego jak znakowanie obywatela danego kraju to tak jak by pies placjl za obroże.

 • gdyby tak dostawał emeryturę to wszyscy chcieliby być górnikami:P ( może w PRL tak było, ale na pewno nie teraz, przecież co chwilę strajkują…)

 • żaden emerytowany górnik nie dostaje 5000zł na miesiąc, nie siej zamętu tylko weź się za robotę

 • MamUlka…żona emerytowanego górnika 5 tys????To chyba żona jakiegoś nadsztygara….albo byłego dyrektora kopalni….A takich żon jest niewiele. Wdowa po zmarłym emerytowanym górniku ma o wiele mniej- 5000tys? Jak to inni potrafią wyliczać drugim..bzdury. A po za tym jak wyżej idź popracuj na kopalni albo wyślij tam swojego MężUlka…

 • polska schodziła na psy ale po tym co dziś przeczytałem To polska dla mnie to dno i wodorosty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Akurat zona emerytowanego górnika mogłaby w zyciu nigdy nie pracować i się całe zycie op***lać

 • to idź pracować jako górnik to porozmawiamy!!!
  a nie się opie*** całe życie i ględzisz tylko jak to w życiu ciężko.

 • Author · Edit

  Paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 • Tymczasowy czyli na ile 2 dni…?? Jakie denne te strony!! Dobrze KUR… że ni 1000zł . Nie myślą o ludziach w ogóle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Do MamUlka – widzisz tak to jest – już kiedyś pewien minister sportu rozszyfrował ten Kraj i stwierdził zgodnie z tym co widzi i co wokół nas wszystkich się dzieje: „to jest dziki Kraj” . I za takie coś mało go nie zlinczowali tacy różni nawiedzeni.

 • Czyli np żona emerytowanego górnika, który otrzymuje 5000zł miesięcznie ma zniżkę, a samotna, bezrobotna matka, która ma 500zł na dwie osoby nie ma zniżki? 😐

Comments are closed.